Seriál, ktorý mapuje život otcov so všetkými radosťami aj strasťami, začala televízia Markíza vysielať 1. januára 2018. Odvtedy patria pracovné dni od 17.55 do 19.00 Oteckom, ktorí si získali srdce mnohých Slovákov. Vyrobiť taký program však nie je ako lusknúť prstami. Je za tým kopa hodín skúšania, hľadania, nakrúcania, strihania a na projekte sa podieľa nemálo ľudí. A takto vyzerá zákulisie!

O zákulisí Oteckov nám porozprávala Soňa Čermáková Uličná, kreatívna producentka seriálu
Zdroj: Tv Markíza, archív

Za výrobou stoja desiatky ľudí

„Denne sa na pľaci pohybuje asi 35 ľudí v rámci štábu, ďalej sa strieda do 20 hercov plus komparz. Ak však hovoríme celkovo o príprave a realizácii seriálu aj mimo pľacu, musíme zarátať autorský tím, ktorý tvorí približne 12 ľudí: headwriter, storylineri, dialogisti, editorka plus ľudia v produkcii a postprodukcii – kreatívny a výkonný producent, produkční, strihači a podobne. Dá sa povedať, že za každou natočenou časťou sú desiatky ľudí a množina všetkých, ktorí sa na Oteckoch pravidelne podieľajú a v rámci jednotlivých profesií striedajú, môže mať okolo 100 ľudí,“ opísala nám personálne obsadenie Soňa Čermáková Uličná. Zaujímavé je, že ak spočítame všetkých doposiaľ účinkujúcich hercov aj nehercov, teda epizódne postavy aj komparz, za všetky doterajšie série, dostaneme sa približne na počet 660 ľudí!

Na nakrúcanie Oteckov si štáb prenajal aj loď na Dunaji.
Zdroj: Marek MACO Neumahr

Nadštandardné lokácie a scény

Oteckovia síce sú denný rodinný romantický seriál, no nájdete v nich aj také scény, ktoré by ste v podobnom formáte zrejme ani nečakali. Napríklad tú z úvodu aktuálnej série, kde ste mali na chvíľu pocit, že sledujete záber z Rýchlo a zbesilo. Šlo o automobilové driftovanie. „To bolo technicky zatiaľ najnáročnejšie a vyžadovalo si prítomnosť kaskadérov či použitie dronov. Medzi netradičné a pre denný seriál nadštandardné lokácie patrila prenajatá loď na Dunaji či letisko so vzdušným balónom. Z hľadiska náročnosti prípravy hercov bola výzvou fiktívna súťaž Devínsky Perún, kde opakovane absolvovali beh prekážkovou a relatívne náročnou trasou bez využitia kaskadérov,“ prezrádza producentka.

Roman Poláčik a Braňo Deák v seriáli milujú tú istú ženu.
Zdroj: Marek MACO Neumahr

Stále nové postavy

Od začiatku seriálu sa pľacom prehnala už kopa hercov. Veď len postavu učiteľa detí hrali už traja herci – začínala Mary Bartalos, vystriedala ju Anička Jakab Rakovská, no a momentálne túto postavu stvárňuje Dávid Hartl.   „Už od začiatku 7. série si diváci mohli všimnúť prítomnosť rôznych väčších i menších nových postáv,“ hovorí Soňa. V úvode série sa objavili aktéri zo seriálu Pán profesor. „Aktuálne do deja vstúpila výrazná postava tajomného Sama zo Sabinova, ktorá významne zamieša karty. Tým sa však počet nových postáv zďaleka nekončí, v tejto sérii postupne ešte spoznáme viaceré, predovšetkým ženské, nové dôležité postavy,“ snaží sa nás navnadiť Soňa.

V Oteckoch sa objavila aj scéna s driftovaním, kde boli potrební aj kaskadéri.
Zdroj: Marek MACO Neumahr

Naraz makajú na niekoľkých častiach

Každá časť je iná a niektoré sú skutočne špecifické aj náročnejšie na výrobu. „Prekvapivým faktom pre diváka môže byť skutočnosť, že pri výrobe seriálu mávame naraz ,roztočených‘ a rozpracovaných aj 30 častí s 32 obrazmi v rôznych stupňoch prípravy, pričom jednotlivé obrazy z nich sa aj v rámci jedného natáčacieho dňa zaraďujú do plánu rôzne a nechronologicky – podľa lokácií a dostupnosti hercov. Môže sa tak pokojne stať, že deň na pľaci sa začína napríklad obrazom 112/4, pokračuje 130/17 a následne skočíme na 119/32. Všetci na pľaci aj v postprodukcii sa preto musia maximálne sústrediť na kontinuitu – maskérky strážia úpravy vlasov, kostymérky kostýmy... Musia si navzájom odovzdávať informácie a vedieť posúdiť a vnímať obsah približne 900 aktuálne pripravovaných obrazov, aby nedochádzalo k zbytočným chybám, aby bol dej pre diváka vo výsledku plynulý a situácie na seba logicky nadväzovali,“ hovorí kreatívna producentka. 

Marek Fašiang alias Tomáš Oravec:

Do postavy sa snažím dávať kúsok seba

Postava Tomáša, ktorého v seriáli stvárňujem, je charakterovo dosť odlišná od mojej skutočnej povahy. Ale mám túto postavu rád a čím ďalej, tým viac sa snažím dávať do postavy Tomáša kúsok seba, aby pôsobil ľudskejšie. S Tomášom mám zrejme spoločnú len jedinú vec – žarty, ktoré si zo mňa chalani robia rovnako v šatni ako z Tomáša pred kamerami.

Filip Tůma alias Vlado Bielik:

Vladov charakter ma baví

Mám pocit, že Vlado sa občas správa ako ja, ale sú to len také drobnosti. Naopak to určite nie je. S Vladom toho veľa spoločného nemám, takže z toho vyplýva, že sme rozdielni asi vo všetkom. Ale Vladov charakter ma baví hrať a veľmi si to užívam.

Herci zo seriálu Oteckovia
Zdroj: TV Markíza

Vlado Kobielsky alias Marek Bobula:

Od Mareka som si požičal slovíčko

Moja seriálová postava si často vymýšľa, občas má smolu a niekedy všetko pomotá. Ale inak je to dobrý chlap, ktorý má rád svoju rodinu a manželku. Ja svoju rodinu zbožňujem tiež, takže v tomto sme si podobní. Jediné, čo som si od Mareka osvojil, je výraz „podívaj sa“. To rád používam aj doma.

Braňo Deák alias Alex Becker:

Alex je „sympaťák“

Myslím si, že herec prináša do postavy, ktorú stvárňuje, aj niečo zo seba. Alex je pre mňa sympaťák, ktorý naplno vychutnáva život. Ako dvojnásobný otec si vždy nájde čas aj na svojich kamarátov. A práve toto je tá vlastnosť, ktorú máme určite spoločnú. V tomto sme naozaj rovnakí. Rozdiel medzi mnou a Alexom je v tých ostatných jeho vlastnostiach.