Poradíme vám, ako šetrne hospodáriť.

NAKUPOVANIE

Látkové tašky

Nosiť ich na nákup sa oplatí. Síce vám 5 či 15 centov za plastovú tašku pri jednom nákupe neurobí škrt cez rozpočet, no ak potrebujete minimálne jednu týždenne, za 52 týždňov v roku miniete len na igelitky od 2,60 do 7,80 €. Ak ich na jeden nákup spotrebujete viac, mali by ste popremýšľať nad lacnejším riešením. Šetríte peňaženku i našu planétu.

Regál vľavo dole

Tie najlacnejšie produkty nenájdete len v najspodnejších regáloch. Tam sa už totiž väčšinou aj zohneme. Často bývajú uložené ešte aj vľavo dole na konci regála, kde ich skôr prehliadneme.

„Last minute“ nákupy

Nemyslíme tým nákupy krátko pred záverečnou, aj keď niektoré reťazce po určitej hodine zvyknú mať na určité produkty aj tzv. šťastnú hodinku a zlacnia ich. Nemáme na mysli ani nákupy tesne predtým, ako odpadnete od hladu a nakúpite aj to, čo nechcete. „Last minute“ nákupy sú nákupy potravín, ktoré sú krátko pred vypršaním minimálnej trvanlivosti. To by nijako nemalo ovplyvniť ich kvalitu, ale ovplyvňuje to ich cenu, ktorá býva aj o polovicu nižšia. Nájdete ich v regáloch na to určených.

Výhodne online

Tovar na ňom môže byť aj o desiatky eur lacnejší. Pritom ho môžete podľa zákona vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu. Oplatí sa porovnávať na cenových portáloch ako pricemania.sk, heureka.sk či najnakup.sk. A tiež si odsledovať zľavové kupóny či kódy napríklad na stránkach zlavadna.sk, zlavomat.sk, zamenej.sk, zlavovekody.sk, zlavovekody.com, kuponyzdarma.sk či vasekupony.sk. Akcie nájdete aj priamo na stránkach internetových obchodov. Vyberajte si len tie overené a namiesto platbou vopred radšej plaťte až pri dodaní tovaru.

DOMÁCNOSŤ

No name produkty

Používajte neznačkovú drogériu či čistiace prostriedky. Zložením sa veľmi nelíšia od značkových, no cenovo to v peňaženke určite pocítite. Ročne môžete ušetriť desiatky až stovky eur.

Ručné umývanie

Plytvá nielen čas, ale najmä vodu a peniaze. Umývačka riadu dnes už nie je luxus. Spotrebuje o polovicu menej vody a ušetriť môžete aj okolo 100 € ročne. Naučte sa však umývačku používať rozumne. Zbytočne neplytvajte na programoch s vysokou teplotou.

Teplota v byte

Správne nastavená šetrí vaše peniaze. V priestoroch, v ktorých sa pohybujeme cez deň, stačí mať 20 – 21 °C. V obývačke sa odporúča teplota 20 – 22 °C, v spálni 18 – 20 °C, detskej izbe 20 – 21 °C, kúpeľni 22 – 24 °C, v chodbách 17 – 19 °C. Miestnosti ako napríklad komora stačí len temperovať. Ak odchádzate do práce, znížte teplotu na 17 °C. V prípade, že odídete napríklad na víkend, postačí aj 15 °C. Teplotu znižujte aj pred spaním. Zvýšenie teploty čo i len o 1 °C zvýši spotrebu energie o 6 %.

Speňažte čas i talent

Viete krásne štrikovať, háčkovať, vyrábať drobné či originálne doplnky do domácnosti alebo nádherne aranžovať či písať? Cítite, že by ste mali dosť času niekomu vypomôcť, alebo mu svoj výrobok vyrobiť? Zaregistrujte sa na portály, kde svoju prácu alebo hobby môžete speňažiť. Nádherné veci nájdete napríklad na sashe.sk a burza drobných pracovných príležitostí je hoci aj na jaspravim.sk.

Zbožňujete ručné práce? Spreňažte ich!
Zbožňujete ručné práce? Spreňažte ich!
Zdroj: shutterstock

Výhodný bazár

Nevyužívané veci v domácnosti môžete ponúknuť na výhodný predaj cez bazár. Tam môžete urobiť aj rovnako výhodnú kúpu. Nájdete tam tovar od výmyslu sveta. Od elektroniky cez oblečenie, hračky, hry či zachované alebo takmer nepoužívané športové potreby. Skúste napríklad stránky bazar.sk či bazos.sk. Do podobných skupín sa môžete zaregistrovať aj na sociálnych sieťach.

Šetríme vodou

Pri umývaní zubov nenechajte vodu zbytočne tiecť. Denne tak môžete minúť až o 45 litrov vody viac! Vymeňte aj kvapkajúci kohútik či pretekajúce WC, ktoré neustále točia merače vody. Aj na toalete si namontujte pri splachovaní stopku alebo šetriace splachovanie na malú a veľkú potrebu. Výrazne tým ušetríte. 

Nenechávajte vodu zbytočne tiecť, napríklad pri umývaní zubov.
Nenechávajte vodu zbytočne tiecť, napríklad pri umývaní zubov.
Zdroj: shutterstock

STRAVOVANIE

Domáce jedlo

Ušetrí ročne aj stovky eur. Ak si totiž navaríte doma, môžete si dané jedlo dať v ten deň nielen na obed či na večeru, ale ostane vám aj na druhý deň. Denne by ste tak mohli na strave mimo domu ušetriť minimálne 3 € (za obed či večeru). Ročne je to už celkom slušná sumička cez 1 000 €.

Zamrazené víno

Ostalo vám na dne fľaše trochu vína? Nevylievajte ho! Nalejte ho do nádoby na ľad a nechajte zamraziť. Pri ďalšom varení akoby ste našli. A nemusíte zbytočne kvôli troške vína do omáčky zbytočne otvárať novú fľašu.

Jedlo so sebou

Zvyknete si na obed brávať jedlo so sebou? Noste vlastné nádoby, ušetríte peniaze za plastové obaly. Ak ste nezjedli v reštaurácii tú veľkú porciu, dajte si zvyšok zabaliť. Ušetríte zase čas aj peniaze pri varení večere.

Nevyhadzujte zvyšky

Priemerný Európan vyhodí ročne do koša 179 kilogramov potravín! Pritom zo zvyškov sa dá navariť chutné jedlo. Vždy lepšie, ako míňať peniaze na polotovary. Zopár video tipov nájdete na youtube.com od používateľa Zastúpenie EK na Slovensku pod názvom Premeňte zvyšky na delikatesy. Mnohé tipy ponúka aj internet či kreatívne aplikácie v smartfóne.

Na youtube.com nájdete videá, ktoré vám pomôžu premeniť zvyšky na delikatesy.
Na youtube.com nájdete videá, ktoré vám pomôžu premeniť zvyšky na delikatesy.
Zdroj: shutterstock

DOVOLENKA

Doma je nádherne

Nemusíte letieť k moru a bývať v päťhviezdičkovom hoteli, aby ste si aj s rodinou oddýchli. Ušetriť môžete na destinácii, dopravnom prostriedku aj ubytovaní. Spoznávajte Slovensko. Cestovanie autom, vlakom či autobusom je určite lacnejšie ako letenky. Na ubytovaní ušetríte, ak si ho zoženiete vopred a uprednostníte napríklad apartmán s kuchynkou pred luxusným hotelom s plnou penziou. Ušetríte aj na strave.

Na čase záleží

Dovolenka mimo sezóny je o dosť lacnejšia ako v najvychytenejšom čase. Ak na ňu pocestujete aj neskôr ako všetci ostatní, máte ešte nejaký ten týždeň na šetrenie a aj viac času si ju detailne a výhodne naplánovať. Ak to urobíte vy, nie cestovka, ušetríte i poplatky za sprostredkovanie a bude to dokonalý oddych podľa vašich predstáv.

Ušetriť môžete aj na doprave. Uprednostnite vlak či autobus pred lietadlom.
Ušetriť môžete aj na doprave. Uprednostnite vlak či autobus pred lietadlom.
Zdroj: shutterstock

Viac rovná sa menej

Ak sa na dovolenku vyberiete viacerí, môžete získať množstvovú zľavu. Prípadne si sumu za ubytovanie môžete prerozdeliť medzi viacerých. Oplatí sa sledovať aj akcie. Môžete získať ubytovanie pre dieťa zdarma alebo s 50 % zľavou. Obľúbené stránky na skvelé zľavy sú zlavadna.sk či zlavomat.sk. Na množstvovú či rodinnú zľavu sa pýtajte aj pri kultúrnych podujatiach či vstupoch do múzeí a na rôzne atrakcie. Zľavu ponúkajú pri cestovaní napr. aj železnice. Informácie o nich získate na číslach 18 188 či 02/20502020.