V bežnej domácnosti stačí povysávať koberce raz do týždňa. Na špinu sú, samozrejme, citlivejšie svetlé a univerzálne farby kobercov. Po akom čase začne koberec vyzerať horšie, závisí hlavne od jeho kvality, špeciálneho štýlu tkania, od štruktúry tkaniva, či obsahuje nejaké látky odpudzujúce špinu. Velúrové alebo slučkové koberce, ale aj tkaniny alebo orientálne koberce medzitým čistite ešte aj špeciálnym práškom na koberce. Pomocou tohto prášku môžete odstrániť aj viditeľné vychodené pásy na koberci. Pri všetkých fľakoch platí rovnako: čím sú čerstvejšie, tým ľahšie sa dajú odstrániť. Tekutiny vyliate na koberec by nemali spôsobiť žiadne škody, ak ich hneď zriedite a osušíte kuchynskou utierkou.

Laminátové podlahy

Tieto podlahy sú odolné proti škrabancom, tlaku a nárazom. Laminát zle znáša vlhkosť, ktorá sa môže dostať medzi spoje jednotlivých častí. Následok: podlaha vám napučí a je nenapraviteľne poškodená. Starostlivosť je nenáročná: nečistoty ty pozametajte alebo povysávajte. Raz do týždňa umyte špeciálnym čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy.

Obkladačky

Patria k najmenej náročným druhom podláh. Glazované dlaždice môžete udržiavať v čistote pomocou obyčajnej vlhkej handry. Dlaždice z prírodných kameňov, ako je granit, mramor, bridlica alebo travertín, by ste mali čistiť iba špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Najslabšou stránkou dlaždíc sú trhliny. Tie sa však dajú impregnovať špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na obkladačky, ktoré zabránia preniknutiu špiny cez trhliny. Tip proti sivému povlaku: umyte podlahu mixom z octu a vody (1 : 1).

Parkety a drevené podlahy

Drevené podlahy patria k tým najcitlivejším a ich najväčším nepriateľom je vlhkosť. Preto ich umývajte maximálne jedenkrát do týždňa jemným špeciálnym čistiacim prostriedkom a nezabudnite handru dobre vyžmýkať! Proti škrabancom pomôže politúra na nábytok. Tip: podlahu vždy umývajte osmičkovým štýlom. Špina tak ostane na kraji handry a dá sa ľahko odstrániť. S čistiacim prostriedkom zaobchádzajte vždy šetrne