Na trhu dnes nájdete veľa výrobcov aj predajcov rôznych typov matracov. Od penových, polyuretánových cez latexové či pamäťové (memory) matrace až po pružinové a taštičkové. Ako si z toľkej ponuky správne vybrať? Pomôžu vám niektoré všeobecné pravidlá.

Mäkší matrac

➢ Aj vysokí ľudia by sa mali obzerať po týchto matracoch. Dôvodom je rozloženie váhy na väčšiu plochu, teda nižší tlak na lôžko, ktorého plocha by mala byť prispôsobivejšia.

➢ Pri sedavom zamestnaní dokáže vďaka prispôsobeniu sa telu uvoľniť strnutú a napätú chrbticu.

➢ Lepšie kopíruje výrazné telové nerovnosti v oblasti ramien a panvy, ak zvyknete spávať na boku.

➢ Ak spávate v rôznych polohách, kúpte si obojstranné matrace s jednou mäkšou a druhou tvrdšou stranou, ktoré môžete meniť po- dľa momentálnych potrieb.

Tvrdší matrac

➢ Je ideálny pre mladých ľudí, ktorých chrbtica sa stále vyvíja, aby sa jej matrac neprispôsoboval.

➢ Aj človek s vyššou váhou potrebujeme tvrdší matrac, ktorý dokáže telo podopierať.

➢ Ak svaly namáhate manuálnou prácou, tvrdší matrac im dopraje oddych a uvoľnenie. Platí to aj pre aktívnych športovcov a milovníkov fyzického pohybu.

➢ Vhodný je pri problémoch s hornou časťou chrbtice, lebo boľavú časť dostatočne podopiera.

➢ Pri spánku prevažne na chrbte alebo na bruchu je telesná váha rozložená po celej posteli a chrbtica potrebuje pevnú podporu.

➢ Potrebujeme ho aj pri čím vyššej váhe, lebo viac kíl znamená väčší tlak na matrac, ktorý musí zase vyvinúť väčší protitlak.

Taštičkové

➢ Sú vhodné pre ťažších ľudí, ktorí nemajú v noci radi teplo a veľa sa potia. Pružiny zaistia výborné prevzdušnenie. Pre svoju pevnosť sú vhodné pre ľudí, ktorí spávajú na bruchu. Cena: od cca 140 €

Pružinové

➢ Majú vysokú pevnosť a konštantnú pružnosť počas celej doby životnosti (25 rokov). Hodia sa najmä do hosťovských postelí, lebo dlhodobé používanie môže byť pre tvrdosť menej pohodlné. Cena: od cca 90 €

Penové

➢ Matrac zo studenej peny má najväčšiu elasticitu a vzdušnosť. HR pena je antialergická a antibakteriálna. Vhodná pre nepokojných spáčov a tých, ktorí rýchlo mrznú. Ideálne s váhou 40 až 90 kg.

Cena: od cca 130 €

Latexové

➢ Sú vysoko elastické i tvarovo stále. Vhodné pre alergikov, latexová pena je antibakteriálna a zabraňuje množeniu roztočov. Prijateľná cena pri pomere prírodný latex (50 %) a syntetický (50 %).

Cena: od cca 200 €

Správna údržba = dlhšia životnosť

➢ Častejšie otáčanie – každé tri týždne, najlepšie vtedy, keď meníte posteľnú bielizeň.

➢ Vetranie – oprite matrac o stenu, ak sa dá, najlepšie vonku.

➢ Odstraňovanie fľakov – s prostriedkom na tepovanie kobercov.

Čo na to odborník?

MUDr. Peter Rexa

Dá sa jednoznačne povedať, aký matrac je pre koho najlepší?

– Vhodná tvrdosť matraca je individuálna záležitosť. Vo všeobecnosti však platí, že tvrdosť je vhodné prispôsobiť telesnej hmotnosti. Príliš tvrdý matrac bude nepohodlný, mäkký zas nebude dostatočne držať telo vo vhodnej polohe a môže spôsobovať pocit rannej stuhnutosti či dolámanosti. Seknutie v oblasti krčnej chrbtice však nie je spôsobené nevhodným matracom, ale vankúšom.