Chronicky nafúknuté bruško rozhodne nie je prirodzený stav organizmu. Spúšťačom môže byť množstvo faktorov, no nie všetky sú spojené s trávením. Až vtedy, keď odhalíte jeho skutočnú príčinu, môžete ho účinne začať liečiť. 

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest sa prejavuje častým a bolestivým močením.
Zápal močových ciest sa prejavuje častým a bolestivým močením.
Zdroj: Shutterstock

Takmer každá z nás už zažila, čo je to zápal močových ciest v plnej sile. Ak máte neustále nutkanie ísť na malú potrebu, močenie je bolestivé a cítite  nepríjemný tlak v podbrušku, rozhodne to netreba podceňovať. Zápaly močových ciest takisto spôsobujú nadúvanie a pridružiť sa môže aj zvýšená teplota či nevoľnosť. Ak sa tento stav nezlepšuje, vyhľadajte lekára, kým sa zápal nerozšíri. 

Choroba pečene

Pečeň môže ohroziť nadmerná konzumácia alkoholu, hepatitída alebo žltačka a jedným z príznakom jej zlého fungovania je práve nafukovanie. Ak navyše pociťujete neustálu únavu a ľahko sa vám po tele tvoria modriny, mali by ste okamžite vyhľadať lekára. 

Intolerancia a zápal čreva

Ako často pociťujete bolesti brucha a nafukovanie?
Ako často pociťujete bolesti brucha a nafukovanie?
Zdroj: Shutterstock

Zápaly čreva sa môžu prejavovať hnačkami, bolesťami podbruška či nafukovaním. Podobné problémy vám môže spôsobovať napríklad aj laktózová intolerancia, kedy vaše telo nie je schopné štiepiť mliečny cukor, čiže laktózu. Pravidelné problémy s trávením nie sú v poriadku a rozhodne by ste ich mali riešiť. 

Rakovina

V oblasti podbruška sa nachádza hneď niekoľko orgánov, ktoré môžu volať o pomoc. Je to napríklad pankreas, žalúdok, maternica či vaječníky. Ak sa v nich vyvinie rakovina, môže sa to prejaviť aj nafukovaním bez zjavnej príčiny. Tieto zmeny veľkosti podbruška sú však skutočne veľmi výrazné a zväčša sa nedajú len tak prehliadnuť.

 Problémy s psychickým zdravím

Psychika a fyzické zdravie sú veľmi úzko prepojené.
Psychika a fyzické zdravie sú veľmi úzko prepojené.
Zdroj: Shutterstock

Ľudia, ktorí zažívajú chronický stres, majú v tele príliš veľké množstvo kortizolu, čiže stresového hormónu. V takomto prípade sa v organizme zvykne vytvárať menej tráviacich hormónov a problémy s nafukovaním sú na svete. Veľmi často sú tráviace ťažkosti, hnačky či naopak zápchy spôsobené stresom a psychickou nepohodou. Až vtedy, keď si uvedomíte pravú príčinu, môžete svoje problémy začať riešiť.