Obávate sa najhoršieho a chystáte sa na tresty, zákazy či nebodaj bitku? Zabrzdite! Ak ste si ešte nepoložili otázku, prečo nebiť dieťa za zlé vysvedčenie, ponúkame vám niekoľko dobrých dôvodov.

Žiadne dieťa nenosí zlé známky naschvál

Mohol by viac, keby chcel! Tak toto si hovorí mnoho rodičov. Sú presvedčení, že dieťa má na viac. Pozor, žiadne dieťa, na rozdiel od adolescentov, u ktorých môže ísť o premyslenú formu vzdoru, nenosí zlé známky naschvál. Ak neprospieva v súlade so svojimi schopnosťami, tak mu asi v dosiahnutí lepších výsledkov niečo bráni. Paradoxne, najčastejšie to bývajú práve rodičia, ktorí svojimi trúchlohrami nad každou horšou známkou dieťa úplne paralyzujú.

Zlé výsledky môžu byť aj vašou vizitkou

Zlé vysvedčenie vášho dieťaťa je aj vaším vysvedčením. Nielen samotné dieťa nesie vinu za zlý prospech. Ste si istí, že ste počas roka urobili všetko pre to, aby malo v škole dobré výsledky? Chodili ste pravidelne do školy a informovali sa o jeho známkach? Radili ste mu, keď nerozumelo učivu, občas ho preskúšali, či nebodaj zaplatili doučovanie?

Váš školák zdedil veľa práve od vás

Ozaj, aké ste mali známky na vysvedčení vy? Vyberte zo šuplíkov vaše vysvedčenia a pozrite sa objektívnym okom na to, aké známky ste nosili zo školy vy. Veľa môže byť aj v psychike: možno vaše dieťa nie je také priebojné ako vy, možno nevie dať učiteľovi najavo, že čomusi nerozumie. Práve preto by ste mu mali pomáhať pri každodennom učení po celý rok. Nezabudnite – vaše dieťa môže byť aj génius, ale ak sa mu nebudete pravidelne venovať, jeho talent zakrpatie.

Dobré známky nie sú všetko

Stará otrepaná pravda platí stále: ani dobré známky na vysvedčení dieťaťu nezaručia šťastný život s kopou peňazí, úspešnou kariérou a pokojným rodinným zázemím. Na to treba oveľa viac než dobré známky na vysvedčení. Napokon, kedy ste potrebovali niekomu preukázať svoje vysvedčenie? Kedy po vás chcel niekto vedieť, akú známku ste mali v šiestej triede z fyziky či chémie?

Vysvedčenia nie sú také dôležité ako kedysi

Ako je to možné? Jednoducho. Vysvedčenia sa dnes zohľadňujú len z menšej časti. Rozhodujúce pre prijatie na väčšinu stredných či vysokých škôlu už nie sú vysvedčenia, ale skôr výsledky na Monitore, externej maturite či vysoký počet bodov získaných na prijímačkách.

Biť deti sa nemá

V článku 19 Dohovoru o právach dieťaťa je jasne napísané, že „Deťom nesmie nikto ubližovať. Dospelí musia zabezpečiť, aby deti boli chránené pred zneužívaním, násilím a zanedbávaním. Dokonca ani rodičia nemajú právo ublížiť svojim deťom“. Bitka, telesné tresty či psychický teror k ubližovaniu rozhodne patria. Deti od nás potrebujú pevnejšie mantinely, pravidlá, ktoré musia poznať. Ale budú si ich viac vážiť, keď za každé, hoci aj drobné porušenie dostanú „nakladačku“?