Viete, čo pomáha prirodzene znížiť ysoký tlak? Stačí pár zmien v životnom štýle a ste na dobrej ceste vysokému tlaku sa vyhnúť alebo ho aspoň znížiť.

Soľ vymeňte za bylinky

Ak rady solíte, zmeňte to. Soľ totiž zvyšuje krvný tlak a ľudia, ktorých tento zákerný nepriateľ ohrozuje, by si mali radšej zvyknúť dochucovať jedlá bylinkami alebo koreninami ako mäta, bazalka, oregano, koriander, muškátový oriešok a ďalšie zdravé pochutiny. Výborné sú tiež huby.

Vymeňte soľ za bylinky.
Vymeňte soľ za bylinky.
Zdroj: Shutterstock

Obmedzte polotovary

V hotových jedlách a polotovaroch sa nachádza oveľa viac soli, ako je zdravé. Preto si pokrmy, ak sa to čo i len trochu dá, pripravujte doma čerstvé. A namiesto vysmážania mäso radšej upečte alebo pripravte dusením či na pare. To isté platí aj o zelenine – na pare je výborná, pretože si zachováva svoju príznačnú chuť aj viac vitamínov.

Chýba vám draslík?

Tento prvok je pre náš organizmus mimoriadne dôležitý, pretože priamo pôsobí na cievy, rozťahuje ich na potrebnú veľkosť. Preto je dobré zvýšiť obsah draslíka v našej potrave. A kde ho nájdete? Veľké množstvo sa nachádza v paradajkách, zemiakoch, banánoch, hrášku, melónoch, slivkách, hrozienkach aj fazuli.

Chodievajte na prechádzky!

Nemusíte chodiť dlho, stačí 20 minút svižnej chôdze každý deň a tlak pôjde dole. Vďaka pohybu využijete kyslík oveľa efektívnejšie a podľa anglických vedcov je práve chôdza to najlepšie, čo môžete proti vysokému tlaku urobiť.

Kúpte si psa a choďte na prechádzky.
Kúpte si psa a choďte na prechádzky.
Zdroj: shutterstock

Kúpte si psa alebo mačku

Domáci miláčik vám bude výborným spoločníkom, ale okrem toho štúdie preukázali aj pozitívne účinky psíkov, mačiek či iných zvieratiek na optimalizáciu krvného tlaku. Najmä ľudia s hypertenziou ocenia účinky domácich zvieratiek na ich zdravotný stav. Vyskúšajte!

Náš extra tip: Dajte si tmavú čokoládu!

Tá, ktoprá obsahuje viac ako 70 % kakaa vďaka vysokému obsahu flavonoidov, znižuje krvný tlak. V 100 g tabuľke je ich až 500 miligramov. Ale pozor, túto maškrtu nejedzte každý deň, mala by byť sladkým potešením len občas.