Ak aj vy patríte k milovníčkam tohto žánru, máte sa na čo tešiť. Celé leto budeme uverejňovať úryvky z najnovších krimi bestsellerov.

Detegere znamená po latinsky odhaľovať, odkrývať. Z toho vzniklo aj pomenovanie pre jeden z najobľúbenejších žánrov takzvanej zábavnej literatúry, pre detektívku. V detektívkach sa vždy stane niečo zlé, niekoho zavraždia, často aj viacerých naraz alebo jedného po druhom, podľa toho, ako to autor vymyslí a naplánuje. Vymyslený detektív, čoraz častejšie aj žena detektívka či dvojica muž a žena, potom pátrajú, čo sa stalo, kto bol vrahom, zlodejom či násilníkom, alebo únoscom, či dokonca teroristom. Čím strašidelnejší zločin vykoná, tým viac sa bojíme, no môže to byť aj tak, že čím je vrah záhadnejší, tým viac nás kniha drží v napätí a neistote.

Intelektuálna hra, hádanka aj logika

Sme zvedavé, preto chceme vedieť, ako sa to skončí. Sme vnímavé, preto sa pripájame k detektívom a pátrame spolu s nimi. Aj preto nás to tak baví. Už od prvej stránky tipujeme, kto je vrah, zvažujeme všetky detaily, spájame si súvislosti. Takže detektívny román úžasne podporuje logické myslenie a myslenie vôbec. Čo je v dnešnom svete, prerušovanom nikdy sa nekončiacimi reklamami, perfektný spôsob, ako si zachovať zdravý rozum a neskončiť ako tí chudáci, ktorí tak usilovne sporia, až sa z toho musia liečiť.

Celé leto budeme uverejňovať úryvky z najnovších krimi bestsellerov.
Celé leto budeme uverejňovať úryvky z najnovších krimi bestsellerov.
Zdroj: Shutterstock