Radí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO Prednostka neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ Košice

Cievna mozgová príhoda je zradná v rôznorodosti príznakov, ktoré závisia od toho, aká časť mozgu je zasiahnutá. „Hlavné symptómy sú tri – sťažené rozprávanie, poklesnutý kútik a hovorí sa, že rameno, ale často to je aj dolná končatina. Celá polovica tela oslabne. Niekedy pacient náhle prestane vidieť – buď úplne alebo polovicu zorného poľa, vidí dvojito, dostane závraty alebo dôjde k poruche prehĺtania,“ vysvetľuje profesorka Gdovinová.

Z mŕtvice sa nevyspíte

Rozlišovacím kritériom, či ide o mŕtvicu, je, ak sa ťažkosti objavia bez zjavnej príčiny. „Niekedy môžete pocítiť slabosť ruky napríklad aj v súvislosti s chrbticou. Náhle oslabnutie končatín či strata reči však pravdepodobne inú príčinu ako mŕtvicu mať nebudú,“ hovorí lekárka. Ak nie ste si istá, čo sa s vaším blízkym deje, môžete ho otestovať. „Niečo sa ho spýtajte, aby ste zistili, či vám rozumie a dokáže zrozumiteľne odpovedať. Treba ho poprosiť, nech predpaží ruky, aby sme videli, či je jedna ochrnutá a keď leží, aby zdvihol nohy,“ vysvetľuje neurologička, no dodáva, že niekedy sa môže objaviť len jeden príznak.

Mnohí ľudia to podcenia a odôvodnia únavou. „Slováci sú takí, že im ochrnie pol tela a oni sedia doma a čakajú, že to prejde.“ Ak si ľahnete do postele s mŕtvicou, môžete sa zobudiť s rozsiahlym poškodením mozgu. „Ide o čas. Ak pacient príde neskoro, často mu nevieme pomôcť.“

Pri trombektómii vám zrazeninu vytiahnu.
Pri trombektómii vám zrazeninu vytiahnu.
Zdroj: Medtronic

Dokážu ju vyliečiť?

Lekári roky úspešne využívajú liečbu trombolýzou. Pri nej vám do žily vpichnú liek na rozpustenie zrazeniny, no hoci je to spojené s rizikom krvácania do mozgu, to býva menšie ako dôsledky nepodania liečby. Okrem toho má tento postup ešte jedno „ale“. „Túto liečbu musíte dostať do 4,5 hodiny od prvých príznakov,“ hovorí doktorka. Na Slovensku však máme dostupnú aj najmodernejšiu liečbu. Tá čas podania predlžuje na 6 hodín a pomôže aj pri väčších zrazeninách.

„Ide o mechanickú trombektómiu, pri ktorej vám lekár cez slabinu zavedie katéter, ktorý sa z triesla dostane až do cievy v mozgu a zrazeninu vytiahne.“ Táto liečba nie je pre pacienta taká riziková a väčšinou ho netreba ani uspať. „Výhodou je, že s ním lekári môžu komunikovať. Príznaky totiž môžu odoznievať už počas zákroku.“

Predchádzať sa dá zdravou stravou.
Predchádzať sa dá zdravou stravou.
Zdroj: iStock

Najmodernejšiu liečbu nedostane každý

Keďže je liečba časovo ohraničená, dôležité je ihneď volať 155. „Doma človek nevie pre záchranu urobiť nič, neexistuje prvá pomoc ani lieky, ktoré by pomohli. V sanitke pacientovi zmerajú tlak, vyšetria cukor a získajú ďalšie informácie, ktoré nám pomôžu. K cievnym príhodám by mala ísť záchranka prednostne.“ Cenná je každá minúta, ak sa pacient dostane do nemocnice v intervale hodiny, má 50- až 70-% šancu na úplné vyliečenie. Tým, ktorí pomoc vyhľadajú neskoro, hrozia trvalé následky či dokonca smrť. No aj v prípade, že prídete včas, môže sa stať, že vám trombektómiu neurobia.

„Základnú liečbu rozpustenia zrazeniny infúziou môžu dostať pacienti na každom neurologickom pracovisku na Slovensku. Nová liečba je viazaná len na špecializované pracoviská.“ Zákrok kladie vysoké nároky na odbornosť a skúsenosti lekára. Na Slovensku máme takých momentálne asi 20 a pracujú v šiestich mestách – v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Martine a v Košiciach. Počet pracovísk je na počet obyvateľov postačujúci, len je potrebné zabezpečiť 24-hodinovú dostupnosť. „Na Košický aj Prešovský kraj máme momentálne len jedného lekára, ale v príprave sú ďalší dvaja,“ hovorí s nádejou lekárka.

Viac o tom, ako sa mŕtvici vyhnúť, sa dozviete na stránke www.casjemozog.sk
Viac o tom, ako sa mŕtvici vyhnúť, sa dozviete na stránke www.casjemozog.sk
Zdroj: iStock

Pozor na vysoký tlak a kilá navyše!

Najväčší počet mozgových príhod sa udeje v marci. „Nastávajú poveternostné zmeny a prichádza nový život. Aj kedysi sa hovorilo: Marec, odchádza starec.“ Ak si teraz hovoríte, že mozgová príhoda sa týka najmä starších ľudí a mužov, máte len polovičnú pravdu. „Muži sú rizikovejší, ale po menopauze sa to vyrovnáva. Ženy po prechode majú častejšie fibriláciu predsiení, čo je srdcové ochorenie prispievajúce k vzniku cievnej mozgovej príhody. Priviezli nám však už aj 25-ročné ženy s cievnou príhodou. Väčšinou užívali antikoncepciu a zároveň fajčili.“ Riziko zvyšuje aj neliečený vysoký krvný tlak. Ten môže vyvolať najmä príhodu spôsobenú prasknutím cievy, pri ktorej sú aj možnosti liečby menšie.

„Je tragédia, keď vidíte mladých ľudí, štyridsiatnikov, ktorí dostanú krvácanie do mozgu len preto, že nebrali lieky na tlak. Keď sa ich spýtame, či o riziku vedeli, tak povedia, že áno, ale po vybratí jednej škatuľky už mali dobrý tlak. Potom sľubujú, že ich brať budú, no niektorí sú už ochrnutí a je otázne, či sa ešte postavia na nohy.“ To, že je dnes počet mozgových príhod taký vysoký, pripisuje lekárka životnému štýlu. „Inú príčinu nevidím. Zdravotníctvo je lepšie a rizikové faktory sú známe, takže by sme očakávali, že ich bude menej. Určite na to vplýva stres a ľudia viac sedia, nešportujú a sú obéznejší,“ hovorí lekárka.

A tu sme na tom my ženy opäť horšie, keďže sa nám kilá zvyknú ukladať okolo brucha, čo je predispozícia rozvoja aterosklerózy – ochorenia, v dôsledku ktorého sa zužuje priechodnosť ciev. Nesmieme teda zabúdať dbať na zdravý životný štýl. Pre istotu sa však naučte tri základné príznaky. Nikdy neviete, komu okrem seba tým môžete zachrániť život.

Mŕtvicu dostávajú aj štyridsiatnici, ktorí podcenia liečbu vysokého tlaku.
Mŕtvicu dostávajú aj štyridsiatnici, ktorí podcenia liečbu vysokého tlaku.
Zdroj: iStock