Vínové poháre

Hoci dnes takmer nikto neumýva poháre ručne, pri drahých pohároch vám to odporúčame. Aj pri vínových pohároch, ktoré sa pre výšku niekedy nezmestia do umývačky a pre ich krehkosť sa to ani neodporúča. Dôležité je použiť vlažnú vodu a jemný saponát. Potom poriadne opláchnite pohár čistou vlažnou vodou. Ak to nespravíte, hrozí, že sa na pohároch vytvorí mliečne sivý povlak. Navyše, pozostatky saponátu zabraňujú peneniu šumivého vína. Po odkvapkaní prichádza leštenie. Poháre chytajte len do utierok.

Náš tip: Dobrá utierka by mala byť čistá a vyrobená z látky. Pre dokonalé leštenie držte pohár nad jemnou vodnou parou.

Perfektne vyčistí zamastené dvierka na rúre! Stačí rozpustiť TOTO v troche vody a naniesť
Zdroj: Shutterstock

Pieskované sklo

Stále častejšie sa objavujú výrobky, ktorých súčasťou je sklo, ktoré má matný efekt. Pri čistení leptaného či pieskovaného skla je potrebné držať sa niekoľkých základných pravidiel. Najskôr umyte celú plochu čistou vodou. Nikdy nie len jej časť, pretože by vznikli nevzhľadné škvrny. Na umývanie používajte len čistú vodu a jemnú handričku. Ak je znečistenie sklenenej plochy veľké, pridajte do vody pár kvapiek saponátu na riad. Ak umývate leptané sklo, nechajte ho prirodzene uschnúť. Pieskované sklo jemne vysušte, pretože nerovnomerne odparujúca sa voda by mohla po sebe zanechať nežiadúce stopy.

Náš tip: V tomto prípade rozhodne neplatí, že čo je mokré, to je čisté. Naopak. Prílišným namáčaním vznikajú rôzne mapy, preto vody vždy menej ako viac.

Plesne môžu byť zdraviu nebezpečné.
Plesne môžu byť zdraviu nebezpečné.
Zdroj: Shutterstock

Sklo na rúre

Toto sklo je často zanesené mastnotou z pečenia, a tak môžete použiť špeciálne odmasťovače na rúru a gril alebo čistiace pasty a tekuté piesky.

Náš tip: Môžete vyskúšať aj čistenie pomocou tablety do umývačky riadu, ktorú rozpustíte v troche vody a nanesiete na sklo na rúre. Necháte pôsobiť 30 minút a pastu s rozpustenou mastnotou zotrite dočista.

Kozubové sklo

Vzhľadom na to, že kozuby sa v posledných rokoch vracajú do módy, a to nielen vo vidieckych a rekreačných sídlach, myslia ich výrobcovia tiež na údržbu. Preto v obchodoch bežne zakúpite prípravky, ktoré sú priamo určené na čistenie kozubových skiel. Sú vo forme sprejov či gélov a treba sa riadiť pokynmi na výrobku.

Náš tip: Ak sa chcete vyhnúť chémii, skúste starý spôsob čistenia pomocou jemného popola. Popol jednoducho nanesiete na navlhčený obrúsok, prípadne môžete použiť obyčajné staré noviny. Následne ho krúživými pohybmi jemne rozotrite po celej ploche skla. Vezmite čistý obrúsok a sklo ním vyčistite od všetkých nečistôt. Na záver opäť obrúskom alebo novinovým papierom celú plochu vyleštite.

Na záver obrúskom, alebo novinovým papierom celú plochu vyleštite.
Na záver obrúskom, alebo novinovým papierom celú plochu vyleštite.
Zdroj: Shutterstock

Okná

Do vedra si naberte horúcu vodu, ktorú zmiešajte s octom, čpavkom alebo prípravkom na čistenie okien podľa vášho výberu. Na okno naneste roztok novinami, papierovou utierkou alebo handrou. Tento krok slúži na umytie všetkých nečistôt z vášho okna. Po umytí prejdite vlhký povrch okna stierkou. Je dôležité, aby vám povrch okna úplne nevyschol, pretože potom je leštenie alebo stieranie neefektívne a takmer nemožné.

Náš tip: Už naše prababičky používali ocot ako základ pre lesklé okná. Vyskúšajte aj vy tento jednoduchý trik. Do 5 litrov vody nalejte 2 decilitre octu. 

Už naše babičky používali ocot ako základ pre lesklé okná.
Už naše babičky používali ocot ako základ pre lesklé okná.
Zdroj: Shutterstock