Ale keďže máme s manželom obaja náročnú prácu, prestávam vládať. Navrhla som jej pani na upratovanie a nákupy, ale o tom nechce ani počuť. Ako by som ju mohla prehovoriť?

Lujza

Psychologička Sylvia Dančiaková odpovedá:

Najjednoduchšie je to cez srdce. Potrebujete Pani s veľkým P – univerzálnu osôbku, ktorá dokáže nenútene nakúpiť aj upratať „ako priateľka“. Najskôr by ste mohli prísť s pani ako priateľkou len na zoznamovaciu návštevu, a pritom vyložiť nákup, aby aj pani videla váš rituál. V rozhovore môžete spomenúť, čo všetko ešte treba urobiť.

Druhý raz vám „priateľka“ môže pomôcť pri nenútenom rozhovore nákup vyložiť... a tak postupne, po malých krokoch, môže pani prevziať celú starostlivosť. Určite začnite najskôr nákupmi a cez komunikáciu, cez srdce sa môžete posunúť aj k pomoci s upratovaním.

Inou možnosťou je, že v čase, kedy by profesionálna pani upratovala, nakupovala, varila, bude mať vaša mama pevný program mimo bytu – strávite s ňou čas na káve, bude mať v tom čase rehabilitáciu, kaderníka, prechádzku. Čas je v tomto prípade dar pre vás i pre matku.