Kým vám bohovia tohto športu prezradia svoje tajomstvo, musíte aspoň 100-krát spadnúť. Je to nádherný zimný šport, pri ktorom sa vám podarí aj zhodiť nejaké to kilečko. Tu je pár rád, ako si vybrať správny snoubord: výstroj v požičovni, kde môžete vyskúšať rôzne typy dosiek, a potom si kúpiť tú, ktorá bude najviac vyhovovať vašim aktivitám.

Ak chcete jazdiť po rampe alebo v snoubordistickom parku, najvhodnejšia pre vás bude freestylová doska. Je ľahšia, pružnejšia, má lopatovité konce. Predná aj zadná časť sú rovnaké.

Ak si chcete užiť jazdu v hlbokom snehu – prašane, potrebujete freeridovú dosku. Má väčšie vykrojenie oproti freestylovým doskám, je užšia a má pretiahnutejšiu prednú stranu. Nie je symetrická, postoj je podaný viac dozadu pre lepšiu jazdu v hlbokom snehu.

Na rýchlu jazdu, prudké zákruty a jazdu na upravených zjazdovkách je uspôsobená skarvingová doska. Je rovná, dlhá a úzka, používa sa tvrdé viazanie a topánky.

Veľkosť dosky závisí od výšky, váhy a čísla topánok. Správna doska by mala byť jazdcovi po bradu. Ak chcete jazdiť freestyle, môže byť aj po špičku nosa. Na freeride sa hodia kratšie.

Čím je jazdec ťažší, tým by mala byť doska tvrdšia – najlepšie sú tie s celodreveným jadrom. Ostatné materiály nedosahujú ohybnosť a pružnosť dreva a bývajú aj ťažšie. Pri sklznici platí pravidlo – čím tvrdšia, tým lepšia. Je viac odolná proti poškrabaniu o kamene. Povrch dosky je lepší lakovaný ABS, lebo nezamŕza a na rozdiel od matného na ňom nie je až tak vidieť škrabance.

Ak neviete, ktorú nohu dať do predného viazania, najlepšie je kopnúť do maginárnej lopty. Ktorou nohou kopnete, tá má byť vpredu. Postoj s pravou nohou vpredu sa nazýva „regular”, s ľavou „goofy”.

Jedna doska, dve topánky

Okrem dosky sú dôležitou súčasťou výbavy topánky a viazanie. Oplatí sa radšej investovať trochu viac peňazí do nich ako do zbytočne drahej dosky, pretože práve dobre padnúca topánka a viazanie sú otázkou vášho ďalšieho výkonu na svahu. Freestylové topánky sú oveľa pohodlnejšie oproti klasickým tvrdým. Nemali by byť ani príliš veľké, ani tlačiť – s hrubou ponožkou by mali byť tak akurát. Voľná noha znižuje aj možnosť ovládania snoubordu a zapríčiňuje nepríjemné odreniny. Viazania topánok sa vyrábajú v dvoch variantoch. Buď dáte prednosť obyčajnému klasickému s dvoma prackami, alebo stavíte na systém STEP IN. Je podobný viazaniu na lyžiach a umožňuje rýchlejšie pripevniť dosku. Je však o dosť drahší a každá firma ponúka vlastný systém, čo vylučuje možnosť kúpiť si topánky inej značky.