Máme pre vás zaručené tipy, s ktorými môžete schudnúť aj bez diéty. Nechajte sa inšpirovať, budete milo prekvapené.


Je to jednoduché: Keď triky z iných krajín zaradíte do svojho každodenného života, budete chudnúť, a to bez prísnych diét!


TALIANSKO

Doprajte si espresso

Kofeín z kávových zŕn podporuje látkovú premenu v tele. Pri jeho konzumácii spálite o 15 % tuku navyše! Keď si kávu doprajete ako Taliani z malých šálok bez mlieka, smotany a cukru, nepriberiete z nej. Malé množstvá rozdelené počas celého dňa, majú aj ďalší zoštíhľujúci efekt: brzdia chuť do jedla a zabraňujú návalom vlčieho hladu. 


INDIA

Joga proti nadmerným kilám zo stresu

Je známe, že joga privedie vaše telo a dušu do rovnováhy. Nové štúdie z USA dokazujú, že joga je výborná aj pre peknú postavu. Po prvé posilní vaše svalstvo a po druhé vycibrí vaše sústredenie a koncentráciu. Viac si uvedomíte pocit hladu aj smädu. Začnite malým meditačným cvičením. Sadnite si na podložku, vystrite chrbát. Nadýchnite sa nosom do brucha. Pár sekúnd zadržte dych a potom postupne vydýchnite nosom. Cvičte 3 minúty. Cvičenie opakujte každý deň.


JUŽNÁ AFRIKA

Čaj Rooibos šetrí kalórie

Národný nápoj Juhoafričanov má jednu obrovskú prednosť: Rooibos chutí vďaka éterickým olejom sladko a má nula kalórií. Najlepšie, ak si ráno navaríte celú kanvicu, ktorú počas dňa môžete pomaly popíjať. 4 PL čaju zalejte litrom vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Keď čajom nahradíte všetky sladké malinovky, miešané kávové nápoje a šťavy, ušetríte za mesiac tisíc kalórií.


ŠPANIELSKO

Doprajte si čas

Jedenie by malo byť pôžitkom. A na to, aby sme si ho vychutnali, potrebujeme čas. Alebo máte pocit, že by ste si užili dobrú kriminálku či futbalový zápas v behu? Nie, asi by ste z toho veľa nemali. Čím rýchlejšie jete, tým menej si jedlo naozaj vychutnávate. Jedlo vás tak neuspokojí a rýchlo hľadáte niečo nové, čo by vám zachutilo. V Španielsku to robia trochu inak. Najlepším príkladom sú malé tapas. Každý kúsok má inú chuť – čo nás núti robiť počas jedla pauzy. Štúdie dokázali, že ľudia, ktorí jedia pomalšie, sú chudší ako tí, čo ho rýchlo skonzumujú.


FÍNSKO

Nordickou chôdzou spálite kalórie

Najobľúbenejší šport Fínov nie je meganáročný, ale megaefektívny. Pri nordickej chôdzi podporíte vašu látkovú premenu a rýchlejšie spálite tuky. Tempo je pomalšie (asi 6 kilometrov za hodinu), ako pri normálnej chôdzi, ale práca s paličkami viac zamestnáva svaly. Ak chcete vylepšiť svoje krivky, stačí 30 minút tréningu trikrát do týždňa.


DÁNSKO

Veľa bielkoviny zasýti

Ryby, mliečne produkty a chudé mäso – to je príznačné pre nórsku kuchyňu. Tieto pokrmy nadlho zasýtia aj s nízkym obsahom kalórií. To je hlavný dôvod, prečo je táto kuchyňa taká vhodná na zoštíhlenie kriviek. Telo spotrebuje pri trávení bielkoviny viacej energie ako pri cukroch a tuku.


BRAZÍLIA

Korenie na trávenie

Brazília patrí medzi najväčších vývozcov čierneho korenia. Korenie sa zbiera vo všetkých stupňoch zrelosti od červeného cez zelené až po čierne. Látky a éterické oleje, ktoré obsahuje, pomáhajú nielen proti baktériám, ale aj pri tvorbe dôležitých zažívacích enzýmov. Aktivujú žalúdok a črevá, ktoré skôr vylúčia tuky.


JAPONSKO

Prechádzka namiesto vysedávania

Jedinú cestu, ktorú po večeri zvládneme, je cesta od chladničky k sedačke. V Japonsku sa plné brucho musí rozchodiť. Preto majú Japonci menej problémov s nadváhou. Platí, že 30-minútová prechádzka po hlavných chodoch zníži hladinu cukru v krvi a rovnako aj produkciu hormónov ukladajúcich tuky. Vyberte sa preto vždy po jedle aspoň na 15-minútovú prechádzku.


FRANCÚZSKO

Zeleninu varte na skus

Tak ako varia Taliani cestoviny, varia Francúzi zeleninu. Najradšej ju len krátko podusia, aby si zachovala farbu a konzistenciu. Na tepelné rozdiely náchylný vitamín C vám za to poďakuje a nestratí sa. Ešte lepšie, ak si doprajete pred jedlom tanier surovej zeleniny. Podávajte spolu s jemným octovo-olejovým nálevom. Ľahšie tak prekleniete čas, kým si pripravíte obed.


ČÍNA

Zázračné cestoviny

Už po stáročia sa cestoviny shirataki nachádzajú na čínskom jedálnom lístku. Sú to tenké priehľadné cestoviny vyrobené z koreňa konjac. Neobsahujú skoro žiadne sacharidy, tuky, len vlákninu, ktorá neobsahuje kalórie, je rozpustná vo vode a v žalúdku napučí ako špongia, čím zasýti telo na dlhší čas. Cestoviny nájdete v špecializovaných obchodoch s ázijskými potravinami alebo na internete. Nemajú takmer žiadnu chuť, preto sa výborne hodia do polievok, omáčok a do zeleninových jedál. Ak nahradíte 100 g špagiet 100 g shirataki, ušetríte 330 kcal!