Mnoho vedcov a lekárov pripisuje káve viacero zdravotných benefitov. Jej zarytí prívrženci sa určite potešia správe, že pitie kávy v primeraných množstvách môže pozitívne vplývať na viaceré aspekty nášho života. Milovníci kávy často vyzerajú mladšie ako ich rovesníci a majú nižšie riziká srdcovo-cievnych ochorení. Zhrnuli sme pre vás zopár pozitívnych vplyvov kávy na naše zdravie.

Znižuje riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

Najnovšie štúdie vedcov z Tampy prišli s výsledkami, ktoré potešia mnohých ľudí. Pitie troch šálok kávy denne pomáha znižovať riziko rozvoja Alzheimerovej choroby až o 65%. Dobrý vplyv má káva aj na pacientov s Parkinsonovou chorobou, pomáha redukovať jej rozvoj až o 20%.

Mature woman with friend
Mature woman with friend
Zdroj: iStockphoto

Pozitívne vplýva na cievny systém

Ľudia, ktorí pijú 3 až 5 šálok kávy denne, majú až trikrát nižšie riziko problémov so srdcom než ľudia, ktorí pijú iné nápoje. S takýmto zistením prišli vedci zo Singapuru. K výsledkom pridali aj ďalšie zistenie, a to že existuje len malý rozdiel medzi pitím jednoho alebo troch šálok kávy denne.

Redukuje riziko vzniku rakovinových ochorení

Množstvo štúdií varovalo pred negatívnym vplyvom kávy na vznik rakovinových ochorení. Ich predpoklady však neboli počas uplynulých rokov dokázané. Univerzita v Miláne prišla s opačným tvrdením, a to že konzumácia kávy redukuje riziko rozvoja rakoviny prsníka a prostaty. 

Väčšina ľudí pije kávu hneď po prebudení.
Väčšina ľudí pije kávu hneď po prebudení.
Zdroj: Shutterstock

Omladzuje bunky vo vašom tele

Antioxidanty obsiahnuté v káve majú omladzujúci účinok na bunky nášho tela. Pomáhajú eliminovať malé vrásky a sú skvelé ako prevencia proti ubúdaniu tekutín či kolagénu. Ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, často vyzerajú mladšie ako ich rovesníci.  

Predlžuje vám život

Pitie kávy nám pomáha žiť dlhšie. Každodenný príjem kofeínu znižuje riziko úmrtia hneď viacerými spôsobmi. Úmrtnosť ľudí, ktorí pijú kávu, bola vo viacerých štúdiách nižšia než ľudí, ktorí kávu nepijú. Radi si doprajete ku káve cigaretku? Práve káva vám pomáha zmierniť príznaky vášho neduhu.