Ako sa zbaviť škvŕn, ktoré vznikli pri "nehodách" počas líčenia či lakovania nechtov? Občas to môže byť celkom problém, záleží od toho, čo a čím ste si znečistili. Vyskúšajte však "prvú pomoc" podľa našich rád.

Ako odstrániť zvyšky rúžu

Odtlačok rúžu na blúzke či partnerovej košeli naozaj nepoteší. Ale ak sa objaví, v prvom rade sa snažte odstrániť mastnotu z rúžu - skúste ju zasypať napríklad detským púdrom alebo rozdrvenou bielou kriedou, nechajte pôsobiť. Potom jemne trite vlhkou handrou, hubkou alebo kefou a vyperte. Poradiť si so škvrnou ale dokáže aj "obyčajný" lak na vlasy. Zašpinené miesto ním postriekajte a nechajte ho niekoľko minút zaschnúť. Potom oblečenie hoďte do práčky a vyperte bežným spôsobom.

Ako odstrániť škvrny z oblečenia?
Ako odstrániť škvrny z oblečenia?
Zdroj: Shutterstock.com

Lak na nechty

V prípade laku na nechty myslite na to, že je potrebné škvrnu najskôr nechať dobre zaschnúť. Inak by sa vám rozmazala. A potom ju môžete skúsiť rozdrobiť. Ak nebudete úspešná, na pomoc si vezmite lak na vlasy. Postriekajte škvrnu a počkajte aspoň desať minút. A nakoniec pomocou kefky skúste odstrániť. Ak ani toto nezaberie, poslednou možnosťou je samotný odlakovač. Len s ním zaobchádzajte naozaj opatrne. Pretože by ste z oblečenia mohli odstrániť nielen škvrnu, ale aj pôvodnú farbu. Preto odlakovač v tomto prípade najskôr vyskúšajte na nenápadnom mieste, aby ste spoznali, ako reaguje. Ak je všetko v poriadku, škvrnu podložte nepremokavou podložkou a aplikujte na ňu odlakovač. Potom prikladajte savý obrúsok, ktorý uvoľnený lak šetrne vsiakne. Postup budete musieť s najväčšou pravdepodobnosťou opakovať viackrát, kým škvrna aspoň čiastočne nezmizne. Po vypraní by zvyšky škvrny mali už úplne zmiznúť.

Pritrafila sa vám pri líčení
Pritrafila sa vám pri líčení "nehoda"? Tak si s ňou poradíte!
Zdroj: Shutterstock.com

Púder, make-up, lícenka, očné tiene

Make-up z vášho obľúbeného oblečenia odstráni prípravok, ktorý obsahuje alkohol. Veľmi dobrým pomocníkom môže byť napríklad šampón na vlasy alebo pena na holenie. Oba produkty obsahujú zlúčeniny, ktoré nečistotu ľahšie uvoľnia z vlákien textílie. Len radšej najskôr vyskúšajte na nejakom nenápadnom mieste, či nebude látku odfarbovať. Pokiaľ ide o biele oblečenie, vyskúšať môžete tiež pastu zo sódy, tú na škvrnu nanesiete, necháte chvíľu pôsobiť, opláchnete a potom oblečenie vyperiete bežným spôsobom.

Pritrafila sa vám pri líčení
Pritrafila sa vám pri líčení "nehoda"? Tak si s ňou poradíte!
Zdroj: Shutterstock.com

Riasenka

V prípade klasickej riasenky by vám mali stačiť rovnaké zbrane ako v prípade mejkap. Väčší oriešok je to ale v prípade vodoodolných riaseniek. Jedným z dobrých tipov je samotný odličovač, ktorý používate na odstránenie vodoodolného mejkapu. Len si dajte pozor, aby odličovač nebol na olejovej báze, tým by ste oblečenie mohli ešte viac poškodiť.

Pritrafila sa vám pri líčení
Pritrafila sa vám pri líčení "nehoda"? Tak si s ňou poradíte!
Zdroj: Shutterstock.com