Burgenland v číslach

Počet obyvateľov: 291 942

Rozloha: 3 962 km2

Počet slnečných dní: 300

Počet termálnych kúpeľov: 6

Počet cyklotrás: 30

Dĺžka cyklotrás: 2 500 km

Rozloha vinohradov: 13 840 hektárov

Najvýchodnejšia spolková krajina Rakúska je miesto, odkiaľ sa nebudete chcieť vrátiť. Poznáte známy dizajnérsky outlet Parndorf? Možno ste ani nevedeli, no aj ten patrí do Burgenlandu. Ak vás viac ako nakupovanie baví spoznávanie kultúry a prírody, hlavné mesto Eisenstadt je na to ako stvorené.

Zámok Eszterházyovcov je dominantou mesta Eisenstadt.
Zámok Eszterházyovcov je dominantou mesta Eisenstadt.
Zdroj: Milly Sekulová

Zámok Eszterházyovcov

Po príchode do mesta vám ihneď udrie do očí majestátny Zámok Eszterházyovcov, ktorý sa považuje za dominantu mesta, ale aj za jeden z najkrajších barokových zámkov v Rakúsku. Pôvodne bol gotickým hradom z 13. storočia a následne v roku 1649 sa dostal do vlastníctva vplyvnej rodiny. V 2. polovici 17. storočia ho knieža Pavol I. Eszterházy nechal prestavať na barokový zámok. Eszterházyovci boli jedným z najvplyvnejších a najmajetnejších šľachtických rodov habsburskej ríše a zámok im slúžil ako rezidencia viac ako 300 rokov. Stavba je dodnes centrom bohatého kultúrneho diania a často sa tu konajú slávnostné a spoločenské podujatia. Haydnova sála, pomenovaná po tomto umelcovi, je ešte dnes jednou z najkrajších a akusticky najlepších koncertných sál sveta. Ak zámok navštívite v adventnom období, v sále nájdete krásne vianočné trhy. Počas roka si zas môžete užiť hneď niekoľko prehliadok a výstav a na chvíľu sa vcítiť do honosného života kniežacieho dvora. Pozor si však treba dať na otváracie dni pre verejnosť, ktoré sú od 1. mája do 31. decembra.

Haydnova sála na zámku patrí medzi najkrajšie a akusticky najlepšie sály na svete.
Haydnova sála na zámku patrí medzi najkrajšie a akusticky najlepšie sály na svete.
Zdroj: Milly Sekulová

Potešenie pre jazýček

Po návšteve zámku odporúčam navštíviť vychytenú reštauráciu Henrici, ktorá sa nachádza len pár metrov od zámku. Ak túžite po gastronomickom zážitku a patríte k náročnejším labužníkom, ste na správnom mieste. Keďže názov Burgenland vo mne evokuje slovo burger, stavila som na skvelý divinový hamburger a musím povedať, že bol najlepší, aký som kedy jedla. Keďže je reštaurácia vychytená, je určite lepšie urobiť si v predstihu rezerváciu.

Kedže názov Burgenland vo mne evokuje slovo burger, stavila som na skvelý divinový hamburger.
Kedže názov Burgenland vo mne evokuje slovo burger, stavila som na skvelý divinový hamburger.
Zdroj: Milly Sekulová

Nalejme si čistého...

Čo je lepšie, ako keď si po dobrom jedle doprajete pohárik vínka? Ak viete oceniť kvalitné víno, Burgenland vás opäť nesklame. Už cestou do krajiny si všimnete, že z každej strany vás obklopujú rozsiahle vinohrady. V tejto oblasti sa pestuje vinič na rozlohe až 13 840 hektárov. Panónska klíma, vynikajúca pôda a skúsení vinári sa postarali o to, že burgenlandské vína patria k tým najlepším na svete. Viníc tu je hneď niekoľko a mnohé z nich ponúkajú aj ochutnávky. Už si len vybrať červené alebo biele...

Pivnice ponúkajú návštevníkom ochutnávky vín.
Pivnice ponúkajú návštevníkom ochutnávky vín.
Zdroj: Milly Sekulová

Neziderské jazero

Po skvelom jedle a vínku nepadne nič lepšie ako romantická prechádzka. Neziderské jazero, pre niekoho známe aj pod rakúskym názvom Neusiedler See, je už roky vychytenou a obľúbenou destináciou. V lete láka vyznávačov vodných športov a cyklistov, no aj v zime má jazero svoje čaro. Západ slnka nad zasneženou krajinkou na brehu stepného jazera nikdy nevyzeral tak magicky a pri prechádzke omamujúcou prírodou máte pocit, že problémy ani neexistujú.

Pôžitok pre telo i dušu

Milovníkom relaxu a oddychu skvele padne pobyt v kúpeľoch. Na výber tu máte dokonca až šesť možností. Ja som navštívila St. Martins Therme a zážitok bol neskutočne obohacujúci. Termálna minerálna voda s obsahom chloridu a hydrouhličitanu sodného vyviera z hĺbky 860 metrov a má príjemnú teplotu 43 °C. Teplá liečivá voda a blahodarné oázy prinesú slnko a zotavenie aj počas chladného, zamračeného dňa. Kúpele sú otvorené celoročne, a tak za oddychom môžete vyraziť kedykoľvek. Burgenlandské horúce pramene vás zregenerujú a po vašom pobyte sa zaručene vrátite domov ako znovuzrodená. Verte, viem o čom hovorím. 

Pri mínusových teplotách Neziderské jazero funguje aj ako prírodné klzisko.
Pri mínusových teplotách Neziderské jazero funguje aj ako prírodné klzisko.
Zdroj: Shutterstock

Náš tip: Výstava Melindy Eszterházy

Z baletky kňažná. Takto možno v krátkosti opísať príbeh Melindy Eszterházy, ktorá sa považuje za jednu z najvýznamnejších podporovateliek kultúrneho a turistického rozvoja Burgenlandu. Bola baletnou hviezdou budapeštianskej opery a svojím pôvabom si v roku 1946 získala srdce posledného vládnuceho kniežaťa Pavla Eszterházyho. Smrťou manžela sa Melinda stala dedičkou významného majetku a kultúrnych zbierok v Rakúsku. Svojou prezieravosťou sa jej podarilo uchovať stáročné kultúrne dedičstvo rodu Eszterházy pre ďalšie generácie a sprístupniť ho širokej verejnosti. Spoznať jej život môžete na výstave v Zámku Eszterházyovcov v Eisenstadte.

Smrťou manžela sa Melinda stala dedičkou významného majetku a kultúrnych zbierok v Rakúsku.
Smrťou manžela sa Melinda stala dedičkou významného majetku a kultúrnych zbierok v Rakúsku.
Zdroj: burgenland