Imunita je ochrana organizmu pred mikroorganizmami, alergénmi a parazitmi. Ľudia so zníženou imunitou bývajú často chorí, preto je dôležité imunitu posilňovať.

Ako funguje imunitný systém?

Kľúčovú úlohu v prevencii vstupu patogénnych baktérií a vírusov do tela zohrávajú imunitné bunky - biele krvinky, lymfocyty či T-bunky, ktoré priamo likvidujú napádajúce molekuly. B-bunky produkujú protilátky, reagujúce na škodlivé molekuly, uľahčujú ich odstránenie ďalšími imunitnými bunkami. Imunitný systém obsahuje aj fagocyty, ktoré tiež eliminujú odpad z deštrukcie škodlivých buniek a tkanív. Nerovnováha hociktorej z týchto funkcií môže imunitný systém oslabiť.

Čo robia ženy, ktoré nebývajú choré?

Mária, 65

Nespomínam si, kedy som mala naposledy nádchu alebo som bola prechladnutá. Možno je to preto, že som nikdy nepila a nefajčila, vždy sa dobre vyspím a počas dňa si zvyknem trochu odpočinúť. Rada sa smejem, hrám spoločenské hry, lúštim krížovky a stretávam sa a spriateľmi.

Marianna, 46

Mala som stresy v práci a prenasledovali ma angíny, chrípky, bolesti hrdla. Zrejme som mala oslabenú imunitu v dôsledku stresu, niekde som o tom čítala. Začala som cvičiť, behať a meditovať a dnes sa už cítim omnoho lepšie a chorá som nebola už dva roky.

Ako ho podporiť

Prevencia je lepšia ako následná liečba, preto je dôležité mať imunitu v poriadku. Náš imunitný systém potrebuje vyváženosť, aby mohol fungovať plnohodnotne. Dá sa to dosiahnuť zmenami v našom jedálnom lístku a životnom štýle.

1 Cesnak

Jedným z najlepších jedál pre imunitu je cesnak. Toto prírodné antibiotikum, antivirotikum s antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami pomáha organizmu brániť sa pred množstvom chorôb. Pravidelná konzumácia cesnaku redukuje zápaly, reumatoidnú atrtritídu, vysoký tlak, cholesterol.

2 Ovocie a zelenina

Zelená listová zelenina a ovocie sú superpotraviny na posilnenie imunity. S vysokým podielom kyseliny listovej pomáhajú upevňovať imunitný systém. Nedostatok kyseliny listovej znižuje vylučovanie protilátok, ktoré bojujú proti infekciám. Vitamín A  v mrkve, sladkých zemiakoch a paprike umožňuje bielym krvin- kám bojovať s infekciami intenzívnejšie. Vitamín C v paprike, papáji a brokolici pomáha pri vstrebávaní železa, vitamín E z orechov a hlávkovej zeleniny posilňuje organizmus ženy v tehotenstve.

3 Pomaranče, citróny a guavy

Tieto plody sú plné vitamínu C. Okrem toho guavy sú plné vlákniny, ktorá chráni pred vysokým choleste- rolom a srdcovými ochoreniami. Pomaranče sú tiež bohatým zdrojom medi, draslíka, vitamínov A, B9 a B1, karotenoidov, ktoré sú pre imunitný systém nevyhnutné.

4 Med

Lyžička medu denne je pre imunitný systém vynikajúca. Med je prírodný antioxidant s antibakteriálnymi a antimikro- biálnymi účinkami, chráni organizmus pred vírusmi, plesňami a baktériami. Med tiež upravuje trávenie a zmierňuje kyselinový reflux v žalúdku. Zmierňuje zápaly hrdla, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáha pri kašli a prechladnutí.

5 Zelený čaj

Veľkou podporou imunitného systému je aj zelený čaj. Obsahuje epigallocatechin gallate, typ flavonoidu, ktorý bojuje s baktériami a vírusmi a stimuluje vznik imunitných buniek. Tento čaj je tiež bohatý na antioxidanty.
Pravidelné pitie je výborná prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, infarktom a mozgovou príhodou. 

6 Rakytník

Volajú ho rastlinou budúcnosti či kerom tretieho tisícročia. Latinský názov Hippophae rhamnoides pochádza zo starej gréčtiny a znamená lesklý kôň. Starí Gréci si všimli, že zvieratá, ktoré sa pásli v oblastiach, kde rástol rakytník, mali krásne postavy a lesklú zdravú srsť. Plody rakytníka, malé oranžové kyslé bobuľky, obsahujú vitamíny C, A, B1, B2, B6, E, K1 a F, pričom množstvo vitamínu C je v rakytníku až 25x väčšie ako v citrusoch. Účinnou zložkou tejto dreviny sú aj flavonoidy a karotenoidy. Rakytník rešetliakový mimoriadne silno podporuje imunitu a obranyschopnosť organizmu, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, udržiava pokožku zdravú, hladkú a krásnu a posilňuje srdiečko. Toto „ovocie“ má trpkú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému. No existujú aj kvalitné doplnky výživy pre dospelých aj deti, ktoré majú rovnaké účinky.

7 Kurkuma

Nedostatok vitamínu B6 nepriaznivo ovplyvňuje rôzne aspekty imumintnej odozvy ako schopnosť bielych krviniek dospieť a prerásť do jednotlivých typov T a B-buniek. Kurkuma obsahuje vitamín B6, ale aj minerály ako draslík, mangán a železo, ktoré sú dôležité pre fungovanie rôznych orgánov tela.

Vedeli ste, že...

✤ Autoimunitné ochorenia postihujú viac ženy ako mužov, a to až o tri štvrtiny.

✤ V roku 1976 nakrútili film Chlapec v plastovej bubline o chlapcovi, ktorý nemal žiaden imunitný systém. Aby neochorel, musel žiť v totálne sterilnom prostredí. Hoci bol film fikciou, choroba SCID, ťažký kombinovaný imunodeficit, postihuje 1 zo 100-tisíc novorodencov.

✤ Imunitný systém trpí aj v dôsledku nedostatku spánku. Už jedna prebdená noc vie narobiť v organizme poriadnu šarapatu, pretože potláča obranyschopnosť buniek.

✤ Pozitívne emócie a zdravý životný štýl podporujú imunitu, pretože podľa vedcov vtedy sme náchylní jesť zdravšie jedlá, viac sa hýbať a starať sa o seba.