Každá má občas ťažšie obdobie – rozdiel je len v tom, ako sa k nemu postavíme. Zisťovali sme, čo robia optimisticky naladené dámy inak.

Nebolo by skvelé, keby sme si mohli naprogramovať hlavu podľa toho, ako sa nám chce? Asi to poznáte aj vy: vždy, keď sa dostaneme do nepríjemností, začneme spochybňovať všetko a všetkých okolo seba, do budúcnosti sa pozeráme s  obavami. Zbytočne si vsugerúvame strach a všade vidíme iba prekážky. No keď sa na všetko pozrieme s nadhľadom, zistíme, že tie prekážky nie sú až také veľké alebo vlastne ani neexistujú. Potom sa často pýtame samy seba, ako to robia ostatné ženy. Všetky tie, ktoré životom kráčajú s úsmevom na tvári, s dôverou a očakávanou radosťou z toho, čo im prinesie ďalší deň.

Uvoľnite ventil a nechajte citom voľný priebeh

Pokiaľ sa upneme na nejaký problém, ktorý nás veľmi zaujíma a celé nás pohltí, potrebujeme možnosť, ako sa od neho účinne odpútať. Neskrývajte svoje city. Keď ste nahnevaná, kričte. Keď ste smutná, plačte. Slzy nie sú prejavom slabosti ani ničoho negatívneho. Naopak, pomáhajú nám zbaviť sa starostí, uvoľniť sa – a tak s novou silou a energiou pozerať dopredu.

Zmeňte uhol pohľadu a prehodnoďte veci nanovo

Pomáha tiež, keď sa občas uzatvoríte do seba a vytvoríte si istý odstup. Z perspektívy orla, teda úplne zhora, zdanlivé problémy vonkoncom nepôsobia tak hrozne. Opýtajte sa sama seba, či sa skutočne oplatí krúžiť nad nimi aj ďalej. Nebolo by krajšie rozprestrieť krídla a vytýčiť si nové ciele? Nikto a nič vás nemôže zastaviť. Máte právo sústrediť sa na pekné veci a nájsť si svoje osobné hniezdo šťastia.

Urobte odvahu sama sebe a darujte si motiváciu

Stalo sa niečo, čo vás zaťažuje? Nie, nemôžete sa, žiaľ, tváriť, že takáto situácia neexistuje. Je však jedno, čo sa prihodilo – iba vy určíte, ako s tým naložíte.

Dožičte si dobrodružstvo a nechajte sa prekvapiť

Vedome skúšajte nové veci. Nepôjde o veľké skúšky odvahy. Iba o malé vybočenie zo zabehnutej rutiny. Čo takto prihlásiť sa do jazykovej školy alebo stať sa členkou speváckeho zboru či tanečného súboru? Takto odhalíte svoje nové schopnosti, rýchlo dosiahnete nové úspechy a predovšetkým – budete mať z toho radosť. Pokiaľ si uvedomíte, koľko napínavých, veselých a mnohostranných vecí na vás vonku čaká, nemôžete inak ako život objať. A tešiť a na všetko, čo príde.

 

Postarajte sa o dobrú náladu správnymi slovami

Vyčiarknite zo svojich viet slová „mala by som“, „bola by som“ a „nie“. Nesmúťte za minulosťou a neznevažujte sa. Namiesto toho čoraz častejšie používajte slová, ktoré vo vás vyvolajú automaticky pozitívne myslenie a obrazy, napríklad „rada“, „pekne“, „pôžitok“, „teplo“, „láska“. Ako vám znie to, že odteraz nebudete veci len robiť, ale budete ich robiť „rada“? Keď ľudí vo svojom okolí nielen stretnete, ale stretnete ich „s potešením“?

Hlasno sa smejte a tým urobte čosi pre seba

Jednoducho iba tak vyprsknite – najlepšie každý deň. Pozitívny účinok hlasného smiechu je totiž neuveriteľne silný. Smiech posilňuje náš imunitný systém, tlmí vnímanie bolesti, posilňuje srdce a obehový systém, uvoľ- ňuje, stará sa o hlbšie dýchanie a brzdí produkciu stresových hormónov. Niet ničoho, čo by dokázalo zlepšiť náladu viac. Čo z toho vyplýva? Naberte odvahu byť pojašená!

Veľkolepo snívajte – a oslávte cestu k cieľu

Optimisti vedia, že neexistuje sen, ktorý by bol priveľký. Nezakazujú si dať svojej fantázii voľný let, nebránia sa tomu, aby bol pestrý a kreatívny. Nezáleží pritom ani tak veľmi na tom, či sa sen podarí napokon aj do bodky zrealizovať. Oveľa dôležitejšie je uznať za víťazstvo už každý malý krok, ktorý k cieľu vedie.

Ako byť šťastnejší? Každý deň si opakujte tieto 3 vety:

✔ Som dosť silná na to, aby som to zvládla.

✔ Bol to síce zásah, ale ja mám v mojom živote tak veľa toho, čo funguje absolútne nádherne a za čo som vďačná.

✔ Je jedno, aké problémy ma ešte stretnú, nájdem riešenie.

7 trikov, ako byť šťastná vo všedný deň 

Ste namrzená? Potom je najvyšší čas na zmenu nálady 

1 Vytvorte si rituál na dobré ráno. Ihneď po tom, ako vstanete, pozdravte svoj obraz v zrkadle bodrým: „Ahoj, krásna pani!“

2 Vytýčte si realistické ciele a napíšte si ich zoznam. Odfajkujte jeden za druhým a tešte sa, čo všetko počas dňa spravíte.

3 Je pre vás ťažké rozosmiať samu seba? Potom to skúste u iných – a nechajte sa tak strhnúť.

4 Uložte si pekné a veselé momenty do imaginárnej krabičky. Vyberte si ich vždy, keď vám je za nimi smutno.

5 Otvorte vaše srdce. Použite ho na to, aby ste odteraz ľúbili ešte viac: svoju rodinu, partnera, priateľov... a predovšetkým samu seba.

6 Plňte si sny! Nečakajte, že to urobí niekto za vás. Na čo máte chuť práve teraz? Tak si to doprajte.

7 Vedome si užívajte: doprajte si dobré jedlo, pohyb v prírode, tichú upokojujúcu hudbu na zaspávanie.

   

Môže pršať, hrmieť a blýskať sa... Buďte sama slnečným lúčom.
Môže pršať, hrmieť a blýskať sa... Buďte sama slnečným lúčom.
Zdroj: iStock

Motivačné výroky celebrít

„Keď som hladná, najem sa. Keď som smädná, napijem sa. Keď sa mi chce niečo povedať, tak to poviem.“

Madonna

„Keď nemôžete ísť rovno dopredu, choďte okľukou.“

Cher

„Do budúcnosti sa treba pozerať s optimizmom, hoďte negatívne myšlienky za hlavu.“

Goldie Hawn

„Nikdy sa nehanbite za to, čo cítite. Máte právo cítiť každú emóciu, ktorú chcete a robiť to, čo vás robí šťastnými.“

Demi Lovato