21. september bol venovaný chorobe, ktorá ľuďom berie spomienky. Na Slovensku ňou podľa odhadov trpí takmer 60 000 ľudí.

Spoznajte ho včas

Základným a zväčša aj prvým príznakom ochorenia je porucha pamäti. Pacient si spočiatku nedokáže spomenúť na nedávne udalosti a často stráca schopnosť šoférovať auto. Neskôr postihuje reč a úsudok a človek sa začína osobnostne meniť. Nedokáže racionálne uvažovať, zlyháva v posudzovaní a riešení jednoduchých úloh. Začína byť apatický, stráca záujem o okolie. Často ho trápi depresia a poruchy spánku. Postupne sa stráca i v známom prostredí. V pokročilých štádiách prestáva chodiť a úplne prichádza o krátkodobú i dlhodobú pamäť

Netýka sa len starých

Starnutie obyvateľstva má na svedomí, že výskyt ochorenia rastie. Vek je najznámejším rizikovým faktorom, no toto ochorenie môže výnimočne prepuknúť už aj okolo tridsiatky. Ochoreniu nahráva napríklad aj pozitívna rodinná anamnéza, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu či ženské pohlavie. Alzheimerovou chorobou trpí približne dvakrát viac žien nad 65 rokov ako mužov. Nesúvisí to len s dlhovekosťou žien, ochorenie sa spája aj s nedostatkom hormónu estrogén po menopauze. Vážne ochorenie môže spustiť aj úraz, chirurgický zákrok alebo pobyt v nemocnici.