Radí odborník Karol Suchánek, špecialista na kyberbezpečnosť

Aj vy to poznáte. Túlate sa Facebookom, čítate článok na obľúbenom webe a zrazu na vás vyskočí reklama na tie najkrajšie topánky, aké ste kedy videli. Alebo na kabelku, po ktorej pokukujete už dlho a teraz je doslova v ohromnej zľave. Prípadne vás láka nejaký nový e-shop na nákup práve u nich, lebo majú bezkonkurenčné ceny na kozmetiku, cez kosačky až po svadobné poháre. No nekúp to! Veľakrát sa stalo, že sme sa nechali zlákať a rýchlo nakúpili, aby sme nezmeškali výhodnú cenu. No skutočne je až taká výhodná? Často je to o tom, že výrobok je nakoniec nejaký „šmejd“, ktorý sa nedá ani reklamovať. Prípadne nedostanete tovar žiadny alebo vám pri platbe kartou rovno ukradnú údaje a oberú vás o peniaze z účtu. Ako sa tomu vyhnúť a nedať sa napáliť?

Karol Suchánek, špecialista na kyberbezpečnosť
Zdroj: Archív

Dôveruj, ale preveruj

To platí už roky rokúce vo všetkých možných oblastiach a ani nákup online nie je výnimkou. Bez internetu si mnohí nevedia už ani predstaviť fungovanie v bežnom živote. Povedzme si úprimne, počas najtvrdších lockdownov boli práve internetové obchody našou „spásou“. Či už pre kupovanie vecí, ktoré boli v kamenných predajniach nedostupné, alebo jednoducho z bezpečnostných dôvodov, aby sme sa nenakazili v potravinách, dali sme si ich radšej priviezť. Ponuka na internete môže vyzerať naozaj lákavo, no ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ak ste si už teda vyhliadli tú krásnu bundičku v nejakom e-shope, zapojte svoj sedliacky rozum a nedajte sa zlákať dobrou cenou, kupónom pri registrácii, ktorý môžete použiť na už aj tak podozrivo lacný tovar s poštovným zadarmo.

Neoverené obchody

Ako však odhaliť to, že ide o podvodníka a nie seriózneho predajcu? Zbystriť pozornosť treba už pri obchodoch, o ktorých ste doposiaľ nepočuli. Tu je dobré mať za kamoša Google a hľadať. „Dajte si adresu obchodu do vyhľadávača, prečítajte si referencie, pozrite si, či má e-shop v kontaktoch reálnu adresu a telefónne číslo. Ak má ceny nebezpečne nízko v porovnaní s konkurenciou, treba byť nanajvýš opatrný – nízka cena má vždy svoj dôvod. Podvodníci často lákajú aj na neuveriteľne nízke ceny,“ vysvetľuje Karol Suchánek, špecialista v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Upozorňuje aj na zahraničné obchody: „Princípy sú rovnaké ako pri vyberaní miestnych e-shopov. Len pozor na výšku ceny za dopravu, dane a cla. Dosť často sa tieto poplatky nazbierajú a nákup už nemusí byť taký výhodný.“ Pri stránkach, ktoré sa na prvý pohľad tvária ako slovenské, vám môže veľa napovedať aj zlá slovenčina. Je to rovnaký prípad ako pri podvodných e-mailoch, s ktorými sa roztrhlo vrece, a podvodníci kontaktujú ľudí s cieľom „odovzdania“ obrovského dedičstva od vzdialeného príbuzného zo zahraničia, inak prepadne exekútorom.

Bezpečné platby

Keď už ste sa rozhodli, že predsa len nakúpite v niektorom z e-shopov, tovar máte v košíku, adresu vypísanú, prichádza na rad druh platby. Zákazník má v drvivej väčšine prípadov na výber platbu vopred na účet, platbu kartou, platbu na dobierku, platbu cez Paypall a v poslednom čase aj Apple či Google Pay. Čo z toho si vybrať? Kto chce ušetriť, dobierku si zväčša nevyberie. Najčastejšie platíme za tovar kartou, a teda na stránke obchodu zadávame číslo svojej karty, meno držiteľa, exspiráciu aj kód CCV. No je to skutočne bezpečné? „Základ celého online nakupovania je nakupovať v overených e-shopoch. Tu nám pomôže napríklad Google alebo Heuréka. Po zadaní názvu obchodu alebo produktu, ktorý chceme kúpiť, je nám ihneď jasné, ktorý e-shop je pre nás ten najlepší a ušetríme si tým množstvo problémov. Ak má e-shop alebo produkt menej ako 4 hviezdičky z 5, tak by som na ňom nenakupoval,“ odporúča Suchánek, ktorý v tomto prípade najradšej využíva Amazon, kde by sa nebál uložiť si svoju kartu. Podľa neho je platba kartou online bezpečná pre každého, kto vie bezpečne plávať vo svete internetu. „Preto odporúčam prejsť aspoň základným bezpečnostným tréningom každému, kto v online svete trávi voľný alebo pracovný čas,“ vyzýva špecialista.

Kartou, dobierka či na účet

Už sme spomenuli rôzne formy, ako za tovar cez internet zaplatiť. Naskytá sa však otázka, ktorá možnosť je tá najbezpečnejšia a v prípade, že by šlo nakoniec predsa len o podvodníka, pre nás najlepšia. Milovník technológií Karol Suchánek v tom má jasno: „Mám najradšej Apple Pay. Pre svoju bezpečnosť, jednoduchosť a v prípade problémov je to ďalší článok, na ktorý sa môžete obrátiť o pomoc. Najmä keď sme si v súčasnosti odvykli od používania hotovosti. Základom však je vybrať si naozaj dobrého bankového partnera, ktorý ponúka rozšírené služby pre platobné karty. Populárne sú dnes virtuálne platobné karty s nákupným limitom alebo jednorazové platobné karty. Celé to potom môžeme zastrešiť poistením proti kybernetickým rizikám. Takto vyzbrojení môžeme vyraziť na online nakupovanie.“

Bezpečnejšie ako platba vopred je priamo kuriérovi alebo dobierkou.
Zdroj: Shutterstock

Nedajte sa oklamať

Hoci je internetových obchodov naozaj veľa, stane sa, že občas radšej siahneme po veciach z druhej ruky. Prípadne stojíme na tej druhej strane ako predajca. I keď ste práve vy ten, voči komu môže mať potenciálny kupujúci nedôveru, aj tak ste ohrození aj vy. Rozmohol sa totiž dosť populárny podvod na predajcov na bazároch. „Veľmi rýchlo po zverejnení inzerátu vás skontaktuje, najčastejšie cez WhatsApp alebo SMS kupec (podvodník), ktorý dáva triviálne otázky, ktoré by už mal vedieť z vášho inzerátu. Snaží sa tým vytvoriť puto dôvery a vzbudiť váš záujem, že máte prvého kupujúceho a ani to tak dlho netrvalo. Potom veci naberú rýchly spád, ponúka vám okamžitú kúpu s tým, že pošle kuriéra a aby vám mohol zaplatiť, tak kuriér potrebuje vašu platobnú kartu. Príbehy sa môžu líšiť. Napríklad od vás chcú potvrdiť email, kde si potom máte stiahnuť štítok pre kuriéra a podobne. Budete však presmerovaný na platobnú bránu. Pointa je však vždy rovnaká – vylákať vás na kliknutie na odkaz a zadanie vašej platobnej karty. Buďte preto opatrní,“ varuje pred podvodníkmi Karol Suchánek. Zapamätajte si, ak chce od vás niekto niečo kúpiť, vy riešite odoslanie, nie kupujúci. Aby vám ako súkromnej osobe mohol niekto zaplatiť za tovar z druhej ruky, stačí mu číslo účtu, kam danú sumu poslať. Určite nie číslo vašej karty.