Prvá adventná nedeľa, teda železná, je 27. novembra, bronzová nedeľa 4. decembra, strieborná 11. decembra a zlatá 18. decembra.

Či sa nám tomu chce veriť, alebo nie, 27. novembra sa začína advent. Mal by to byť čas, keď zvoľníme, no v práci aj v domácnosti to vyzerá opačne. Ak chceme mať voľno cez sviatky a povaha našej práce to dovoľuje, často si musíme nadrobiť. Čo sa týka domácnosti, tam sa sústredíme na vypekanie, upratovanie, nakupovanie darčekov, zdobenie príbytkov a okrem toho nám ešte ostáva bežná starostlivosť o domácnosť. Ako to všetko zvládnuť bez stresu, keď sa na nás z každej strany valí vianočná reklama?

História adventu

Toto obdobie sa začalo oslavovať v cirkvi už v 4. storočí, no až pápež Gregor I. Veľký ho zjednotil na štyri týždne pred Vianocami. Štyri nedele majú symbolizovať 4 000 rokov čakania na Mesiáša od vyhnania prvých rodičov z raja. Definitívnu formu advent získal v 8. až 9. storočí a v roku 1362 pápež Urban V. zaviedol pôstne pravidlá pre adventné obdobie. Adventný pôst má kajúcny charakter. Zvykom je pripraviť si adventný veniec so štyrmi sviečkami, pričom tri z nich by mali byť fialové a jedna ružová, aby boli v súlade s liturgickým rúchom, a teda fialová ako farba pokánia či čakania a ružová ako farba radosti. Tento zvyk pochádza z germánskych krajín.

Doprajte si oddych pri šálke horúcej čokolády.
Zdroj: Shutterstock

Pripravte svoju domácnosť

Adventné prípravy sa zvyčajne začínajú rozmiestňovaním dekorácií, pečením a u niektorých aj stavaním stromčeka. Samozrejme, ak nepatríte k ľuďom, ktorí ho stavajú až večer 23. decembra. Aby ste predišli stresu, urobte si rozvrh. Tak ako si viete naplánovať týždeň v práci, naplánujte si aj činnosti počas adventu. Urobte si takzvaný adventný rozpis a presne si určite, kedy umyjete okná, kedy pôjdete nakupovať vianočné darčeky (ak ich nekupujete s obrovským predstihom ako ja počas celého roka), kedy budete piecť ktoré druhy pečiva (ak sa chystáte napiecť medovníčky, urobte tak v prvý adventný týždeň, aby do Vianoc zmäkli). Nezabudnite do plánu zaradiť aj voľnočasové aktivity, ako je návšteva vianočných trhov, varené víno s kamarátkou či návšteva kina s ratolesťou. Ak ste mama, zapojte do príprav aj deti. Môžu vám pomôcť pri pečení, zdobení a môžu si upratať izbičku. Držte sa svojho rozvrhu – tak zvládnete advent v pokoji, bez stresu nielen v práci, ale aj doma.

Medovníčky upečte s predstihom.
Zdroj: Shutterstock

Objavte kúzlo adventných tradícií

Veštec Ondrej
Stavíme sa, že vám liatie olova niečo hovorí. Dievčatá vďaka Ondrejovi odhaľovali, aký bude ich budúci manžel. Ak ste slobodná, môžete to skúsiť. Cez kľúčovú dierku lejte olovo do nádoby so studenou vodou a na základe jeho tvaru skúste odhadnúť, aké bude mať váš milý povolanie. Ak chcete skúsiť niečo jednoduchšie, uvarte halušky, do ktorých ukryjete lístočky s menami mužov, ktorých poznáte. Prvá haluška, ktorá vypláva pri varení, odhalí meno váš­ho manžela. Navyše, na Ondreja zvykli veštiť aj otcovia rodín. Pod štyri hrnčeky otočené hore dnom ukryli štyri predmety – zeminu, prsteň, chlieb a hrebeň. Hrnčeky otec zamiešal a zavolal k sebe štyroch rodinných príslušníkov, ktorí si výberom hrnčeka vybrali svoj osud. Ten, ktorý mal chlieb, mal v ďalšom roku zbohatnúť, hrebeň predstavoval chorobu, prsteň svadbu a zemina ohlasovala smrť blízkeho.

Na Ondreja sa zvyklo liať olovo.
Zdroj: Shutterstock

Barborky pre šťastie
Štvrtý december, teda sviatok svätej Barbory, je spojený s tradíciou barboriek. Ide o rezanie vetvičiek stromov, ktoré môžu do Vianoc vyrásť. Najčastejšie sa režú vetvičky čerešne či napríklad gaštanu. Tá vetvička, ktorá do Vianoc vypučí, prinesie do domu šťastie a v prípade slobodných dievčat je prorokyňou svadby.

Bosorka Lucia
Na svätú Luciu museli byť v minulosti príbytky čisté a prichystané na sviatky, preto 13. decembra mladé dievčatá vymetali kúty domu. Prezliekali sa tiež do bieleho a husími perami vyháňali z domu choroby a zlé sily. Navyše, od Lucie do Vianoc si dievčatá veštili meno svojho budúceho manžela. Na 12 lístočkov napísali mená švárnych mládencov a každý deň jeden spálili. Ten, ktorý im ostal na Štedrý deň, sa stal ich manželom. Takto vyveštiť si môžete aj vy.

Nezabudnite na adventné kalendáre
A vôbec to nemusia byť tie čokoládové z obchodu. Môžete ich vyrobiť takmer z čohokoľvek, nápadov je na internete celá kopa. Tieto kalendáre majú spríjemniť čakanie na Štedrý deň. A kto tvrdí, že si okienka môžu otvárať len deti?

Adventné kalendáre nemusia mať len deti, ale aj vy.
Zdroj: Shutterstock

Božtek pod imelom
Určite ste v nejednom americkom filme videli, ako sa partneri bozkávajú pod imelom. Neoddeliteľne to patrí k adventu a prináša do rodiny šťastie, požehnanie a podľa keltskej tradície aj plodnosť. Navyše, bozkom pod imelom dosiahnete, že láska pretrvá do ďalších Vianoc.

Bozk pod imelom
Zdroj: Shutterstock

Minca vo vianočke
Naši predkovia v minulosti všetko pripravovali svojpomocne. Skúste si tento rok aj vy upiecť vianočku a  zapečte do nej mincu. Ten, kto ju potom nájde, bude celý ďalší rok zdravý. Minca predpovedá aj bohatstvo. Keď sa však vianočka pri pečení nepodarí a popraská, značí to nešťastie.

Symbol adventu

Už sme spomínali, že k štyrom predvianočným nedeliam neodmysliteľne patrí adventný veniec so sviečkami. Podľa tradície by síce mali byť fialové a ružové, no dnes si každý urobí veniec taký, aby mu ladil s výzdobou. Preto aj vy pokojne siahnite po takom štýle a farbe venca, aké sa vám páčia. Môžete si ho dokonca upiecť z medovníkového cesta. Ak sa však budete držať symboliky a tri sviečky budú predsa len fialové a jedna ružová, potom by ste mali vedieť, čo symbolizujú. Prvá sviečka je svieca prorokov. Ide teda o pamiatku na prorokov, ktorí predpovedali narodenie Ježiša Krista. Druhá je betlehemská svieca reprezentujúca lásku a Ježiškove jasličky. Tretia je pastierska svieca vyjadrujúca radosť z toho, že pôst je takmer na konci, a posledná je takzvaná anjelská svieca predstavujúca mier a pokoj.

Štyri sviečky sú symbolom adventu.
Zdroj: Shutterstock