Žlčníkový záchvat vás prekvapí skôr v noci. Nepríjemné bolesti sa nemusia ohlásiť len po veľkom hodovaní. Čo najčastejšie spúšťa problémy?

Stále väčšia bolesť

Najtypickejšie sa žlčníkový záchvat hlási bolesťami pod pravým rebrovým oblúkom. Vyžarujú popod rebrá až dozadu do chrbtice. Často ich sprevádza nevoľnosť, pocit na vracanie alebo vracanie. Bolesť sa stupňuje v priebehu tridsiatich minút až niekoľkých hodín.

Čo neprospieva žlčníku?
Zdroj: Shutterstock

Najčastejšie chyby

Riziko vzniku žlčových kameňov zvyšuje viacero faktorov. Ich tvorba je častejšia u pomerne mladých ľudí, ktorí sú tesne po štyridsiatke, a u žien, ktoré sú pred menopauzou. Riziko sa niekoľkonásobne zvyšuje, ak trpíte obezitou, užívate hormonálnu antikoncepciu, prípadne perimenopauzálnu hormonálnu substitučnú liečbu alebo máte nedostatok melatonínu. Dôležitú úlohu však zohráva aj životospráva.

„Riziko vzniku žlčových kameňov sa zvyšuje, ak denne prijímate menší počet jedál, máte znížený príjem kyseliny listovej, horčíka, vápnika, vitamínu C, nedostatočný príjem tekutín alebo trpíte zápchou,“ vymenováva primár z nemocnice vo Svidníku MUDr. Marek Pytliak, PhD.

Čo neprospieva žlčníku?
Zdroj: Shutterstock

Pozor na chudnutie

Rozhodli ste sa držať diétu, aby ste rýchlo vylepšili postavu? Aj prudký pokles kíl môže viesť k vzniku kameňov. Ideálne je, ak si budete udržovať správnu hmotnosť, všetko podporíte dostatočným pohybom a racionálnou stravou. Jedálny lístok musí byť bohatý na vlákninu a jedlo rozdelené do viacerých porcií počas dňa.