Keď máte ešte pár dní voľna a radi by ste niekam vyrazili na predĺžený víkend, vyberte sa do Bruselu. Určite neoľutujete! Hlavné mesto Belgicka si vás podmaní svojím historickým centrom, množstvom kaviarničiek vo francúzskom štýle, dobrým jedlom, výstavami starých majstrov, obrovským výberom piva, neuveriteľne kreatívnymi detskými ihriskami...

Jednoducho každý si tu nájde to, po čom mu srdce piští. Všade na vás bude dýchať príjemná domácka atmosféra a pohoda. Oplatí sa vidieťPri prechádzke mestom si nenechajte ujsť hlavné námestie Grote Markt. Vystavali ho v 12. storočí, dnešná podoba pochádza zo 17. storočia. Je lemované nádhernými barokovými cechovými domami, kaviarňami a reštauráciami a patrí k najkrajším v Európe.

Fanúšikov nakupovania by zase mohol zaujať najstarší obchodný dom na svete Saint Hubert-Sint Hubertusgalerijen, ktorý je otvorený už od roku 1847. Nájdete tu typické obchodíky, kníhkupectvá, ale aj kino.

Keď vyhladnete

Ak vám pri obdivovaní krás mesta začne škvŕkať v žalúdku, hladní zaručene nezostanete: na každom rohu natrafíte na skvelé wafle, pravé belgické hranolčeky (sú hrubšie a chutnejšie, tvrdia miestni), neďaleko Grote Marktu je niekoľko uličiek s reštauráciami špecializujúcimi sa na jedlá z rýb. Odporúčame vyskúšať napríklad tradičné mušle s hranolčekmi.

Určite neobíďte:Centre Belge de la Bande – belgické múzeum komiksu, sídliace v nádhernom obchodnom dome z obdobia secesie. Okrem krátkych stripov tu nájdete aj originály prác najznámejších belgických autorov. Nechýba tu svetoznámy Tintin, kovbojská paródia Lucky Luke ani modro-biele bytosti u nás známe ako Šmolkovia.
www.brusselsbdtour.com

Musée Horta – jedna z kolísok slávnej belgickej secesie. Múzeum Victora Hortu je prekrásnou ukážkou diela slávneho bruselského architekta.
www.hortamuseum.be

Musée René Magritte – do múzea slávneho surrealistu sa zmestí naraz len 20 návštevníkov. Jeho kurátori tu zozbierali stovky originálnych predmetov od pasu cez fajky, nábytok po obrazy a fotografie.
www.magrittemuseum.be

Musées Royaux des Beaux- Arts de Belgique – zbierky starého a moderného umenia. Medzi najlepšie patria kolekcie obrazov Pietra Bruegela staršieho, Rubensa a belgických surrealistov, celú miestnosť majú vyhradenú diela Hieronyma Boscha. Z modernejších autorov tu nájdete diela Paula Gaugina, Pierra Bonnarda, Jamesa Ensora, 20. storočie zastupujú surrealisti ako Paul Delvaux, Giorgio de Chirico a obrovská zbierka diel Reného Magritta.
www.fine-arts-museum.be

Múzeum hudby V bývalom secesnom obchodnom dome Old England sa teraz nachádza jedna zo súčastí Kráľovského múzea umenia a histórie. Vlastní zbierku 7 000 klasických, exotických a ľudových hudobných nástrojov.
Cikajúci chlapčekManneken Pis má len pol metra, ale taký šatník, že by mu ho mohla závidieť nejedna z nás. Hoci je na našej fotke nahý, na rôzne slávnosti ho mesto oblieka do miniatúrnych modelov, do jeho skrine môžete dokonca nahliadnuť v špeciálnom múzeu Broodhuis Grand Place.
ČokoládaNakupovanie skvelej belgickej čokolády je obrad. V nádherných obchodoch si môžete kúpiť čokoládové bonbóny od výmyslu sveta. Predavačky sa vám budú venovať s takou pozornosťou, akoby ste kupovali diamantový náhrdelník, a kúpiť si môžete aj jediný bonbón, ktorý vám obradne zabalia do celofánu. Zážitok, ktorý stojí za to!
Podivné AtómiumJe to vlastne zväčšený model molekuly železa s deviatimi navzájom prepojenými oceľovými guľami, v ktorých sú expozície dokumentujúce výstavu pri príležitosti svetovej výstavy Expo 1958. Ak máte chuť pokochať sa mestom z výšky 110 metrov, môžete sa do najvyššej gule vyviezť rýchlovýťahom.
Art Noveau – secesiaAk obdivujete ornamentálny štýl architektúry z prelomu storočí, v Bruseli si prídete na svoje.
PivoBelgicko je krajina s najväčšou pivnou tradíciou na svete, varia tu vyše 400 značiek a niektoré sú naozaj vynikajúce. Nájdete tu pivá s príchuťou ovocia, čokolády, ale aj trapistické pivá, ktoré už storočia varia mnísi.
POTREBNÉ INFORMÁCIEBrusel je hlavné a najväčšie mesto Belgicka. Podľa Wikipédie sa niekedy považuje za jedno z hlavných miest Európy, pretože je sídlom Európskej komisie. Samotné mesto má iba 145-tisíc obyvateľov, ale s aglomeráciou až 1 milión. Má rozlohu 32,61 km2. Brusel je oficiálne dvojjazyčný, úradnými jazykmi sú francúzština a holandčina. Väčšina obyvateľov je frankofónna (85 až 90 percent).

Ako sa sem dostanete: Najjednoduchšie letecky, letenky zoženiete v akcii aj za 1 korunu. Môžete použiť aj železnicu alebo prísť vlastným autom cez ČR a Nemecko.
Ubytovanie: Z tých lacnejších možností skúste napríklad Bed and Breakfest. www.bnb-brussels.be.
Brussels Card: S kartou Brussels Card môžete získať zadarmo alebo so zľavou vstupné do mnohých múzeí, atrakcií, obchodíkov, reštaurácií. Karta platí aj pre bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou.
Druhy Brussels Card: 24 hodín – 20 eur, 48 hodín – 28 eur, 72 hodín – 33 eur. Môžete si ju objednať na www.brusselsinternational.be alebo zakúpiť priamo v Turistickej informačnej kancelárii v Bruseli.