Hovorí sa, že keď sa muž a žena stretnú pri pive, sú priatelia. Keď sedia a pijú koktaily, ide obom o flirt. Ale keď si objednajú fľašu kvalitného vína, ich konverzácia bude nerušená a môže trvať celý večer.

Aké sú ženské a mužské chute na víno

Ženy dokážu vnímať citlivejšie vôňu a chuť. Dnes si vína vyberajú hlavne z pohľadu zdravého životného štýlu a taktiež podľa toho, čo budú variť. Už neplatí pravidlo, že ženy pijú len sladké vína. Práve naopak, uprednostňujú vína suché. Veľmi obľúbené sú u žien šumivé vína, biele a ružové víno. Cukor zbytočne zaťažuje organizmus a ešte viac ho zahrieva. Suché vína majú i menej kalórii a podľa najnovších štúdií deci kvalitného vína je prospešné pre zdravie. Ženy používajú vína aj pri varení a ako správne hostiteľky servírujú víno k menu.

Muži, na rozdiel od žien, sú ochotní investovať viac peňazí do vína a nakupujú vína na dlhšiu archiváciu. Väčšina uprednostňuje vína ťažšie suché, avšak nájdu sa i výnimky, ktorí konvertovali na vína polosladké až sladké.

Tipy na výber vína

Vybrať víno pre muža alebo ženu je veľmi individuálne. Víno je najideálnejší darček, ponúka zážitok, nie je to gýč, ktorý dotyčný odloží na policu a bude z neho len oprašovať prach, nezaberie veľa miesta a je zdravší ako bonboniéra. Ak si nie ste úplne istí, aké víno darovať vášmu priateľovi/ľke, kolegovi/gyni, ponúkame vám pár typov, ako vybrať to správne víno.

Pozrite si tiež odporúčania od someliérky pre správny výber vína pre muža a výber vína pre ženu.

Univerzálny výber vína pre každého

Ako univerzálne víno sa daruje šumivé. Pri okrúhlom jubileu je najlepšie vybrať šampanské. Odporúčame Champagne Bollinger, Rosé pre dámu, Special Cuveé pre pána. Ak ide o menší sviatok ako meniny alebo ako poďakovanie, výbornou voľbou môže byť Sekt v kategórii brut, Crémant, Prosecco alebo Cava. Prosecco je na Slovensku čoraz obľúbenejšie, vyskúšajte prosecco od Terra Serena alebo Reya, zaručene nesklame.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: WinePlanet.sk

Výber vína pre ženu

Pokiaľ sa rozhodnete pre tiché víno, podľa štatistík, pre ženu sú vhodné vína z aromatických bielych odrôd v kategórii suché alebo polosuché. Sú to odrody ako Tramín červený/Gewürztraminer, Sauvignon Blanc. Ženám pristanú aj ružové vína. Ak viete, že dotyčná žena má rada sladké vína, skúste ju prekvapiť Tokajským putňovým vínom alebo lahodným španielskym Sherry. Ženy sú ochotné viac experimentovať a skúšať nové veci.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: WinePlanet.sk

Výber vína pre muža

Ak sa chystáte obdarovať muža, vyberte vína z odrôd typu: Rizling rýnsky /Riesling/, Veltlínske zelené/Grüner Veltliner/, Rulandské šedé a biele /Pinot Gris a Blanc/alebo Chardonnay. Čo sa týka modrých odrôd, odporúčame vína ako Frankovka modrá, Svätovavrinecké, Cabernet Sauvignon alebo Rulandské modré /Pinot Noir/. Ak viete, že dotyčný pán fajčí cigári, vhodným darčekom môže byť aj portské víno.

Odporúčania pre vás pripravila someliérka Denisa Šutáková, WinePlanet.sk a Corner & Co.