Bylinky, ich objavovanie a využívanie patria do života človeka už odpradávna. V priebehu vývoja ľudskej civilizácie sa na ne trocha pozabudlo a ľudstvo spohodlnelo. Zvyklo si, že skoro na všetko má v domácej lekárničke nejakú tabletku. No čo keby sme zašli po liek do vlastnej záhradky či na prechádzku do lesa?

Príroda nám ponúka veľa možností, ako si pomôcť pri rôznych formách bolesti. V prvom rade sú to liečivé bylinky, ktoré môžete využiť na prípravu čajov, tinktúr, sirupov, obkladov alebo kúpeľov. Bylinkové čaje sú jedným z najstarších spôsobov spracovania bylín „liečiviek“.

Čaj na každý problém, ktorý potrebujete vyriešiť

Na nervy a dobrý spánok

Medovka lekárska pôsobí upokojujúco na celú nervovú sústavu a tým pomáha proti nespavosti. Zlepšuje náladu, uľavuje pri migréne. Môžete si z nej pripraviť uvoľňujúci čaj, ktorý vám pomôže upokojiť sa a lepšie zaspať. Čaj z medovky: Dve čajové lyžičky sušenej medovky zalejete 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 10-12 minút. Do čaju môžete pridať lyžicu medu.

Na posilnenie imunity

Siahnite po echinacei, ktorá podporuje imunitný systém a má aj protizápalové účinky. Podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné pri ničení chorôb. Nie je však vhodná na dlhodobé užívanie, preto ju neužívajte dlhšie ako 3 týždne. Nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s pečeňou alebo trpia autoimunitnými chorobami.
Čaj z echinacey: Hrsť sušených lístkov, zalejete 2,5 dcl horúcej vody a lúhujte približne 10 minút.

Čaj z echinacey posilňuje imunitu.
Čaj z echinacey posilňuje imunitu.
Zdroj: Shutterstock

Proti kašľu a prechladnutiu

Lipový kvet je známy liečivými účinkami, pomáha pri prechladnutí a kašli, pretože dokáže rozpúšťať väzké hlieny, dokonca zmierňuje horúčku a podporuje vypotenie. Pozitívne pôsobí pri problémoch s prieduškami.
Lipový čaj (zápar): Hrsť sušených kvetov lipy zalejte litrom vriacej vody, lúhujte aspoň 10 minút. Zlejte a dochuťte medom a citrónom.

Na dobré trávenie

Na trávenie je skvelý nechtík lekársky. Zmierňuje kŕče a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov. Boli preukázané aj jeho protirakovinové účinky v oblasti tráviacej sústavy. Čaj z kvetov pomáha pri nevoľnosti.
Čaj z nechtíka: Do 400 ml vriacej vody nasypte čajovú lyžičku sušených kvetov nechtíka lekárskeho a lúhujte 10 minút. Potom zlejte.

Na ženské problémy

Alchemilka je ženská bylinka, ľudovo nazývaná ženský plášť. Je vynikajúca pri ženských ťažkostiach, napríklad pri problémoch s menštruáciou – tlmí menštruačné bolesti, pomáha pri silnom krvácaní alebo nepravidelnej menštruácii. Používa sa na posilnenie maternice pred pôrodom a na zvýšenie pravdepodobnosti otehotnenia.
Čaj z alchemilky: Jednu čajovú lyžičku alchemilkovej vňate zalejte 1 šálkou horúcej vody, lúhujte 7 minút a potom sceďte.

Na čo treba pamätať

● Niektoré bylinky sa v liečivých účinkoch navzájom podporujú.
● Nie je dobré používať dlhodobo jeden čaj, po troch týždňoch by ste si mali urobiť týždňovú pauzu.
● Denná dávka bylinkového čaju by mala byť 2-3 šálky.
● Slaďte medom, nie rafinovaným cukrom.
● Čaj lúhujte prikrytý, aby nevyprchali účinné látky obsahujúce silice. Tie sa zrážajú pod pokrievkou a kvapkajú naspäť do čaju.