O tom nás presviedčajú rôzne výskumné štúdie. Skrátka, bozkávanie sa oplatí „študovať“!

Skúma sa: Bozk ako očkovanie?

Viete, že bozkávaním môžete okrem vírusu chrípky paradoxne získať aj imunitnú pamäť voči nemu? Tvrdia to vedci, ktorí skúmali súvislosť medzi bozkávaním a imunitným systémom. Funguje to vraj ako po očkovaní – organizmus vírus dokáže identifikovať a neskôr mu už nepodľahne a nedovolí mu šíriť sa v organizme.

Zaručené: Zlepšuje náladu

Bozkávanie prináša perfektné psychické uvoľnenie a zbavuje nás napätia. Stačí jediný vášnivý bozk a spustí sa celý reťazec biochemických reakcií, ktoré ničia hormóny stresu. Vďaka endorfínu, ktorý sliny bohato obsahujú, možno preukázateľne zmierniť bolesť v tele. Bozkávanie stimuluje produkciu viacerých hormónov šťastia, ako napríklad oxytocínu a serotonínu. Okrem silného antidepresívneho účinku má vplyv aj na krvný tlak a metabolizmus.

Platí: Okysličuje a omladzuje

Bozkávanie prispieva k celkovému okysličeniu organizmu tiež tým, že vyvoláva rýchlejší tlkot srdca: u mužov okolo 110 úderov za minútu, u žien o niečo menej. A navyše, tridsaťminútový vášnivý bozk dokáže prečistiť dýchacie cesty tak, že zastaví aj dráždivé kýchanie. Podľa japonských lekárov je to tiež výborný liek na sennú nádchu. Zaujímavé je aj to, že bozkávanie omladzuje. Neveríte? Pri francúzskom bozku pracuje súčasne tridsaťosem svalov tváre, pokožka sa lepšie prekrví a pomalšie starne.