KUCHYŇA
Každý deň
Poutierajte drez, sporák, ako aj pracovné povrchy. Pôjde vám to veľmi rýchlo mikrovláknovou utierkou a čistou vodou. Umyte riad, prípadne ho vložte do umývačky riadu.

Každý druhý deň
Pracovné plochy prejdite napr. polovičkou citróna (ochrana pred baktériami, odstráni aj usadeniny na chrómových povrchoch), drez vyčistite šetrným tekutým práškom, keramické varné dosky vyčistite špeciálnym čistiacim prostriedkom.

Každý týždeň
Kachličky, kuchynský nábytok a regály vytrite vlhkou handričkou. Z chladničky povyhadzujte produkty po záruke. Povymieňajte utierky.

Každý mesiac
Vyčistite umývačku riadu špeciálnym prípravkom, pričom nezabudnite ani na sitko. Pracovné dosky z dreva ošetrite špeciálnym olejom na drevo.

Každé dva mesiace
Zbavte sa vodného kameňa: Rýchlovarnú kanvicu a kávovar vyčistite octom. Pridajte 2 PL octu do 1 l vody, nechajte prevariť a 20 minút pôsobiť.

KÚPEĽŇA
Každý deň
Po sprchovaní alebo kúpaní poriadne vyvetrajte (inak hrozí riziko vzniku plesní), zvyšky peny zo sprchy alebo vane vysprchujte. Z umývadla utrite zostatky zubnej pasty alebo mejkapu.

Každý druhý deň
Vyčistite toaletu jemným čistiacim prostriedkom. Agresívne bielidlá škodia zdraviu – vytvárajú škodlivé výpary, ktoré môžu spôsobovať závraty a dýchacie ťažkosti.

Každý týždeň
Umyte kachličky, vaňu a umývadlo špeciálnym šetrným prostriedkom.

Každý mesiac
Vydezinfikujte vaňu, umývadlo a záchod, napríklad prostriedkom na báze octu. Pomôcky ako špongiu alebo umývací uteráčik vymeňte za nové.

Každé dva mesiace
Všetky skrinky vytrite vlhkou handričkou, kozmetické produkty ako krémy, mejkap, hrebene pretrieďte a prázdne a staré vyhoďte. Kozmetické hubky a hrebene okrem toho opláchnite v teplej vode. Kachličky dôkladne umyte hubkou a jemným čistiacim prostriedkom.

TIP: V kúpeľni si vyhraďte miesto, kde budete skladovať utierku a čistiaci prostriedok, ušetríte si nohy aj čas!

CHODBA
Každý deň
Aby sa do bytu špina vôbec nedostala: Topánky si utierajte do rohože pri dverách, alebo ešte lepšie, rovno si ich pri dverách vyzúvajte! Inak podlahu každý deň povysávajte, prípadne pozametajte. Kabáty, šále a tašky zaveste do skrine.

Každý druhý deň
Rohož pred vchodovými dverami vyprášte. Kľučky a telefón utrite vlhkou handrou.

Každý týždeň
Vyčistite podlahu: Koberce povysávajte, laminát a parkety poutierajte špeciálnym prípravkom alebo vlhkou handrou.

Každý mesiac
Utrite prach na zrkadle, skrini, vchodových dverách suchou utierkou z mikrovlákna.

Každé dva mesiace
Behúň operte alebo dajte do čistiarne. Čierne šmuhy od topánok na podlahe odstránite gumou na gumovanie.

TIP: Mnoho mikrovláknových utierok sa dá prať v práčke!

OBÝVAČKA
Každý deň
Poukladajte časopisy, noviny, poupratujte konferenčný stolík. Vo vázach s kvetmi vymeňte vodu za novú.

Každý druhý deň
Jedálenský a konferenčný stolík utrite utierkou. Do 1 l vody pridajte po 1 ČL octu a glycerínu a týmto roztokom poutierajte nábytok (utierka nesmie byť príliš mokrá). Výsledkom bude, že prach sa nebude tak ľahko usádzať.

Každý týždeň
Utrite prach na nábytku a kľučkách.

Každý mesiac
Vyprázdnite otvorené skrinky a utrite vlhkou utierkou. Utrite prach na televízore, stereu a čalúnený nábytok povysávajte.

Každé dva mesiace
Ošetrite drevený nábytok leštiacim prostriedkom. Nábytok z prírodného dreva natrite olivovým olejom. Umelú hmotu alebo časti z kovu prejdite prostriedkom na okná.

SPÁLŇA
Každý deň
Každé ráno si ponatriasajte vaše vankúše, prikrývky, poriadne vyvetrajte pri otvorenom okne a následne usteľte postele. Nosené pyžamá vyvetrajte, uložte, prípadne zaveste na vešiak, ožehlite alebo dajte do špinavej bielizne.

Každý druhý deň
Poutierajte na všetkých povrchoch, napr. na nočných stolíkoch a bielizníkoch, prach mikrovláknovou utierkou.

Každý týždeň
Prezlečte posteľnú bielizeň a špinavú vyperte pri teplote 60 alebo 90 stupňov. Povysávajte podlahu pod posteľou a laminát aj parkety dôkladne poumývajte.

Každý mesiac
Poutierajte rámy postele, nočné stolíky a lampy vlhkou mikrovláknovou handričkou. Odstránite tak aj väčšiu špinu ako napr. mastné fľaky.

Každé dva mesiace
Pre svieži vzduch: Vymeňte v skriniach vrecúška s levanduľou za nové. Matrace obráťte a povysávajte.