Lunárny kalendár na november

DORASTAJÚCI – 1. štvrť

Energia: Táto fáza prináša čas premeny a odpustenia. Dobre je navždy uzavrieť boľavú minulosť a sústrediť sa na nové veci.

Zdravie: Dávajte si pozor na nohy, členky a kŕčové žily. Môžu sa objaviť zápaly žíl. Natierajte si nohy vhodnými olejmi.

Krása: Dajte si urobiť lymfatickú masáž. Prospeje tiež sauna, ktorá podporí krvný obeh a lymfatickú sústavu.

Strava: Jedlá koreňte, k dochuteniu používajte hlavne cesnak a rôzne bylinky. Vyskúšajte i netradičné korenie.

Domácnosť: Vyvetrajte celý dom a urobte väčšie upratovanie. Urobte väčší nákup a zásoby na vianočné pečenie.

Záhrada: Prázdne záhony nahrubo zrýľujte, pohnojte kompostom a podľa potreby i prevápnite. Očistite a zakonzervujte náradie.

SPLN 4. 11.

Energia: Smejte sa, oslavujte, tancujte, radujte se, užívajte si život, doprajte si vnútornú slobodu. Je to tiež vhodný deň na svadbu.

Zdravie: Čokoľvek urobíte dobré pre zuby, čeľusť, uši, hrtan, krk, zátylok a štítnu žľazu, bude pôsobiť dvojnásobne pozitívne.

Krása: Dnes sa oplatí navštíviť kozmetický salón a postarať sa o pleť. Alebo si urobte doma pleťovú masku, počas splnu sa krémy dobre vstrebávajú.

Strava: Živná kvalita počas dní Býka je soľ, pôsobenie soli je preto v tele zosilnené. Ak vám škodí, dávajte si pozor na jedálny lístok.

Domácnosť: Pracujte s drevom. Môžete chystať drevo do zásoby na prikúrenie, ale tiež je dobre čistiť drevo či drevené podlahy.

Záhrada: Prejdite sa po záhrade a privoňajte k jesenným astrám a chryzantémam. Môžete pohrabať lístie.

CÚVAJÚCI – 2. štvrť

Energia: Môžete si robiť plány do budúcna, riešiť financie a materiálne zabezpečenie. Nezabudnite, vždy existuje cesta!

Zdravie: Pozor na nachladenie. Chráňte si krk šatkou. Tiež sa sústreďte na trávenie a prispôsobte tomu stravu.

Krása: Je vhodný čas na starostlivosť o telo a vlasy. Dajte si vlasy podstrihnúť, zachovajú si dlhšie formu a budú zdravšie.

Strava: Doprajte si len ľahkú stravu. Krátko povarená zelenina a jedlá s vysokým obsahom vlákniny črevám prospejú.

Domácnosť: Zamerajte sa na detaily. Upracte a dajte do poriadku veci, ktoré dlho odkladáte. Urobte si tiež poriadok v skriniach a vyčistite škvrny.

Záhrada: V ovocnej záhradke treba dokončiť výsadbu alebo presadenie ovocných stromov (obzvlášť jadrovín a kôstkovín) a drobného ovocia.

NOV 18. 11.

Energia: Tento nov treba využiť k odpusteniu, dokončeniu vecí a splateniu dlhov. Nielen tých finančných.

Zdravie: Škorpión pôsobí silno na pohlavné orgány a močové cesty. Doprajte si sedacie kúpele z byliniek, ako je harmanček, praslička či rebríček.

Krása: V nove pomáhajú pokožke detoxikačné a čistiace masáže vhodnými olejmi – santal, bergamot, orchidea, ylang-ylang, levanduľa, citrón.

Strava: Očistný deň sa odporúča, ale ak sa na to necítite, dajte si aspoň stravu z čerstvých potravín a tepelne neupravené jedlá, tzv. živú stravu.

Domácnosť: Dni Škorpióna sú „vodné“ dni, a preto nie sú vhodné na maľovanie, lakovanie – všetko zle schne.

Záhrada: Môžete dozbierať mrkvu, petržlen a zeler, ktoré treba po osušení očistiť a uložiť do debničiek s pieskom.

Cvik, ktorý pomáha

Zo spojného stoja vykonávajte výpady vpred tak, že koleno kročnej nohy po dokročení zviera 90°. Koleno prednej nohy sa tak nesmie dostať za úroveň chodidla. Váha spočíva na prednej nohe. Po dotyku kolena s  podložkou sa cez pätu prednej nohy vrátime do východiskovej polohy. Celý pohyb cvičenia musí byť plynulý. Trup je počas celého cviku vystretý a kolmo k podložke. Pomôžte si rukami v bok. Veľmi účinný cvik na spevnenie svalstva na zadočku a stehnách.

Liečivá rastlina

Šalvia lekárska obsahuje fytoestrogény (pôsobia ako ženské hormóny, podporujú plodnosť), betakarotén, luteín (farbivo a antioxidant), vitamíny A, B, C, E, K, bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, draslík, vápnik, meď, železo, horčík, mangán, zinok a selén. Šalviu vo forme záparu použite na choré mandle, bolesti hrdla či zápaly. Ide o vonkajšie použitie, prikladá sa zvonku na hrdlo. Pri zápale ďasien alebo ústnej dutiny sa používa čaj zo šalvie ako kloktadlo. Čaj používame pri prechladnutí, chrípke, hnačke, bolestiach brucha alebo pri plynatosti.

Čaj pomáha pri chrípke a prechladnutí.
Čaj pomáha pri chrípke a prechladnutí.
Zdroj: Shutterstock
h

Vhodná potravina

Klinčeky dodávajú telu mangán, draslík, rastlinné steroly a tiež vlákninu. Táto korenina je skvelým liekom na tíšenie bolesti zubov. Môžu za to silice, ktoré sa v nich nachádzajú. Tie majú vplyv na zažívací trakt, ktorý dajú do poriadku. Stačí klinček rozžuvať a nechať pôsobiť na bolestivom mieste. Používajú sa tiež ako anestetikum a antiseptikum. Môžete odstrániť zápach z úst a zabojujú aj s nachladnutím a chrípkou!

Klinčeky tíšia bolesť.
Klinčeky tíšia bolesť.
Zdroj: Shutterstock