Dá sa povedať, že práve leto je obdobie, na ktoré sa tešíme celý rok. Prečo? Horúce slnečné dni, kúpanie, opaľovanie, ale aj stretnutia s priateľmi, letná káva na terase a osviežujúce drinky. Dôvodov, prečo máme rady leto, je hneď niekoľko. Užívajte si ho ešte plnými dúškami.

Slnko, svetlo a dlhý deň

Počas leta pociťujeme nával energie a väčší pocit šťastia. Nielen preto, čo všetko nám toto ročné obdobie ponúka, ale aj pre väčšie množstvo slnečných lúčov, ktoré môžeme vychutnávať. Zároveň melatonín, ktorý dostávame vďaka slnku cez pokožku do tela, zlepšuje náladu a dodáva nám vitamín D, ktorý je teraz dôležitejší než kedykoľvek predtým. Slnečné svetlo zároveň zvyšuje hladinu sérotonínu v tele. Ten ovplyvňuje náladu, emócie, spánok, ale aj chuť do jedla. Počas dňa stihneme viac vecí a môžeme si ho i viac užiť, keď­že dni trvajú dlhšie.

Spev vtákov

Spevavé vtáčiky vám dokážu robiť radosť od skorého rána. Keď príde ich čas, rozospievajú sa na celé hrdlo. Počas teplých rán, cez deň, ale i večer môžeme vychutnávať ich neutíchajúce melódie a trilkovanie. Nezabudnite si preto hneď po prebudení otvoriť okno dokorán. Spev vtákov je na­ozaj zdravý pre dušu a má dokonca terapeutické účinky.

Spev vtákov
Zdroj: shutterstock

Letné grilovanie

Grilovanie je súčasťou leta hádam každého z nás. Dá sa povedať, že je to synonymum vonkajších osláv a stretnutí s priateľmi pri dobrom jedle a drinku. Zároveň sme na otvorenom priestranstve a čerstvom vzduchu, čo sa v súčasnosti preferuje viac než stretávanie v uzavretých priestoroch. Grilovanie s rodinou a priateľmi je plné zábavy, grilovaných špecialít a môžeme s určitosťou povedať, že je to dnes veľmi obľúbená a rozšírená spoločenská aktivita.

Letné grilovanie
Zdroj: shutterstock

Láska a flirt

Dokonca aj láska v lete chutí viac! Toto ročné obdobie praje novým vzťahom, ale aj letným flirtom. Sme srdečnejšie, otvorenejšie novým známostiam. Ľudia veria, že leto je ideálne obdobie na začiatok nových romantických vzťahov či krátkodobej letnej lásky, ktorá sa po lete skončí.

Dlhoočakávaná dovolenka

Celý rok sa na ňu tešíme. A je to tu – čas na relax, oddych, rodinu, záľuby, ale aj na samy seba. Objavovanie nových krajín, gastronómie, ležanie pri mori a sladké ničnerobenie či brázdenie večerných ulíc s priateľmi. S letom sa nám spájajú aj koncerty a festivaly. Počas dní zaliatych slnkom niektoré z nás rady objavujú pamiatky, historické časti mesta či krásy prírody. Na toto všetko sa tešíme, odkedy sa nám skončila posledná dovolenka. No radovať sa z nej budeme, aj keby sme ju mali stráviť doma na balkóne. Prináša pocit šťastia z toho, že sme sa po dlhých mesiacoch plných pracovných povinností, nadčasov a pracovného stresu dočkali odmeny v podobe oddychu. Je jedno, či more alebo hory, s rodinou alebo s partiou, strávená aktívne alebo pasíve. Hlavne, že môžeme vychutnávať „odstrihnutie“ od hektického pracovného tempa.

Dlhoočakávaná dovolenka
Zdroj: shutterstock

Hurá do prírody!

V lete nás teší aj prekrásna príroda. Všade navôkol je iba zeleň, voňavá letná lúka, osviežujúci les, skaly či potoky. V prírode štebocú vtáčiky, zurčí potok alebo v korunách stromov šumí lístie vďaka letnému vánku. Jednoducho žiaden mestský ruch. Toto nás napĺňa nielen pokojom, ale aj radosťou. Nie je nič krajšie ako rozmýšľať iba nad tým, na ktorý vrch či kopec sa vybrať.

Hurá do prírody!
Zdroj: shutterstock

Spýtali sme sa na facebooku

Alka Vandrašiková Poliaková: Voda, slnko, večer ochladenie a sedenie na balkóne.

Andreyka Zacharová: Že ráno o piatej je svetlo.

Mirka Bielaková: Zmrzlina.

Ivana Kubrosová: Slnko, ranný spev vtákov, rozkvitnuté voňavé kvety, zbieranie húb, opekačka.

Anna Garguláková: Slnko, hory, bicykel, bazény a relax v zá-hradke spojený s grilovaním.

Kristína Kamačayová: Západy slnka, člnkovanie, koncerty.

Sonka Gálik Preinerová: Slnko, teplo, obloha bez oblakov, bazén, more, pláž, teplé noci s hviezdami na nebi.

Jana Džejn Jankechová: Ľadová káva. 

 Prezradili ste nám

Katka (25): Deka, kniha a melón

Celý rok sa teším na leto napriek tomu, že necestujem do zahraničia. Mám rada teplé letné dni, zmrzlinu, ľadovú kávu s kamarátkami, romantické prechádzky po večernom meste s priateľom, letné kino a kúpalisko. Toto všetko na lete milujem možno i preto, že som sa uprostred leta narodila. Milujem dokonca aj horúčavy. A ešte ležanie na deke pri bazéne, v rukách kniha a sladučký melón. Ten v lete zbožňujem nadovšetko.

Michaela (54): Spracovávanie úrody a grilovanie

Už v máji sa začínam nastavovať na leto. Je síce oveľa viac práce v záhrade, no mám viac síl než v iných obdobiach. Počas horúčav spracovávam našu úrodu, zaváram, robím džemy, sirupy, tinktúry. Ale neprekážajú mi ani vysoké teploty, veď na to je leto, aby počas neho bolo horúco. Nepotrebujem ísť k moru, stačí mi dať si plavky a vyvaliť sa na ležadlo, pretože bývam hneď vedľa potoka, prípadne zájdeme s mužom k neďalekému jazeru. Tento rok sme sa tam „spiekli“, ako keby sme boli dakde na Cypre. Sem-tam urobíme na dvore grilovačku s rodinou alebo zájdeme na jedno orosené pivko. Nič viac nám netreba, možno iba to, aby leto trvalo dlhšie.

Petra (38): Nádherná vôňa a dlhé dni

V lete akoby som sa prepla do iného režimu. Mám stále dobrú náladu, a ak nemám práve dovolenku, všetko vyzerá úplne inak. V práci nás je vždy málo, lebo sa dovolenkuje, aj tej práce je akosi pomenej. Je dlhšie svetlo, a tak po práci stihnem aj kávu s kamarátkou, aj si ísť zabehať, a keď prídem domov, stále je svetlo a ja mám energie na rozdávanie. Zároveň všetko tak nádherne vonia!