Raňajky by mali byť spoločným časom s deťmi, aj cez týždeň.

Až 18 % slovenských detí trpí obezitou či nadváhou

Raňajky nám pomáhajú pripraviť sa na celý deň. Ich vynechaním sa oberáme o živiny, ktoré nás naštartujú, kvôli čomu sa budeme v priebehu dňa cítiť hladní.

Toto všetko platí aj pre deti. Ráno by mali prijať okolo 20 percent dennej spotreby energie a významné množstvo živín. Výsledky prieskumu spoločnosti Nestlé spred troch rokov ukázali, že raňajkujú dve tretiny detí, pričom doma pripravované raňajky dostávajú tri štvrtiny z nich.

Na začiatku tohto roka sa v prieskume zase zamerali na nadváhu slovenských detí. Zistilo sa, že celkovo 18 percent detí trpí nadváhou či dokonca až obezitou. Najväčší vplyv na to má samozrejme absencia pohybových aktivít, tento problém sa zhoršuje každým rokom, ale tiež pitie sladených nápojov a prekvapivo aj to, či dieťa obeduje v školskej jedálni. A keď si k tomu pridáte vynechané alebo slabé raňajky, problém je na svete. Dieťa sa „dotlačí“ poobede a najčastejšie nie veľmi zdravými vecami.

Čo jesť?
Raňajková porcia, by mala u dospelých, a tobôž u detí, obsahovať bielkoviny, sacharidy (tie komplexné), tuky, tiež vlákninu a potrebné vitamíny a minerály. Na raňajky sa hodia ovsené vločky, celozrnné cereálie či pečivo, jogurt, acidofilné mlieko, tvaroh, orechy, ovocie či zelenina, sušené ovocie či horká čokoláda.

Pri raňajkách však nesmieme zabudnúť ani na vodu. Voda naštartuje žalúdok a rozhýbe aj našu krv v obehovom systéme.

Voľte celozrnné potraviny
Celozrnné obilniny obsahujú celé zrno so všetkými živinami. Ak sú obilniny upravované, aby z nich vznikli „biele“ produkty, ako napríklad biely chlieb, biela ryža alebo cestoviny, vonkajšie časti obilniny sú vyňaté a používa sa len stred.

Výživoví poradcovia aj niektoré štúdie sa zhodujú, že ak ráno volíme cereálie, tak by mali byť celozrnné. Môžeme si k nim pridať bielkoviny vo forme jogurtu, mlieka či tvarohu, s rôznymi druhmi ovocia či tukov v podobe orieškov.
Pri výbere produktov pre seba aj deti myslite najmä na celozrnné.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Nestlé

Doprajte si benefity celozrnných cereálií
Máte raňajkové cereálie spojené s obrovským množstvom cukru a takmer nulovým obsahom celozrnných obilnín? Nové raňajkové cereálie Nestlé Cheerios sa vyznačujú kombináciou vysokého obsahu celozrnnej ovsenej múky a lahodnej chuti, s primeraným množstvom cukru na porciu.

Ovsené Cheerios obsahujú 91 percent celozrnnej ovsenej múky, Ovsené Cheerios s jablčným pyré a škoricou obsahujú 85 percent celozrnnej ovsenej múky. Sú s vysokým obsahom vlákniny a obsahujú aj vitamíny, železo a vápnik, bez palmového oleja a umelých aróm. Stačí ich zaliať klasickým či rastlinným mliekom alebo ich nasypať do jogurtu, pridať ďalšie suroviny, ktoré máte radi, ako napríklad oriešky či ovocie. Choďte svojim deťom príkladom a doprajte si ich aj vy.

Článok vznikol v spolupráci s Nestlé.