Psoriáza, ľudovo aj lupienka, môže ženám skrátiť život až o 4,5 roka. Čo robiť, aby sa tak nestalo a ako žiť s týmto ochorením čo najlepšie? Prinášame najnovšie možnosti liečby a dobré rady odborníčky.

Ak sa psoriáza nelieči, môže prerásť od vonkajších prejavov dovnútra organizmu, napadnúť kĺby či zhoršiť iné zdravotné problémy - obezitu, cukrovku, vysoký tlak aj choroby obličiek. „Psoriáza stále nie je vyliečiteľná, ale je veľmi dobre liečiteľná,“ vysvetľuje MUDr. Mária Šimaljaková, prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave a dodáva, že významný pokrok v liečbe sa dosiahol v posledných 15 rokoch.

Spúšťačom je aj stres

„Zistilo sa, že veľa ochorení spôsobuje zápal. Je to určitá nevyváženosť imunitného systému, ktorá sa objaví na tom mieste, ktoré je „oslabené“. Stres je ako vonkajší faktor možným spúšťačom mnohých zápalových ochorení, medzi ktoré patrí aj psoriáza,“ hovorí doktorka Šimaljaková a dodáva, že zníženie stresu pomáha pri liečbe všetkých ochorení vrátane psoriázy. Jej vznik podmieňuje tiež genetika a vonkajšie či vnútorné vplyvy. Spúšťacím momentom môže byť infekcia, úraz, emočný stres i klimatické faktory, no môže to byť aj obyčajná chrípka, u žien hormonálne zmeny a pôrod. Prejaviť sa môže v akomkoľvek veku, najčastejšie medzi 15. až 35. rokom.

Prečo vznikajú na koži šupinky?

Prvými prejavmi ochorenia môže byť výsev červenkastých fľakov so šupinami na koži. Kožné bunky človeka sa normálne obnovujú každých 28 až 30 dní. No pri psoriáze sa v tele nachádza zvýšená hladina špeciálnej bielkoviny, ktorá podporuje aktiváciu zápalu. Tkanivá reagujú nadmerným obmieňaním povrchových buniek tela a životný cyklus buniek sa urýchli a skráti na 4 dni. To preto sa na pokožke objavia šupiny, ktoré následne začnú opadávať.

Návštevu lekára neodkladajte, vhodná liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života.
Návštevu lekára neodkladajte, vhodná liečba vám môže výrazne zlepšiť kvalitu života.
Zdroj: Shutterstock
 

Chorobu zhoršuje aj toto

Podľa profesorky Šimaljakovej by mali ľudia postihnutí touto diagnózou pracovať v prijateľnom, teda nie v prašnom prostredí. „Psoriatické reakcie môžu vyvolať aj určité druhy liekov, napríklad AC inhibítory, betablokátory, ale to sa týka skôr pacientov nad 50 rokov, ktorí trpia na srdcovocievne ochorenia a podobne,“ vysvetľuje odborníčka.

Čím skôr, tým lepšie

Aj v prípade psoriázy platí, že čím skôr ju lekár odhalí a nasadí liečbu, tým lepšie pre pacienta. „Včasná diagnostika môže usmerniť správanie pacienta, aby sa vyhol faktorom, ktoré vyvolávajú alebo zhoršujú ochorenie,“ zamýšľa sa dermatologička. Podľa nej prichádzajú niektorí pacienti k lekárovi s drobným výsevom na celom tele, iní s ojedinelými ložiskami na lakťoch a kolenách alebo vo vlasatej časti hlavy, či s postihnutím nechtov.

Od čoho závisí liečba

Doktorka Šimaljaková uvádza, že liečba závisí od rozsahu ochorenia - pri malom rozsahu stačia lokálne prípravky vo forme mastí, krémov a roztokov, ktoré predpíše lekár. Ak je ochorenie rozsiahle, lekár sa rozhodne pre celkovú liečbu po zhodnotení celkového stavu pacientky na základe výsledkov z vyšetrení pečene, obličiek, srdcovocievneho systému... Možnosťou je aj fototerapia UV žiarením a balneoterapia.

„Ak nie je uvedená liečba účinná alebo ju pacientka nemôže užívať, odosielame ju do niektorého z centier biologickej liečby na Slovensku,“ hovorí lekárka. „Najmodernejšie liečby sú biologická liečba v injekčnej forme a tzv. malé molekuly v tabletkovej forme. Biologickou liečbou môže byť liečený pacient len pri veľkom rozsahu ochorenia, ak prejde štandardnou celkovou liečbou a návrh na biologickú liečbu potvrdí zdravotná poisťovňa.“

Kozmetika & strava

* Aj žena so psoriázou môže používať bežnú kozmetiku - ak je ochorenie aktívne, vhodnejšie sú šampóny a telové mlieka, ktoré odporučí lekár.

* Nepite alkohol, nefajčite, jedzte čo najmenej cukru a udržiavajte sa štíhla.

* Obliekajte si len svetlú bavlnenú bielizeň.

* Sprchujte sa kratšie a vo vlažnej vode.

* Jedzte jedlá z mrkvy, tekvice a také, ktoré obsahujú omega 3-mastné kyseliny.

* Výborné sú čučoriedky, orechy a avokádo.