Pre mnohé z nás sú vlasy skutočnou korunou krásy a vzdá sa ich máloktorá. Pre dobrú vec, akou je aj projekt Vystrihaj sa Slovensko, však do kaderníckeho kresla neváhali zasadnúť desiatky žien.

Pocit, že pomáham je neopísateľný

Svoje krásne husté a dlhé vlasy sa rozhodla darovať aj mamička Katarína. „O Vystrihaj sa Slovensko som sa dozvedela od mojej sestry. V rodine sme mali onkologického pacienta, a tak sa sestra rozhodla darovať svoje vlasy. Vtedy som sa len pár týždňov dozadu dala ostrihať a bolo mi ľúto, že nemôžem takúto peknú vec urobiť tiež a musím si počkať. Katka čakala presne dva a pol roka, kým jej vlasy opäť narástli tak, aby mohla darovať požadovaných 40 cm. „Ten pocit, keď mi ich zakladateľka nadácie a kaderníčka Zdenka strihala, bol zvláštny, no výsledok bol skvelý.

Zdenka ma nielen zadarmo a skvele ostrihala, ale aj ten pocit, že pomáham, bol neopísateľný. Verím, že viaceré slečny sa takej radikálnej zmeny boja. Priznám sa, posledné mesiace som sa necítila vo svojej koži, akoby zo mňa odišiel sexepíl, radosť pozrieť sa do zrkadla, mala som pocit, že som pribrala. Ale tým, že som si ostrihala vlasy, ako keby zo mňa odišli starosti. Všetci mi chvália novú zmenu a ja sa cítim vynikajúco. Okrem toho sa môžem tešiť, že niekomu urobím tiež radosť. Osobne si myslím, že onkologické pacientky sa nielenže potýkajú s nepríjemnými dávkami chémie, (v prípade chemoterapie a rádioterapie), ale aj so zvedavými pohľadmi ľudí, so stratou pocitu ženskosti a úbytkom sebavedomia. Možno práve parochne, ktoré sa vyrábajú z darovaných vlasov, im pomáhajú nadobudnúť stratenú energiu a dávajú silu, že to zvládnu. Moja sesternica to zvládla a so sestrou sa o pár rokov opäť chystáme darovať vlasy,“ hovorí Katka a dodáva, že tento projekt nemá určitú lehotu, a tak môžete pomôcť rovnako ako ona.

PO
PO
Zdroj: archív respondentky

Marta Šeborová, Projektová a programová manažérka  Ligy proti rakovine

Čo sa po ostrihaní darcu deje s jeho vlasmi, kým sa dostanú k pacientke?

Keď sa dá darca ostrihať, kaderníčka vlasy pevne zagumičkuje po oboch koncoch – buď formou copu, alebo vrkoča − a vloží do vrecka a najlepšie bublinkovej obálky, ktorú potom pošle na adresu Centra pomoci Ligy proti rakovine v Bratislave. Najlepšie je, keď darca uvedie svoje meno a adresu ako odosielateľa na obálke, aby sme ho vedeli evidovať. Keď sa obálky nazbierajú, príde po ne do Centra pomoci partnerka projektu Zdenka Vrbová, ktorá obálku po obálke triedi a zhodnocuje, ktoré vlasy sú vhodné na výrobu parochne a ktoré nie. Tie vhodné odnesie našej vlásenkárke Gizke do dielne a tá podľa potreby a najmä požiadavok slečien a dám urobí finálny účes a farbu. Všetkým sa snažíme vyhovieť v maximálnej miere nielen, čo sa týka farby a strihu, ale aj dĺžky vláskov. Aj preto je nastavená minimálna dĺžka vlasov 40 centimetrov v odstrihnutom stave.

Dostane pacientka vlasy zdarma alebo za poplatok?

Všetky vlásky v rámci projektu dostávame nezištne a aj preto veľmi často tlmočíme, že len vďaka darcom vieme vyrábať bezplatné parochne pre onkologické pacientky. Naším obľúbeným heslom je, že spolu nám to ide najlepšie. Lebo je to pravda. Bez darcov by sme vyrábať nevedeli a za to im patrí veľká a úprimná vďaka.

Prochňa pomôže  ženám s rakovinou  vrátiť sebavedomie.
Prochňa pomôže ženám s rakovinou vrátiť sebavedomie.
Zdroj: Vystrihaj sa Slovensko

Ako a kde sa môžu prihlásiť pacientky a darcovia?

Na webovej stránke projektu Vystrihaj sa Slovensko sa nachádza kontaktný formulár, ktorý sa po jeho vyplnení a doložení príloh automaticky odošle na našu emailovú adresu. Po zhodnotení žiadostí projekt predstavíme, resp. jeho nutné podmienky, ako je napr. osobná návšteva našej vlásenkárky v Bratislave kvôli meraniu hlavy. Ak dámy tieto podmienky spĺňajú a doložili v kontaktnom formulári všetko potrebné, pustíme sa do konkrétneho procesu výroby parochne. Darcovia sa môžu ozvať pokojne cez facebookovú stránku projektu, emailom, prípadne aj telefonicky na uvedených kontaktoch, nielen na webe projektu, ale aj na jeho facebookovej stránke, a to nielen, čo sa týka konzultácie vhodnosti či nevhodnosti vláskov, ale aj ohľadom akýchkoľvek informácií o projekte ako takom.