Ak aj vy patríte k ženám, ktoré príliš často navštevujú svojho gynekológa, lebo majú neustále rôzne problémy, potom čítajte ďalej. Podľa odborníkov to totiž môžu spôsobovať aj antibiotiká, áno, čítate dobre.

 

Napriek tomu, že si asi myslíte, že práve antibiotiká vás majú vyliečiť, nemusí to byť tak úplne pravda. Keď si váš doktor totiž nie je úplne istý, aké antibiotiká by vám mal predpísať a rozhodne sa pre nejaké všeobecnejšie, môže sa stať, že síce zlikvidujú baktériu, ktorej sa chcel zbaviť, no spolu s ňou sa vrhnú aj na ostatné, ktoré sú pre vagínu nevyhnutné – takzvané laktobacily. Práve tie vás totiž ochraňujú pred rôznymi kvasinkami, zápalmi či infekciami.

Gynekologické ochorenia môžu byť spôsobené aj antibiotikami.
Zdroj: Shutterstock

Čím dlhšie budete teda takéto antibiotiká užívať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám vytvorí kvasinková infekcia, pretože sa váš organizmus nebude vedieť brániť.

Podľa odborníčky to však všetko závisí od konkrétnej pacientky a daného ochorenia. Vo všeobecnosti však nie je dobré užívať širokospektrálne antibiotiká, teda, ak si nechcete skôr pohoršiť, než polepšiť.

Gynekologické ochorenia môžu byť spôsobené aj antibiotikami.
Zdroj: Shutterstock

Ako sa týmto problémom raz a navždy vyhnúť?

Podľa lekárov by ste mali vždy užívať aj probiotiká. Okrem toho nie je dobré, ak mávate dlhé bublinkové kúpele. Voda má totiž svoje pH a keď sa počas kúpeľa zmieša so šampónom, kondicionérom a sprchovým gélom, môže pri vniknutí do vagíny spôsobovať zabitie laktobacilov, a teda v konečnom dôsledku len viac a viac problémov. Daj si teda radšej teplú horúcu sprchu.

Gynekologické ochorenia môžu byť spôsobené aj antibiotikami.
Zdroj: Shutterstock