Táto malá spoločenská konverzácia (small-talk) je vynikajúca príležitosť, ako spoznať nových ľudí, nadviazať kontakty a zanechať dobrý dojem. Preto by sme sa ju mali naučiť všetci.

1. Prevezmite iniciatívu

Prekonajte sa a spravte prvý krok. Začnite s komunikáciou vy. „Small-talk“ je ľahučká konverzácia a nie hlboký rozhovor či diskusia. Preto neočakávajte priveľa.

2. Vytvorte príjemnú atmosféru

Buďte priateľská! Prvým krokom môže byť milý úsmev. Pri pracovnom stretnutí nezabudnite na pevný stisk ruky pri pozdrave a priamy očný kontakt.

3. O čom vlastne?

Priateľský pozdrav je alfa-omega. Téma by mala prirodzene vyplynúť z aktuálnej situácie – míting, miesto stretnutia, vzdelanie, povolanie, film, hudba, literatúra a samozrejme počasie, to nikdy nevyjde z módy. Skúste vyzdvihnúť pozitíva a hovorte o veciach, ktoré sú vám blízke a známe.

4. Čo je tabu?

Náboženstvo, politika, klebety, osobné problémy, sex a choroby. Vyhnite sa kritickým témam.

5. Správna rovnováha

Veľmi dôležité je nájsť balans medzi hovorením a počúvaním. Klaďte otázky – tak signalizujete záujem. Pozor, aby sa komunikácia nezvrtla na vypočúvanie, ak je partner menej komunikatívny.

6. Neprekročte hranice

Rešpektujte súkromný priestor – ak budete príliš osobná, môže to vyznieť dotieravo. Rovnako nevhodné je dávať pri prvom stretnutí rady.

7. Akceptujte mlčanie

Nesnažte sa udržiavať rozhovor nasilu. Sústreďte sa na povedané a v pokoji popremýšľajte o nadväzujúcej téme. Ak máte pocit, že vášmu náprotivku sa do rozhovoru nechce, akceptujte to.

8. Elegantný záver

Mal by vyznieť pozitívne. Slovami „bolo milé/zaujímavé vás spoznať“ určite nič nepokazíte. Pri obchodnom stretnutí sa nezabudnite poďakovať a odovzdať vizitku.

Rada na záver

A ako zvládnuť situáciu, keď narazíte na osobu, s ktorou sa vám komunikuje nepríjemne? Zmeňte tému, alebo zapojte do rozhovoru aj iných ľudí. V najhoršom prípade sa vyhovorte a vzdiaľte.