Trvale zvýšenú činnosť potných žliaz nazývame hyperhidróza. „Hyperhidróza je ochorenie, väčšinou vrodené, keď dochádza k nadmernému poteniu prevažne v oblasti pazúch, dlaní, na plôškach nôh,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Dubčeková, dermatovenerologička NsP Medissimo.

Pre ženy to podľa doktorky prestavuje určitý diskomfort, hlavne v takých prípadoch, keď majú predpísané oblečenie, napríklad biele blúzky a pod pazuchami sa im robia neustále fľaky. „V zime je to horšie, pretože tieto ženy stále majú studené nohy, mávajú fialové prsty a je im neustále zima. Navyše hrozí aj prechladnutie. Muži sa viac potia než ženy a sú náchylnejší na medziprstové kvasinkové ochorenia,“ dodáva dermatovenerologička.

Človek vylúči aj 1,5 litra tekutín

O nadmernom potení sa dá hovoriť vtedy, ak sa človek potí v takých situáciách, v ktorých by sa normálne potiť nemal, alebo vylučuje príliš veľký objem potu. V extrémnych situáciách, keď človek vylúči aj 1,5 litra tekutín za hodinu, to môže byť pre organizmus nebezpečné. Presný objem potenia je veľmi ťažké vyčísliť, pretože to môže byť u každého človeka individuálne. Každý sám na sebe najlepšie pozná, keď nastala v jeho termoregulačnom systéme nejaká zmena.


Aké sú sprievodné javy nadmerného potenia?

Biele fľaky na oblečení – okrem vody telo vylučuje aj soli a škodlivé látky, ktorých sa organizmus potrebuje zbaviť, tie sa po zaschnutí môžu na oblečení objaviť ako biele škvrny, na kožu tiež môžu pôsobiť dráždivo, zvlášť u detí a citlivých osôb

Potničky (výsev malých červených škvŕn alebo vyrážok)

Nepríjemný pach – samotný pot nepáchne, pri nedodržaní hygieny sa však začne rozkladať, stáva sa živnou pôdou pre baktérie a plesne

Dehydratácia, strata soli, zhustnutie krvi


Naúčinnejším prostriedkom je botulotoxín

Ak dochádza dlhodobo alebo opakovane k nadmernému poteniu, treba ho nejakým spôsobom riešiť. „Ak už ide o chorobné potenie, niektorým pacientom doslova kvapká z dlaní, najlepšou metodikou s najmenšími nežiaducimi účinkami a s rýchlym nástupom účinku je botulotoxín,“ hovorí doktorka Dubčeková. Potom sú tu ešte ďalšie metódy: ionoforéza a dôsledná hygiena. Každá dokáže nejakým spôsobom pomôcť. Potenia vás navždy zbaví iba operačný zákrok hrudníkovej chirurgie.

Botulotoxín

„Pri tejto metóde vpichujeme do dlaní, podpazušia botulotoxín. Oblasť sa rozdelí na mriežku 1 x 1 centimeter a do každej mriežky sa vpichne niekoľko jednotiek botulotoxínu,“ vysvetľuje dermatovenerologička. Tiež sa podľa doktorky robí aj škrobový test. „Zisťuje sa, kde sa v danej lokalite nachádza najviac potných žliach. Oblasť sa potrie jódom a posype sa normálnym škrobom. Miesta s najväčšou koncentráciou potných žliaz zmodrajú,“ dodáva. Botulotoxínové injekcie sú najúčinnejšou formou zbavovania sa potenia. Pacienti si zákrok uhrádzajú z vlastných fi nančných zdrojov, zdravotné poisťovne ich nepreplácajú. Potenie sa zastaví na 6 mesiacov, takže potom treba zákrok absolvovať znova.

Ionoforéza

„Táto starodávna elektroliečebná metóda zažíva doslova renesanciu, prvá liečba sa datuje 60 rokov do minulosti,“ dodáva Dubčeková. Do vaničky s vodou, do ktorej smeruje jednosmerný prúd, sa ponárajú dlane aj nohy. Pri tomto spôsobe dochádza k útlmu produkcie potu. Treba ho však aplikovať často a dlhodobo. Pri 6 až 7 sedeniach sa potenie obmedzí iba na jeden mesiac.

Hygiena, antiperspiranty, pitný režim

Ak nejde o nejaký funkčný problém potných žliaz, možno problém potenia riešiť aj lokálne prípravkami tlmiacimi vylučovanie potu (antiperspiranty). Dôležitá je pravidelná hygiena, vhodné sú kúpele s bylinkami. Účinné sú orechové a šalviové kúpele. Nezabúdajte na primeraný pitný režim.

Orechový kúpeľ

Potrebujete tri hrste nasekaného lístia z orecha kráľovského, za hrsť dubovej kôry, dajte ich do 2 litrov vriacej vody a na miernom ohni varte 15 minút. Odvar preceďte a nalejte do pripraveného vlažného kúpeľa. Vo vode sa máčajte asi 20 minút.

608069:gallery:true:true:true

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!