Nestoja takmer nič, používajú sa ľahko a účinkujú: nie div, že domáce prostriedky sú obľúbenejšie v liečení prechladnutia. Ako potvrdzujú aj lekári, sú veľmi vhodné na liečenie ľahkých prechladnutí. Pri vysokej horúčke, silných bolestiach a kašli s hustým hlienom je nutná návšteva lekára! Rovnako keď už symptómy trvajú dlhšie ako týždeň, návštevu lekára viac neodkladajte!

1. Korenená káva

Bolesť hrdla? Prastarým prostriedkom, ktorý veľmi pomáha, sú voňavé klinčeky. Majú dezinfekčný účinok a tíšia bolesť. Použitie: Rozdrvte klinčeky v mlynčeku, pridajte do kávy a spolu s ňou vyvarte. Na 1 šálku použite 1 až 3 klinčeky.

2. Cukríky proti kašľu

Dráždivý kašeľ vie byť veľmi nepríjemný a často sa ohlási najmä v noci. Ak doma nemáte nič proti kašľu, nakvapkajte šťavu z citróna na kocku cukru a cmúľajte. Vitamín C dezinfikuje ústnu dutinu a podnecuje tvorbu slín.

3. Octový obklad

Pri horúčke obklady odparovaním odvádzajú teplo z tela, čím sa teplota vyrovnáva. Zmiešajte studenú vodu a ovocný ocot v rovnakom pomere. Namočte utierky, vyžmýkajte, dajte na lýtka a na každý obklad položte suchý froté uterák. Približne po 20 minútach obklady vymeňte a opakujte 3-krát.

4. Vyvolávač šťastia

Typickú ostrosť mäsovým aj zeleninovým jedlám dodáva čili. Vedeli ste, že táto korenina je bohatá na vitamín C, rozprúdi látkovú premenu a dokonca nás robí šťastnými? Odborníci to nazývajú „Pepper-High-Effect“. Čili zanecháva v ústach malé impulzy bolesti, na ktoré reaguje mozog produkovaním ničiteľov bolesti, a to vyvoláva pocity šťastia.

5. Horúca para

Parný kúpeľ s blahodarne pôsobiacou kamilkou (harmančekom) uvoľňuje upchatý nos. Naplňte väčšiu misku horúcim kamilkovým vývarom. Na inhaláciu sa nakloňte nad misku, prikryte sa uterákom, aby nemohla para unikať. Opakujte viackrát počas dňa.

6. Teplé nohy

Je čas na hrubé ponožky a teplé deky! Vedci pri výskume chrípky zistili, že studené nohy môžu viesť k vypuknutiu choroby: biele krvinky, ktoré s infekciou doteraz bojovali, sú zabrzdené chladom.

7. Protihorúčkové čaje

Lipové a bazové čaje pomáhajú telu v noci vypotiť horúčku. 2 lyžičky kvetov zalejete vriacou vodou a necháte 10 minút vylúhovať. Preceďte, a skôr než pôjdete do postele, vypite.

8. Tvarohový zábal

Keď vás bolí hrdlo a ťažko sa vám prehĺta, pomôže vám tvarohový obklad: 500 g tvarohu natriete asi v centimetrovej vrstve na bavlnenú šatku, poskladajte do šálu tak, že medzi hrdlom a tvarohom bude len jedna vrstva látky, obklad najprv zahrejte (napr. na radiátore) a potom dajte na hrdlo a prikryte uterákom. Nechajte pôsobiť dovtedy, kým tvaroh neuschne. Tvaroh spôsobuje odpuchnutie, tíši bolesť a zabraňuje zápalom.

9. Vnútorná ochrana

K zdraviu prispieva veľkou mierou aj správna strava. Popri množstve ovocia a zeleniny by ste mali do svojho jedálneho lístka pridať aj rastlinné oleje a oriešky. Obsahujú vitamín E a selén, ktoré posilňujú bunkové membrány. Už 50 g mandlí pokryje dennú potrebu. Vitamín B je tiež veľmi dôležitý a nachádza sa hlavne v mäse, hydine, obilninách a strukovinách a je rozhodujúci pri tvorbe protilátok.

10. Jogurtová kúra Až 70 percent všetkých

obranných buniek sa nachádza v črevnej sliznici. Mliečne výrobky s probiotickými baktériami udržiavajú neporušenú črevnú flóru a posilňujú proces tzv. fagocytózy, dôležité opatrenie tela proti škodlivým zárodkom. Denne si teda vychutnávajte jogurty, kefíry alebo acidofilné mlieko!

11. Šťastné jedlo

Šťastní ľudia bývajú zriedkakedy chorí. Vedeli ste, že šťastie sa dá aj jesť? Látka, ktorá šťastie spôsobuje, sa nazýva tryptofán. Táto aminokyselina je prípravným stupňom hormónu šťastia – sérotonínu, ktorý v mozgu spúšťa šťastné pocity. Potraviny obsahujúce tryptofán sú napríklad kešu oriešky, ementál, tuniak, hovädzie mäso a vajcia.

12. Kúpeľ proti prechladnutiu

Horúci kúpeľ, do ktorého pridáte olej z eukalyptu, tymianu alebo zo smrekového ihličia, podporuje prekrvenie, tíši bolesť tela a zvyšuje teplotu tela. Éterické oleje pomáhajú uvoľniť výlučky z nosa a priedušiek. Napustite si vaňu vodou s teplotou 38 stupňov a pobudnte v nej 15 minút. Potom odpočívajte aspoň pol hodiny. Pri horúčke radšej zabudnite na teplý kúpeľ, ten by mohol príliš zaťažiť váš krvný obeh.

13. Zemiakový balíček

Zemiaky ukladajú teplo a postupne ho odovzdávajú, preto sú ideálne pri ochoreniach s kašľom: najprv uvarte 5 zemiakov, položte na utierku, ktorú ešte predtým vysteľte kuchynským papierom. Utierku zložíte tak, aby ste dostali štvorec s rozmermi 20 x 20 cm. Zemiaky potom opatrne roztlačte a položte si balíček na hruď. Odstráňte po vychladnutí.

14. Cibuľový nápoj

Cibuľa obsahuje sírne horčicové oleje, ktoré majú dezinfekčný účinok. Hlieny, ktoré sa usádzajú na prieduškách, pomáha uvoľňovať cibuľa: nakrájajte ju na tenké pásiky, dajte do 1/2 litra vody a 5 minút povarte. Preceďte, pridajte med a pite čo najteplejšie! Denná dávka sa odporúča až 4 šálky denne.

15. Koktail imunity

S týmto multivitamínovým nápojom vyzbrojíte proti vírusom svoje obranné bunky. Zmiešajte 100 ml čerstvo vytlačenej šťavy z pomaranča, 100 ml zeleného čaju, 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy a 1 polievkovú lyžicu medu so 100 ml srvátky alebo šťavy z kyslej kapusty a vypite na raňajky.