Vedci zistili, že ak pijete sladké sýtené nápoje (a aj diétne s umelými sladidlami), významne sa u vás zvyšuje riziko vzniku demencie. Tí, ktorí denne vypili jeden alebo viac takýchto nápojov, mali 3-krát vyššie riziko vzniku tejto zákernej choroby než tí, ktorí si ich dopriali menej ako raz týždenne. Vedci sledovali zdravotný stav 4 300 respondentov výskumu.

Odborník Matthew Pase z univerzity v americkom Bostone povedal: "Naša štúdia poukázala na to, že ďalší výskum týkajúci sa tejto problematiky je veľmi potrebný."

Účastníci boli monitorovaní 10 rokov. Infarkt sa objavil v 97 prípadoch (u ľudí vo vekovej kategórii nad 45 rokov) a demenciou trpelo 81 ľudí starších ako 60 rokov. Pri zostavovaní výsledkov sa brali do úvahy aj ďalšie rizikové faktory, ktorými sú vek, pohlavie, telesný pohyb a fajčenie. Doktor Pase dodal: "Odporúčame ľuďom pravidelne piť vodu namiesto sladkých alebo umelo sladených nápojov."

Čo máme naozaj piť v lete?
Čo máme naozaj piť v lete?
Zdroj: Shutterstock

Národná zdravotná starostlivosť v Anglicku (NHS England) plánuje v budúcom roku zakázať predaj sladených nápojov v nemocničných predajniach, ak ho samotní obchodníci dobrovoľne neobmedzia.

Množstvo plechoviek a fliaš so sladenými nápojmi bude kontrolované, takisto aj predaj sladkých kávových nápojov v nemocničných kaviarňach. Obmedzeniam sa nevyhne ani predaj nápojov s pridaným cukrom vrátane ovocných džúsov a sladkých mliečnych drinkov. Niektoré firmy už súhlasili s obmedzením predaja sladkých drinkov o 10 %.


INFARKT

7 vecí, ktoré môžu spôsobiť zástavu srdca:

Ak sa s vami začne diať TOTO, okamžite vyhľadajte lekára >>>

Láska pomôže všetko prekonať.
Láska pomôže všetko prekonať.
Zdroj: iStock

DEMENCIA

Hrozí aj vám? Zákerná demencia sa prejavuje postupne:

Všímajte si 10 varovných signálov >>>

Do daňových výdavkov môžete zahrnúť aj zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Do daňových výdavkov môžete zahrnúť aj zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Zdroj: Shutterstock