Neprejedám sa, pred menopauzou som bola v pohode, no teraz sa ma kilá držia ako kliešť. Keď som chorá, schudnem rýchlo aj 15 kg, no tie sa mi vrátia. Mám problém aj so stolicou, po polievke mám hnačky. Na gastre mi nič nezistili. Chyba je, že málo pijem. Môj jedálny lístok: ráno káva, pohár vody, lieky, croissant. Obed ako kedy – v reštaurácii. Do 17. hod. jem ovocie, syry. Na sladkostiach nefičím, v lete som stále vonku.

Mária (51)

Odpovedá MUDr. Igor Bukovský:

Milá Mária, vlastne neviem, kde začať. Čudujete sa, že nechudnete? Čudujete sa, že trpíte tráviacimi poruchami? Ja sa nečudujem ani trochu. Vaša strava je prototypom stravy, ktorá podporuje degeneráciu črevnej mikrobioty (teda málo rastlinných potravín a veľa živočíšnych bielkovín = vo vašom prípade napríklad tie syry), a to má za následok poruchy trávenia a zrejme aj čiastočne vysvetľuje neschopnosť schudnúť = dôvod číslo jeden. Máte nielen jednotvárnu stravu, ale chýbajú vám veľmi dôležité zložky ako vláknina, určite aj mnohé vitamíny, esenciálne mastné kyseliny a minerálne látky. Toto všetko môže byť ďalší dôvod spomaleného metabolizmu = dôvod číslo dva.

O vašej fyzickej aktivite neviem nič, pretože veta „v lete som stále vonku” môže síce znamenať, že chodíte plávať alebo pracujete v záhrade, ale prečo by ste mali byť fyzicky aktívna a „byť vonku” iba v lete? V zime sa má ležať na gauči? Ste v dekáde, keď žena stráca nielen estrogén a s ním aj kostnú hmotu (ak sa o ňu nestará, vápnik v tabletkách naozaj nie je riešenie!), ale predovšetkým je vystavená riziku, že stráca rýchlo aj svalovú hmotu. Teda stráca ju vtedy, ak si ju cieľavedomo neudržiava a nepestuje pravidelným a primeraným silovým tréningom.

Úbytok svalovej hmoty je teda podľa môjho názoru vaším tretím dôvodom spomalenia metabolizmu. Štvrtým môže byť aj pokles funkcie štítnej žľazy, čo sa tiež pomerne často stáva ženám vo vašej dekáde, takže odporúčam vyšetrenie. Ak bude v poriadku, maximálne sa sústreďte na odstránenie prvých troch dôvodov svojho spomaleného metabolizmu. Držím palce!