V posledných rokoch vyrástlo množstvo značiek, ktoré vyrábajú produkty z recyklovaných materiálov alebo sa právom hrdia označením zerowaste, ekologické, vegánske a podobne. Medzi nich už dávno predtým patrila aj spoločnosť SodaStream, výrobca prístrojov na prípravu domácej perlivej vody. Značka sa hlási k heslu, že najlepší odpad je ten, ktorý sa vôbec nevytvorí.

Nekupujte balenú vodu

Plast sa v prírode rozloží za 500 rokov. Ak neobmedzíme jeho produkciu na minimum, ďalšie generácie budú poznať krásy sveta už iba z fotografií. Priložiť ruku k dielu môžeme napríklad tým, že plastový odpad prestaneme vytvárať a jeho produkciu nebudeme podporovať kúpou ďalších produktov. Azda najväčší podiel plastového odpadu tvoria PET fľaše. Používaním prístrojov SodaStream na výrobu domácej sýtenej vody môžete ročne predísť odpadu v podobe stoviek plastových fliaš. Vďaka prístrojom SodaStream si vyrobíte osviežujúcu perlivú vodu za pár sekúnd. Navyše, ani bombičky CO2 nie sú odpadom, keďže po minutí plynu vám ich v obchode vymenia za plné.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: SodaStream

Podporujte udržateľnú módu

Fast fashion reťazce prinášajú každý týždeň nové a nové kúsky. To, čo bolo pred mesiacom in, sa už dnes nemusí nosiť. Siahnite preto po nadčasových kúskoch, ktoré vás neomrzia ani o rok, dva či tri. Dbajte na kvalitné materiály a pôvod oblečenia. Podporujte značky, ktoré nerobia zo svojich zamestnancov lacnú pracovnú silu. Predtým, než si niečo do svojho šatníka kúpite, položte si otázku: naozaj to potrebujem? Buďte zodpovední aj pri triedení a vyhadzovaní vecí zo šatníka. Buď ich darujte, vymeňte na akciách zameraných na podporu udržateľnej módy alebo ich vyhoďte do kontajnerov na to určených.

Dajte stopku jednorazovým veciam

Take away poháre na kávu, plastový príbor, igelitové vrecká na ovocie, slamky, všetky tieto veci a mnoho ďalších má svoju ekologickú alternatívu, ktorú môžete používať opakovane. Preferujte výrobky z materiálov ako sklo, nerez či silikón, ktoré nemusíte meniť a môžete ich využívať počas celého svojho života. Základné pravidlá, ako nosenie vlastnej tašky do obchodov či nepoužívanie plastových slamiek, sa už postupne udomácňujú u väčšiny Slovákov, no vždy je čo zlepšovať. Každý by mal začať od seba a vďaka tomu sa nám podarí urobiť zo Zeme lepšie miesto pre život.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: SodaStream

Navštevujte bezobalové obchody

Cestoviny, strukoviny, múku, ale aj sladkosti či drogériu viete kúpiť bez obalov. Zero waste obchody už nie sú výsadou iba hlavného mesta, ale nájdete ich pomaly v každom regióne. Nakúpite si presne toľko, koľko potrebujete a navyše bez zbytočného odpadu. Stačí si priniesť svoje vrecúška, fľaše či dózičky a domov odídete so skvelým pocitom, že ste prispeli k čistejšiemu a zdravšiemu prostrediu.

Viac užitočných informácií nájdete na www.sodastream.sk.