Počas svätojánskej noci sa vykonávajú rôzne rituály, ktorých korene siahajú až do staroveku. Ide napríklad o skákanie cez oheň alebo hádzanie vencov do vody. Vraví sa, že sa vtedy otvára brána medzi svetmi. Možno vyvolať duchov zomrelých a spojiť sa s tajomnými silami.

Očistné ohne

K svätojánskym rituálom patria vatry a pochodne, pretože sa oslavuje sila slnka. Je to oslava života, plodnosti a prosperity. Oheň má očistnú funkciu a jeho preskočením sa mládenci symbolicky očistili, ale aj ukázali svoju šikovnosť. Traduje sa, že kto vatru preskočí, nemusí mať ten rok strach zo smrti.

Zdroj: shutterstock

Veniec pre slobodné dámy

Počas svätojánskej noci natrhajte kvety a uvite z nich venček. Aby bol mocný, použite deväť druhov kvetín a pri trhaní nerozprávajte ani sa neobzerajte. Ak sa pozriete cez takýto veniec do ohňa, podľa tradície sa vám zjaví tvár nastávajúceho.

Koľko ešte?

Zdroj: shutterstock

Ak chcete vedieť, ako dlho budete slobodná, nájdite si jabloň. Uvite si kvetinový venček a hádžte ho na konáre jablone. Koľkokrát vám padne späť na zem, toľko rokov zostanete slobodná. Ak sa vám podarí vyhodiť ho na strom na prvýkrát, ešte do konca toho roka sa vydáte. Ráno svoj veniec pustite dolu vodou.