Čo Ivete Bartošovej (47) pomáha, že dokáže už niekoľko týždňov vzdorovať chuti na alkohol? Je to indiánska bylina šťastia z Peru zvaná Maca! Tú Ivete obstaral a naordinoval jej liečiteľ Jan Saavedra (57). A magickú bylinku starých Inkov bude naozaj potrebovať. Vystúpila proti nej totiž bývalá manželka jej expartnera Ladislava Štaidla Aňa.

"Všetko získala podvodom alebo podrazom," napísala na Facebook Aňa Štaidlová a svojim obvinením mieri na Bartošovú, ktorá jej vraj manžela ukradla. "Otvoríš skriňu alebo chladničku a vypadne Džambulka. Hneď za ňou sa vyvalí Cucík. Tí dvaja nezahynú prirodzenou smrťou, to považujem za úplne vylúčené," píše na adresu Bartošovej a jej manžela Jozefa Rychtářa.

Inak vraj ale speváčku nerieši a cez jej vzťahy sa dávno preniesla. "Môj čas je príliš drahý nato, aby som čítala stĺpec niekoho, kto pre mňa nič neznamená," uzatvára. Okrem neprajnej exmanželky jej bývalého musí Džambulka čeliť ešte démonovi alkoholu.

Počas cesty do Talianska so Zdeňkom Macurom (39) vyžadovala "čucíky", čo boli malé poháriky bylinného likéru. Teraz sa pre zmenu nezaobíde bez indiánskej byliny. Vďaka tomu Iveta len prekvitá a časy, keď si k psychickej pohode musela pomáhať alkoholom alebo požívaním antidepresív, sú dávno preč.

"Inkovia túto bylinu pili pred tým, než vyrazili do boja. Podporuje húževnatosť, pevnú vôľu, bojovnosť, zbavuje stresov, posilňuje sebavedomie a po všetkých stránkach upokojuje," vysvetľuje Saavedra.

Ako ďalej liečiteľ vysvetlil, ide o pomletú hľuzu a stačí jedna lyžička do centimetra vody. "Bylinu pijete podľa toho, ako sa cítite, ako ju potrebujete. Žiadna pravidelnosť tu neexistuje," hovorí Saavedra s tým, že to nie je ale vôbec len bylinou, prečo sa Bartošová dokázala vzchopiť. "Iveta dlho blbne a ničí sa. Keď ale dôjde naozaj k veľkému maléru a rozhodne sa, že takto nie, vždy dokáže vstať z popola. Je to taký Fénix," myslí si Saavedra, ktorý už tiež nie je so speváčkou tak často v styku. "Zaťala sa a ide za svojím cieľom. Len občas sa so mnou chce poradiť," zveruje liečiteľ a dodáva: "Možno sa ma opýta: Mám vziať tu ten kšeft alebo nie? A ja jej hovorím: Iveta, toto je len a len na vašom rozhodnutí a zvážení, či ak sa na to cítite. Ak sa cítite, tak to zvládnete, a nemusíte sa ničoho báť."

Čo na to RNDr. Pavel Popov, výrobca bylinných čajov a mastí:

Blahodárne účinky koreňa maca na celý organizmus boli známe už pred vznikom prastarej ríše Inkov. V súčasnosti sa potvrdzuje, že koreň maca výrazne posilňuje a regeneruje organizmus, preto je dobré užívať macu napríklad v čase rekonvalescencie. Maca podporuje imunitu, spomaľuje starnutie a dodáva telu energiu, takže sa hodí užívať ju pri psychickej a fyzickej vyčerpanosti. Koreň maca môžete užívať tiež k zvýšeniu sexuality.

Koreň maca obsahuje množstvo minerálov (vápnik, horčík, fosfor, zinok, železo  a vitamínov (B, C a E). Navyše obsahuje prírodné estrogény a prostaglandíny.

Čo je maca?

Rastie v centrálnej oblasti Peru vo výškach 3800 - 4800 m nm. Na liečenie sa používa jej namletá buľva, nápadne pripomínajúca kvaku. Má špecifickú sladkú chuť a arómu.

Na čo sa používa:

✔ Pomáha znižovať následky alkoholizmu. Regeneruje sily organizmu poškodeného alkoholizmom a nadmerným užívaním liekov.

✔ Môže mať priaznivý vplyv na zmiernenie následkov po požití alkoholu.

✔ Spomaľuje proces starnutia a zachováva sviežosť organizmu aj pokožky.

✔ Osviežuje pamäť, posilňuje sebavedomie a psychiku.

✔ Priaznivo ovplyvňuje nervový systém.

✔ Môže mať vplyv na stimuláciu sexuálnej aktivity človeka.