Vyštudovala zdravotnú školu a desať rokov pôsobila ako zdravotná sestra v nemocnici. „Už ako malá som sa hrala na lekárku, takže som v tom mala jasno. Keď som si mala vybrať strednú školu, chcela som ísť na zdravotnú. Mala som pocit, že vďaka nej budem svojmu snu bližšie. Nikto mi vtedy nepovedal, že gymnázium je na štúdium medicíny lepšia voľba,“ spomína na začiatky dnes už certifikovaná koučka Erika.

V zdravotníctve prišli obmedzenia

Prácu detskej sestry milovala. Vedela, že je na správnom mieste, hneď ako prišla na prax. Po skončení zdravotnej školy sa na medicínu nedostala, ale nakoniec po tom ani netúžila. Začala študovať v odbore a stala sa diplomovanou špecializovanou sestrou a vydala sa za lekára. Ako vraví, lekár nie je nadradený sestrám, sú to dva odlišné svety, ktoré vedľa seba fungujú. Aj preto manžel v určitú chvíľu navrhol, že ak chcú rodinu s deťmi, bolo by lepšie, keby si našla iný odbor.

Striedanie pracovných zmien bolo náročné. Navyše Erika vnímala začínajúce obmedzenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Už som nemohla poskytovať tú starostlivosť, akú som chcela. Hlavne v rámci materiálneho vybavenia sa to začalo kaziť,“ vysvetľuje, prečo sa nakoniec rozhodla zmeniť profesiu.

Začínala ako zdravotná sestra a chcela sa stať lekárkou.
Začínala ako zdravotná sestra a chcela sa stať lekárkou.
Zdroj: archív E. F.

Stala sa manažérkou

Mala dve dcéry a po materskej nastúpila do IT firmy, kde sa musela zaoberať úplne niečím novým. Ale keďže sa rada vzdeláva, nemala s tým veľký problém. „Brala som to ako výzvu a učila som sa rýchlo, ani som nemala čas obzerať sa,“ rozpráva motivátorka, ktorá sa do každej práce pustila s takou vervou, že bola neprehliadnuteľná. A tak si ju čoskoro vyžiadal sám riaditeľ ako pravú ruku a začala pre firmu pripravovať množstvo rôznych projektov na najvyššej úrovni.

Popri práci ešte vyštudovala podnikový manažment a marketing na City University of Seattle, prešla certifikovaným výcvikom profesionálneho kouča a na medicínu si už nespomenula. „Myslím, že moja minulosť a skúsenosti v zdravotníctve ma dokonale pripravili na súčasnú prácu,“ premýšľa Erika.

Erika vo voľnom čase jazdí na koňoch.
Erika vo voľnom čase jazdí na koňoch.
Zdroj: archív E. F.

Keď ju práca pohltila

Erika vysvetľuje, že jej hybnou silou v zlepšovaní bolo to, že chcela byť užitočná. Ak niekto niečo od nej požadoval, chcela byť pripravená, promptne reagovať. Dokázala sa nadchnúť natoľko, že ju rodina musela brzdiť, aby to nepreháňala, veď to nie je jej firma.

„Ale vďaka všetkým tým nadčasom, prepínaním svojich síl a nerovnováhe v živote dnes viem pomôcť ľuďom, ktorí sa nechajú pohltiť povinnosťami a zabúdajú tak na seba. Často ideme za hranicu, ktorá nám neprospieva, nedovolíme si oddýchnuť a načerpať silu. Motiváciou môže byť snaha zavďačiť sa alebo byť pochválený, získať uznanie. Preto, ak niekomu poviem, že to nie je vôbec ojedinelé správanie, potešia sa a viem im aj ukázať cestu von,“ rozpráva Erika o spojení skúseností so súčasnou prácou.

Pri osobných terapiách je plne prítomná.
Pri osobných terapiách je plne prítomná.
Zdroj: archív E. F.

Založila vlastnú firmu

V určitú chvíľu cítila, že chce ísť vlastnou cestou a prácu s ľuďmi zužitkuje po svojom. No keď dala výpoveď v IT firme, nevedela, čo bude robiť. Jeden známy ju oslovil, že by mal záujem o jej služby, pretože počul, že sa ide venovať mentoringu a školiacim aktivitám. Vtedy sa zrodil nápad, ktorý sa zhmotnil do vzdelávacej spoločnosti Espiral.

Dnes Erika skutočne ponúka semináre širokej verejnosti aj firmám, je osobnou terapeutkou, koučkou i motivátorkou a má svoj tím. „Prišla som na to, že môj životný cieľ sa v podstate nikdy výrazne nemenil, len sa modifikoval. Prispôsobovala som ho aktuálnej situácii, zmene, ktorú život prinášal. Ale vždy som sa prioritne orientovala na ľudí, na ich potreby a prežívanie,“ odpovedala mi na otázku, či nemá pocit, že sa príliš vzdialila pôvodnému snu stať sa lekárkou.

Konferencie, prednášky, školenia – úplne sa v tom našla.
Konferencie, prednášky, školenia – úplne sa v tom našla.
Zdroj: archív E. F.

Keď sen vzniká z potrieb druhých

Erika je vzácna žena, z ktorej necítiť zatrpknutosť, nespokojnosť, práve naopak, vnímate jej vyrovnanosť a chuť vymýšľať niečo nové. Prispôsobovanie sa situáciám je pre ňu vskutku slobodou. Preto aj jej nesplnené sny vznikajú z požiadaviek druhých. „Reagujem na potreby ľudí a potreby trhu,“ hovorí mama dvoch dcér. „Ak ma niekto poprosí, či by sa niečo dalo, hneď premýšľam, ako by to šlo, a tak vzniká nový produkt, ktorý potom ponúkam.

Neverím, že by ku mne nejaká požiadavka prišla, ak by som ju nemala vedieť riešiť. Čoraz viac ma baví sprevádzať ľudí, či už jednotlivcov, alebo skupiny, na ich ceste a posúvať ich tak za cieľmi. Milujem, keď mi napíšu, ako im to pomohlo, že som mohla stáť pri vzniku nových nápadov, firemných posunov...“ dodáva charizmatická koučka.

Dcéry ju naučili, ako si vždy nájsť čas na rodinu a voľný čas na seba.
Dcéry ju naučili, ako si vždy nájsť čas na rodinu a voľný čas na seba.
Zdroj: archív E. F.

Najprv prekonať strach

Hoci Erike šli veci ako po masle a ani pri založení firmy sa neborila s vážnymi problémami, zaujímalo ma, čo robiť, ak si niekto nevie splniť sen alebo mu to nejde tak ľahko. „Väčšinou týchto ľudí zastaví strach alebo obavy tých druhých,“ reaguje na otázku. „Ak vám druhí hovoria, že vás to neuživí alebo že sa to nemôže uchytiť, že je priveľká konkurencia, ja sa spýtam: je niekto vo svete, kto sa tým živí? Tak prečo nie vy? A verím, že aj keby bolo priveľa tých, ktorí ponúkajú to isté, tak to len hovorí o tom, že je to potrebné. Tak ako sú ľudia rôzni, potrebujú aj rôzne prístupy k uspokojeniu svojich potrieb. Vždy sa nájdu takí, ktorým vyhovuje môj spôsob služieb,“ vysvetľuje Erika. „Alebo, inak povedané, to, čo robím, mi dáva zmysel, kým to ľuďom dáva zmysel. A ak im to prestane dávať zmysel, budem robiť niečo iné, ale kým je záujem, som tu,“ dodáva na záver s úsmevom.

S manželom si kvôli rodine museli usporiadať pracovné priority.
S manželom si kvôli rodine museli usporiadať pracovné priority.
Zdroj: archív E. F.

Odkaz pre tie, ktoré chcú začať nový život:

● Ak začínate s niečím novým, počúvajte tých, ktorí vám dávajú vietor do plachiet, a nie tých, ktorí vás brzdia. Vyhýbajte sa tým, ktorí vás spochybňujú, kým nie ste dostatočne silné, aby ste im čelili. Choďte po radu k tým, ktorých by ste prosili o radu aj v iných oblastiach, napríklad vo vzťahu či v zdraví.