K niekomu do opatery? Alebo ho vezmeme so sebou?

Ak sme sa rozhodli, že zvieratko pocestuje s nami, mali by sme mu zabezpečiť pohodlie, dostatok vody a pravidelné zastávky, aby preň cesta nebola zbytočne stresujúca.

Ako a v čom ho prevážať?

Na prepravu domácich maznáčikov sú najvhodnejšie plastové transportné prepravky. Prepravky z plastu sa nielen dobre vetrajú, ale aj umývajú. Do prepravky umiestnime psiu alebo mačaciu postieľku. Zvieratko tak získa väčšie pohodlie a v postieľke môže spávať aj v cieli prázdninovej cesty. Pre menšie zvieratká sú praktické látkové tašky cez plece.

Preprava autom

Väčšie plemená psov sa v aute prepravujú za sieťou alebo mrežou. Ďalšou možnosťou je použitie bezpečnostných popruhov, ktoré sú obdobou bezpečnostných pásov v aute a dajú sa upevniť tak, aby pes pri náraze zostal na mieste a nepreletel cez predné sklo. Vhodné miesto z hľadiska bezpečnosti v aute je pre psa podlaha auta za prednými sedadlami. Ochranné poťahy na sedadlá zabraňujú zase znečisteniu psími chlpmi a slinami. Keď je horúco, je potrebné v aute vetrať, nedovoľme však psovi vykláňať sa z okna. Keď zastavíme, nenechávajme psa v uzavretom aute na slnku, lebo teplota v ňom sa počas štvrťhodinky môže zvýšiť natoľko, že psovi hrozí prehriatie. Aj zvieratká majú svoje ustálené návyky, ktoré im môžu cestu spríjemniť. Napríklad, ak im vezmeme misku s vodou, z ktorej pijú, alebo zásobu obľúbeného krmiva, na ktoré sú zvyknuté. Niektoré psy bývajú v aute nepokojné, štekajú, poskakujú z miesta na miesto. Poraďte sa s veterinárom, aké lieky sú vhodné pri nevoľnosti alebo nadmernej nervozite.

Letíme na dovolenku

Pri lete musíme pamätať, že na palubu môže ísť len pes do 5 kg (počíta sa celková hmotnosť vrátane prepravnej schránky). Väčšie psy sa prepravujú v batožinovom priestore. Musia byť umiestnené v schránke s bezpečnostným zatváraním, v ktorých je možné dopĺňať krmivo a vodu zvonku.

Aké doklady potrebujú?

Pri všetkých cestách do zahraničia je potrebné mať so sebou platný zdravotný preukaz a očkovací preukaz s číslom tetovania alebo čipu. Nevyhnutné je platné očkovanie proti besnote (nesmie byť staršie ako jeden rok a musí byť vykonané najneskôr 21 dní pred začiatkom cesty).

Ubytovanie pre chlpáčov

Zvyčajne so zvieratkami nemajú problém v penziónoch a apartmánoch, kde akceptujú aj väčšie psy. Pri ubytovaní v hoteli je vyber užší, zväčša sú povolené iba malé psy. Ubytovne akceptujúce zvieratá sú označené piktogramom. Ubytovanie maznáčikov väčšinou býva za poplatok. Na Slovensku počítajme podľa typu ubytovania s poplatkom od 2 do 3 eur za deň. Pre porovnanie, napríklad vo Francúzsku zaplatíme pri ubytovaní v apartmáne za menšieho psa 30 až 40 eur za týždeň. K najobľúbenejším destináciám patrí pobrežie Jadranského mora. V niektorých hoteloch ponuka služieb zahŕňa aj ubytovanie psa či mačky, je však lepšie sa o tom vopred informovať. Pri ubytovaní v apartmáne zaplatíme v prepočte od 20 eur za týždeň, v trojhviezdičkovom hoteli od 80 eur za týždeň.