Príbeh pani Ruženky (55) z Nových Zámkov

Prvé príznaky sklerózy multiplex, hovorovo roztrúsenej sklerózy, sa u nej prejavili už v roku 1990 – no diagnostikovali jej ju až po 19 rokoch v roku 2009!

„Spúšťačom je určite aj stres,“ začína svoje rozprávanie pacientka, ktorá na svoju liečbu čakala tak dlho. „Sťahovala som sa do iného bytu a začala som pociťovať trasenie v nohách. Šla som k lekárovi, neurologička mi dala vitamíny a ono to ustúpilo. Myslela som si, že je to v poriadku. Sedem rokov som žila bez príznakov. No v roku 1997 som znovu pocítila to chvenie v nohách a v oblasti hrudníka. Znovu som šla k neurológovi, vtedy už mali podozrenie, že je to skleróza multiplex, ale nepotvrdilo sa to,“ rozpráva žena, ktorá mala vlastne šťastie v nešťastí.

Bezproblémové tehotenstvo

Po „nepotvrdení“ diagnózy totiž otehotnela a narodila sa jej krásna zdravá dcérka Silvia. „Na prvorodičku som bola stará, hrozila mi skleróza multiplex – a mala som bezproblémové tehotenstvo,“ usmieva sa Ruženka. „Zázraky sa dejú! Psychika hrá podľa mňa veľkú úlohu. Vtedy som bola veľmi šťastná. Dcérka je pre mňa veľká motivácia. Dnes má Silvia 20 rokov a je to moje všetko,“ šťastne vysvetľuje hrdá mamička.

V roku 2003 však pani Ruženka oslepla na jedno oko úplne, ale ani vtedy sa nepríjemná diagnóza ešte nepotvrdila. Keď príznaky ustúpili, bola Ruženka vždy rada a už sa tomu nevenovala. Sklerózu multiplex jej napokon odhalili až v roku 2009.

„Som stále zamestnaná, je dobre, keď máte prácu, ktorá sa nebije s ochorením,“ hovorí pani Ruženka, ktorá robí účtovníčku v školstve. Veľmi si pochvaľuje pacientske združenie Nádej.“ Nikto vám tak dobre neporadí ako samotný pacient, je to taká moja druhá rodina. Organizuje rôzne podujatia, najznámejšie je cyklistické Od Tatier k Dunaju, ale pohyb všeobecne je veľmi dôležitý,“ uzatvára Ruženka, ktorej už v bežnom živote pomáha asistentka.