Oslavy Silvestra a Nového roka sú časom, keď sa mnohým pritrafia veselé chvíle spojené s následnou opicu. Poznáte najväčšie mýty o opici? Možno im veríte aj vy!

1. Opica si nevyberá

Ak by sa na nejakú dámsku jazdu dostal muž a vypil to isté ako žena, pravdepodobne mu na druhý deň ráno bude oveľa lepšie ako ženám. Muži majú už na prvý pohľad inú konštrukciu tela ako my, preto je jasné, že stokilový frajer vydrží viac než šesťdesiatikilová krehotinka. To ale nie je jediný dôvod, prečo sú páni voči opici odolnejší. Majú v sebe totiž viac vody oproti nám, takže sa alkohol v krvi viac zriedi.

2. Opici sa proste nevyhnem

Ak budete dodržiavať zásady správneho pijana, potom sa jej vyhnúť môžete, alebo aspoň znížite jej dopady. Skutočne funguje to, že ak si medzi jednotlivými drinkmi dáte pohár vody alebo nejakého nealka, ráno vám nebude až tak zle. Doplníte totiž tekutiny, ktoré s každým vypitým pohárikom strácate.

Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Zdroj: Shutterstock.com

3. Opica nie je nič vážne

Omyl. Kocovina je reakciou na celý chemický cirkus, ktorý sa vám počas večera, noci a rána odohráva v tele. Nadmerné pitie totiž ohrozuje centrálny nervový systém. A škodlivé látky, ktoré sa dostanú do mozgu, potom spôsobujú bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť ... Navyše veľmi dehydrujú organizmus, preto musíme niekoľkokrát za noc vstať a ísť sa trochu napiť. O tom, ako sa cítime ráno, je škoda hovoriť, každý to pozná. Snáď len - aj jeden prepitý večer dosť zásadne oslabuje ľudskú imunitu.

4. Víno je menšie zlo

Červené víno obsahuje látky triesloviny, ktoré patria medzi spúšťače migrény u mnohých ľudí. Podobné látky obsahujú aj niektoré druhy tmavého alkoholu, ako je napríklad whisky. Ak sa chcete vyhnúť rannému bolehlavu, siahnite po pive alebo čírom alkohole, ako sú vodka alebo gin.

5. Miešané diétne drinky sú lepšie!

Áno, ak počítate každú prijatú kalóriu, potom môžu byť rôzne miešané soft drinky s ovocnými šťavami alebo ovocím lepšie. Ale ak je vaším hlavným cieľom prežiť deň po akcii v zdraví, potom si týmto príliš nepomôžete. Všetky tieto džúsy, coly a podobne obsahujú cukry, ktoré spolu s alkoholom spôsobia naozaj veľmi nepríjemnú rannú opicu.

6. Najskôr pivo, potom až ostré!

Nie je to o poradí vypitého alkoholu, ale o jeho množstvo. Ak teda rozmýšľate, kedy si dať pohárik ostrého, či až po pive, alebo pred ním, je to úplne jedno. Vo výsledku ide totiž o samotný alkohol, ktorý sa vám dostane do tela. Nenechajte sa ani oklamať veľkosťami. Polliter piva má rovnaký podiel alkoholu ako dvojka vína alebo jeden poldecák.

Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Zdroj: Shutterstock.com

7. Pred spaním si dajte cestoviny

Že ste o tomto nikdy nepočuli? No, to je možno dobre. Pretože tanier cestovín pred spaním vás nespasí. Napkon, ani ako žiadne ďalšie jedlo, ktoré si dáte v opitosti. Po prvé jesť pred spaním je zbytočné. Aby potraviny mali nejaký vplyv na opicu, museli by sa zjesť ešte pred party. Po druhé alkohol sa najlepšie spaľuje v kombinácii s tukmi, preto ak už chcete oklamať rannú nevoľnosť, dajte si večer pred akciou radšej nejaký steak alebo pizzu. Jediný trik pred spaním, ktorý funguje, je pohár vody.

8. Ibalgin a do postele!

Tabletky proti bolesti čiže analgetiká majú určitú dobu, po ktorú pôsobia. Väčšinou to býva okolo štyroch hodín. Ak si jeden zobnete pred spaním, tak vám vlastne pomôže akurát na dobu, kedy spíte, a vo chvíli, keď sa prebudíte, už zase nepôsobí. Väčšiu logiku by malo vziať si ho až ráno. Ani tak to nerobte, pretože zmiešaním chémie z alkoholu a z tabletiek vznikne taká malá atómová bomba pre vaše obličky a pri častom užívaní by ste sa mohli tiež nechať zapísať na listinu žiadateľov o nové orgány. To si radšej dajte vodu s citrónom, v práci si vezmite voľno a ticho trpte doma.

9. Po alkohole sa dobre spí

To vám môže síce tak pripadať, ale v skutočnosti si vaše telo vôbec neoddýchne. Pretože metabolizmus má dosť práce s tým, aby spálil aj ten jeden jediný pohárik, ktorý si pred spaním dáte. A ak ich máte viac, potom bude pracovať celú noc a váš organizmus si proste neoddýchne. Ak ste navyše niekde na party, pravdepodobne sa vrátite domov niekedy po polnoci, kedy potom prešvihnete tie najdôležitejšie fázy spánku a už neupadne do toho správneho, teda si neodpočiniete.

Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Na silvestrovskú opicu existuje jediný účinný liek.
Zdroj: Shutterstock.com

10. Ranný "vyprosťovák" pomôže

Jedným z dôvodov, prečo je nám ráno tak zle, je to, ako sa naše telo zbavuje škodlivých látok, ktoré prijalo počas včerajšieho večierku. Je to podobné, ako keď ľudia závislí od drog majú abstinenčné príznaky, avšak v oveľa menšej miere. Vo chvíli, keď telu doprajete ďalšiu porciu alkoholu, trochu sa vám zvýši jeho hladina v krvi, teda telo s tým už nebude do takej miery bojovať. Takže ak si neodtrpíte opicu počas dopoludnia, príde na vás neskôr. Museli by ste tak piť donekonečna, aby ste sa jej vyhli. A ak ste zvyknutí dávať si každé ráno "vyprosťovák" Potom je načasei porozprávať sa o tom so svojím lekárom.

11. Jednu kávu, prosím

Kdeže. Kofeín vám nepomôže, pretože dehydruje rovnako ako alkohol. Niekto tvrdí, že káva pomáha tým, že sa vám zrýchli obeh krvi, čím rýchlejšie vyplavíte alkohol, ale takto to nefunguje. Radšej si dajte iontový nápoj pre športovcov, ten vám pomôže dodať všetky potrebné látky, aby ste opäť nabrali energiu pre ďalší deň.

12. Najlepší liek je ...

Čo sa týka opice a nevoľnosti po alkohole, verte, že vedci vykonali mnoho a mnoho pokusov, aby našli zázračný liek. Máme pre vás zlú správu, taký neexistuje. Dokonca ani bylinky, ktoré sa bežne používajú na liečbu opice. Niektoré síce pomôžu, ale napríklad len proti nevoľnosti žalúdka, bolesti hlavy už neodstránia. A naopak. Jediným účinným liekom je čas. Nemilé, všakže?