„Háčkujem vtedy, keď dcérka Dianka zaspí, väčšinou je to večer alebo popoludní. Mám svoje miesto na gauči, kde si porozkladám vlnu, pustím rádio a háčkujem,“ prezrádza sympatická mamička, ktorá začínala háčkovaním čeleniek, šatiek, šálikov či rukavíc. Neskôr začala s výrobou hračiek.

„Vďačím za to aj dcérke, chcela som jej uháčkovať niečo pekné na oblečenie aj na hranie,“ spomína na svoje začiatky. Ručná práca jej ide od ruky, no prezrádza, že neraz musela aj párať. „Keď niečo nebolo podľa mojich predstáv, či veľkost­ne nesadlo, musela som začať znova, ale neodradilo ma to,“ smeje sa Evka.

Háčkovanie je pre ňu veľký relax, aj keď občas dostáva do rúk kŕče.
Háčkovanie je pre ňu veľký relax, aj keď občas dostáva do rúk kŕče.
Zdroj: archív E. B.
 

Uháčkuje vám aj Filmárika a Filmušku

Inšpirácie hľadá aj na internete a háčkovala aj známe chobotničky pre predčasne narodené detičky. „Skúšam rôzne návody z internetu, ale keď som háčkovala chobotničky pre predčasne narodené detičky, poslali mi návod na papieri,“ prezrádza. Na háčkovanie používa akrylové, bavlnené alebo zmesové priadze. Veľmi rada má aj melírované. Jej obľúbená farba priadze je tyrkysová a mentolová.

Výroba jednej hračky trvá päť až dvanásť hodín. „Záleží to od veľkosti. Vnútro hračky vypĺňam dutým vláknom. Hračky sa dajú vyprať, čo matky ratolestí vždy ocenia.

A ktoré hračky idú na dračku? „Obľúbené sú medvedíky, zajačikovia, postavička Hello Kitty, robila som aj Medvedíka Pú. Najviac ma však prekvapila požiadavka od jedného známeho, aby som uháčkovala postavičky, ktoré boli obľúbené za totality – Filmárika a Filmušku. Priznám sa, tento nápad ma potešil. Užila som si to aj ja. “

Pamätáte sa na Filmárika a Filmušku? Žiadosti od mamičiek sú rôzne.
Pamätáte sa na Filmárika a Filmušku? Žiadosti od mamičiek sú rôzne.
Zdroj: archív E. B.

Obnovuje deťom plyšáčikov

Neraz sa jej ozve mamička, že jej dieťatko má obľúbenú plyšovú hračku a hoci je veľmi zničená, dieťatko sa s ňou nechce rozlúčiť. Pošle fotografiu a Evka podľa nej hračku uháčkuje. „Uháčkovala som už aj Mimoňov na papučkách a rukaviciach pre deti. Jedna mamička ma požiadala o výrobu anjelikov, lebo jej dcérka ich zbožňuje. Háčkovanie je môj veľký relax, aj keď občas už dostávam do rúk kŕče,“ prezrádza so smiechom žena, ktorá kedysi hrávala aj elektronické šípky a súťažila po celom Slovensku. Bola to nevšedná záľuba, ale ona sa v tom našla natoľko, že bola dokonca na majstrovstvách sveta v chorvátskom Zadare. Okrem toho pracovala v Taliansku a tiež podnikala v gastronómii. Jej cieľom v živote je: snažiť sa robiť všetko tak, aby sa nikdy za seba nemusela hanbiť a aby vždy dobre vychádzala s ľuďmi. 

  

Hračky pre deti háčkuje už vyše roka.
Hračky pre deti háčkuje už vyše roka.
Zdroj: archív E. B.

Výrobkyňa hračiek Evka

- Miluje leto, lebo sa netreba veľa a dlho obliekať, hlavne však svoju malú dcérku

- Najradšej oddychuje pri mori

- Je veľká romantička

Uháčkovať dokáže všeličo.
Uháčkovať dokáže všeličo.
Zdroj: archív E. B.