On sa však nechce ženiť, respektíve – keď sme sa o tom bavili, povedal, že mu to nechýba a že je spokojný aj takto. Ja s pribúdajúcim vekom svadbu chcem. Chcem byť manželkou, a tak premýšľam, že ho požiadam o ruku. Neviem sa však nato nejako odhodlať. Mám to urobiť?

Laura

Odpovedá psychologička Mgr. Sylvia Dančiaková:

Ste šťastní. A to je najdôležitejšie. A teraz si sformulujte ešte raz dôvody, prečo sa chcete vydávať – napíšte všetky dôvody – praktické, racionálne, aj emocionálne či detinské – jednoducho všetky. Skúste napísať všetky možné i nemožné dôvody, pre ktoré by sa váš priateľ ženiť nechcel. Keď k týmto zoznamom pridáte ešte jeho povahu, a to, ako reaguje na neočakávané „prekvapenia“, dostanete pravdepodobnú výšku rizika neprimeranej reakcie.

Ak sa rozhodnete „prekvapiť“ svojho partnera žiadosťou o ruku – zvážte, či romanticky intímne vo dvojici, či slávnostne v kruhu rodiny, alebo zapojíte do prekvapenia aj priateľov. Ak tú žiadosť nepostavíte na hranu – buď, alebo – nič horšie ako odmietnutie s kopcom dôvodov sa stať nemôže. Hlavne majte na pamäti, že ste šťastní a milujete sa.