Pečeň je jedným z našich najusilovnejších orgánov, pretože má viacero dôležitých funkcií. Zväčša prirodzenou cestou odstráni nahromadené toxíny z tela, ale občas potrebuje pomoc - najmä vtedy, keď to preženiete s alkoholom alebo mastnými jedlami. Keď sa v pečeni nahromadí tuk, nedokáže z tela efektívne odstraňovať jedovaté látky.

Nasledujúcich 15 varovných príznakov neprehliadajte, pretože naznačujú, že s vašou pečeňou nie je niečo v poriadku. Ak si na sebe všimnete aspoň 3 príznaky, znamená to, že pečeň s námahou bojuje o to, aby mohla správne vykonávať svoju funkciu.

Farba vašej menštruačnej krvi môže veľa napovedať o tom, čo sa deje s vaším telom.
Farba vašej menštruačnej krvi môže veľa napovedať o tom, čo sa deje s vaším telom.
Zdroj: Shutterstock‎

1. Chronická bolesť svalov a šliach

2. Bolesti hlavy a migréna

3. Neustály pocit únavy

4. Úzkosť

5. Depresia

6. Nevysvetliteľný prírastok na váhe

7. Bolesti brucha

8. Pocit nasýtenia

9. Hnačky

10. Zápcha

11. Vyrážky alebo zápalové procesy na pokožke

12. Hormonálna nerovnováha

13. Nadmerné potenie

14. Alergické reakcie

15. Zmätenosť

Varovné príznaky nepodceňujte.
Varovné príznaky nepodceňujte.
Zdroj: Shutterstock

Ak sú vám tieto príznaky blízke, mali by ste zmeniť svoj životný štýl. Odporúča sa jesť čo najviac potravín s vysokým obsahom vlákniny (brokolicu, kel, avokádo, ľanové semienka, artičoky). Uprednostňujte jedlá so zdravými tukmi - rastlinné maslá, avokádo, kokosový olej.

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim, jedzte čo najviac tmavozelenej zeleniny, ktorá dodá telu chýbajúce látky - magnézium, kyselinu listovú aj vitamíny B a C. Nepoužívajte slnečnicový a repkový olej. Uprednostňujte potraviny v bio kvalite. Vyhýbajte sa alkoholu a pozor aj na nadmerný prísun cukru.