Udržiavate s nimi pohodový vzťah alebo často dochádza k hádkam a ku konfliktom? Napriek rozšírenej osvete o harmónii má približne každý tretí Slovák problémy so susedmi. Často nastanú situácie, ktoré prerastajú do nepríjemných sporov. Či už ide o nadmerný hluk, rušenie nočného pokoja, neutíchajúci brechot psa, konáre stromov presahujúce na vedľajší pozemok, dym z cigariet, popol na čerstvo vyvesenej bielizni, dupanie alebo plač detí.

Najhoršie typy susedov

Aj keď príčiny sú rôzne, v prípade konfliktu je základným pravidlom zachovať pokoj a hľadať mierové riešenie.

1. Tuhí fajčiari

Cigaretový dym od susedov je veľmi nepríjemný, najmä ak ide o silných fajčiarov, ktorí sa rozhodnú ísť na jednu „zdravotnú“ takmer vždy, keď vešiate čistú bielizeň alebo sa vybehnete nadýchať čerstvého vzduchu. Rovnako nepríjemný je aj popol z cigariet rozprášený na vašom balkóne. Riešením je úprimný rozhovor.

2. Chovatelia slonov

Zdroj: shutterstock

Už ste počuli výraz „dupeš ako slon“? Ak od susedov počujete najmä dupotajúce kroky, rinčanie predmetov, búchanie alebo vŕzganie dverí, časom to človeku poriadne lezie na nervy. Ak nepomôže rozhovor, môžete spísať správu a informovať o nepríjemnom hluku správcu nehnuteľnosti.

3. Vášniví milenci

Týchto susedov charakterizuje predovšetkým temperament a cit. Či už hysterický smiech, dramatické scény žiarlivosti, alebo horúce milostné noci, to všetko u nich býva na dennom poriadku. Pre vás to však znamená ukradnutý čas na pokoj a zaslúžený odpočinok. Môžete skúsiť s nimi diskutovať alebo si len zvýšte hlasitosť televízora.

4. Neporiadnici

Dvere do pivnice neboli zamknuté, v spoločných priestoroch je neporiadok, rozpis upratovania nebol dodržaný. Niekedy je namáhavé nereagovať, ale pre párkrát nezametené schody si nerobte zbytočných nepriateľov medzi susedmi. Každému sa sem-tam stane, že zabudne. Ak by to však bolo častejšie, dajte vedieť domovému dôverníkovi.

Zdroj: shutterstock

5. Zberatelia

Od bicykla opretého o schody cez staré pneumatiky v spoločnej pivnici až po topánky celej rodiny na schodisku. Tento typ suseda je jednoducho všade! Mohlo by byť užitočné poukázať na domový poriadok alebo mu nechať nalepený odkaz na všade rozťahaných veciach.

6. Párty ľudia

Príliš hlasná hudba, opití návštevníci, vrava či hlučný smiech. Do susedného bytu vchádza jeden hosť za druhým a vy sa pýtate: Koľko ich ešte bude? Nemusíte sa zmieriť s neustálym večierkovým hlukom od pobláznených susedov. To, že sú možno mladší ako vy, ich neospravedlňuje. Ak ani po opakovaných žiadostiach nenastane pokoj, pomôcť môže aj polícia.

Zdroj: Shutterstock

7. Nedoslýchaví

Samozrejme, sused nemôže za to, že sa mu rapídne zhoršuje sluch. A predsa vám lezie na nervy, keď na plnú hlasitosť zvoní a hučí nielen televízia či telefón, ale aj tie najbežnejšie rozhovory sú príliš hlučné a vy nepočujete vlastné slovo. Nehnevajte sa na neho, v tomto prípade sa nesťažujte, ale skúste byť nápomocní. Možno mu len treba znova nastaviť načúvací prístroj alebo v ňom vymeniť baterky.

8. Malé deti

Zdroj: Shutterstock

Na jednej strane je bábätko veľmi milé stvorenie, keď sa na vás usmieva vo výťahu. No ak ho počujete väčšinu noci plakať a vstávate unavení do práce, až také milé to nie je. Ale nech sú noci akokoľvek nepokojné, buďte trpezliví a spomeňte si na to, že aj vaše deti boli kedysi takéto malé a plakali. Je to len obdobie a pomôcť môžu obyčajné štuple do uší.

Fotky k článku nájdete v našej galérii