Vyhoďte všetko nepotrebné

Buďte nemilosrdní. Pred samotným upratovaním kúpeľne je potrebné vypratať všetky zbytočnosti, a tak sa uvoľní už aj tak stiesnený priestor. Všetky fľaštičky, ktoré síce pekne vyzerajú, ale sú len lapačmi prachu, musia zmiznúť. Dosť často sa za nimi na stenách schováva novo vznikajúca pleseň. Pri triedení kozmetiky kontrolujte dátum spotreby a pri vyraďovaní starých uterákov nemajte zľutovanie, diery totiž nie sú príťažlivé. A keď vám ich je veľmi ľúto, tak si ich nechajte niekde v skrini. Budú sa hodiť napríklad ako na prekrytie koberca, keď sa vrátite so psom z prechádzky.

Pozor na baktérie na zubných kefkách

Asi pravidelne umývate podlahu a umývate vaňu alebo sprchovací kút. Ale teraz sa zamerajte aj na drobnosti, ktoré inokedy obchádzate. Poličky vytrite, aj zrkadlo vyčistíte, ale čo také zubné kefky alebo ich držiaky? Tie sú doslova semeniskom baktérií, ktoré si potom dávate do úst. Tak ich dôkladne opláchnite horúcou vodou. Tie staré vyraďte, ale nevyhadzujte. Hodia sa na vyčistenie škár medzi dlaždicami. Ale pozor! Nikdy nedrhnite pleseň medzi dlaždičkami kefou nasucho. Len si roznesie spory po celej miestnosti.

Pozor na baktérie na zubných kefkách.
Pozor na baktérie na zubných kefkách.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Väčšina závesov sa dá vyprať

Máte v sprchovacom kúte záves? Tak sa poriadne pozrite, či nie je zažltnutý, alebo sa v nejakom záhybe rovno neusadila pleseň. Keď ho poriadne nerozťahujete, je to raz dva. Keď je inak v poriadku, použite prostriedky, ktoré ho dezinfikujú a zároveň vybielia. Ideálne je potom hodiť ho do práčky a vyprať v práčke. U väčšiny sa to dá, len si pozorne si prečítajte symboly.

Vyčistite sprchovú hlavicu

Môžete sa zlostiť, že vám voda zo sprchy tečie len tak-tak... Zrejme to má na svedomí vodný kameň usadený v hlavici. Je potrebné ju vyčistiť. Keď je to možné, odmontujte ju a nastriekajte na ňu špeciálny čistiaci prípravok, ktorý odstraňuje hrdzu a vodný kameň. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút, hlavicu opláchnite vodou a nakoniec zvyšky vodného kameňa odstráňte hubkou alebo špeciálnou handričkou. Ďalšou možnosťou je urobiť silný kúpeľ z octu a sódy, do ktorej hlavicu na noc ponoríte. Potom všetky trysky prečistite špáradlom.

S našimi radami bude vaša kúpeľňa vždy ako zo škatuľky.
S našimi radami bude vaša kúpeľňa vždy ako zo škatuľky.
Zdroj: Shutterstock.com

Odstráňte vodný kameň z vane

Aj keď máte pocit, že každý týždeň vaňu poriadne umyjete, poriadne si ju prezrite. Nie je oproti tomu, ako keď bola nová, celá zažltnutá? To je väčšinou usadený vodný kameň. V žiadnom prípade nepoužívajte na jej čistenie kefu, pretože by ste ju mohli poškrabať. Najspoľahlivejším riešením je použiť jemný krémový čistiaci prípravok vhodný práve do kúpeľne. Na výber ich je viac a majú vysokú účinnosť a zároveň sú šetrné k čistenému povrchu. Kto dáva prednosť prírodnej ceste, môže opäť siahnuť po octe. Najlepší je vlažný zmiešaný s trochou sódy bikarbóny. Zmesou polejte steny vane a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, potom opláchnite vodou.

Pozor na to, ako čistíte škáry medzi kachličkami

Čierne škáry medzi kachličkami a vlhké steny v kúpeľni jasne upozorňujú na problém, ktorým je pleseň. Zabrániť tomu v často zle vetrateľných priestoroch nie je vôbec jednoduché. Zvýšená vlhkosť a teplota v kúpeľni poskytujú dokonalé podmienky pre bujnenie plesní. Najjednoduchším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je použiť niektorý z čistiacich a dezinfekčných prípravkov. Nastriekate ich na postihnuté miesta a necháte pôsobiť. Po aplikácii môžete ošetrené miesta zotrieť hubkou alebo suchou handrou. Úplne nesprávne je miesto mechanicky drhnúť kefou nasucho. Tým spory plesne iba rozvírite a prenesiete na ďalšie miesta alebo sa ich nadýchate.

S našimi radami bude vaša kúpeľňa vždy ako zo škatuľky.
S našimi radami bude vaša kúpeľňa vždy ako zo škatuľky.
Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na  plesne v kútoch kúpeľne

Kúpeľňa to nie je len vykachličkovaná stena. V množstve kúpeľní je jedna alebo dve steny klasicky s omietkou. Najmä v rodinných domoch, kde sú kúpeľne pri obvodových múroch, sa práve v takýchto kútoch môže schovávať ďalšia pleseň. Obzvlášť neviditeľná je za práčkami, plnými policami alebo skrinkami. Aj takéto miesta dobre skontrolujte a v prípade nutnosti použite rovnaké protiplesňové prípravky ako na dlaždičky. Nechajte ich zaschnúť a nijako ich neutierajte. Keď máte vymaľované nabielo, budú potom múry ako nové. Proti vysokej vlhkosti pomôžu odteraz jednoduché pohlcovače, ktoré nepotrebujú prívod elektriny, postavíte ich do kúta a čas od času z nich vylejete nazbieranú vodu.